ازدواج مبنای شکل گیری خانواده است و از مهم ترین اتفاقاتی است که در طی زندگی فرد اتفاق می افتد. ازدواج یعنی پیوند زندگی مشترک دو فرد با حفظ استقلال هر یک از طرفین است. بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی پیوند زناشویی به عنوان پیچیده ترین نوع روابط انسانی است که دارای حجم بالایی از آزاد سازی احساسات است که در کمتر روابط بین فردی دیگر می توان آن را یافت. پس با توجه به نکاتی که گفتیم ایت رابطه نیازمند رسیدگی و توجه مداوم است که به توضیحات بیشتری در ادامه در این زمینه می پردازیم.

مهم ترین اهداف ازدواج رسیدن به آرامش و تامین نیازهای جنسی و بقای نسل ، تکامل انسان و آرامش و امنیت  است. ازدواج در سلامت روانی انسان ها نقش اساسی دارد  و برای ایجاد رضایت زناشویی وجود یک رابطه دوستانه منطقی ، تفاهم و درک یکدیگر و ارضای نیاز های مادی و معنوی زن و مرد  همچنین اتنظارات واقع بینانه ، نیاز ها و خواسته ها و تمایلات افراد در ازدوجشان اهمیت دارد . طبق خبرنامه آماری سازمان ثبت احوال ، طلاق در ایران در پنج سال گذشته رشدی صعودی داشته است و در واقع فقدان یا کاهش احساس رضایتمندی زناشویی خود می تواند سبب ایجاد محرکی برای تصمیم به جدایی و طلاق شود که آثار مخرب و مهلک آن بسیار زیاد است.

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج در رضایتمندی زناشویی باید توجه داشت که ازدواج چگونه پاسخگوی نیازهایی است که برایفرد  غلبه دارد. ممکن است برای فردی پاسخگویی به یک نیاز جنسی یک نیاز باشد در صورتی که برای فرد دیگر نیاز های دیگری مانند عشق مطرح باشد. که باید آن را بین همسران کشف کرد و درباره آن صحبت کنند و به تفاهم برسند. 

نظریه چرخه زندگی زناشویی و رضایتمندی از زندگی زناشویی ، حاکی از آن است که بین رضایت از ازدواج و دوره های زندگی رابطه ای منحنی شکل وجود دارد که طبق آن با تولد فرزندان و در دوره ای کوتاه از میان سالی رضایت از ازدواج کاهش می یابد و بعد با راه افتادن فرزندان ، رضایت از زندگی به نحو چشمگیری افزایش می یابد. 

توجه ، عشق ورزی و نوازش:

یکی از عوامل که در رضایت زناشویی نقش مهمی ایفا می کند عشق و نحوه عشق ورزی بین زوجین است. لونسون معتقد است که رضایت زناشویی با گذشت زمان کاهش می یابد و به این صورت است که رضایت زاشویی در طی سال های تربیت فرزندان کاهش می یابد و در طی چرخه زندگی زناشویی زمانی که خانه از فرزندان خالی می شود ، رضایت زناشویی افزایش می یابد. 

از نظر اریک فروم ، نیاز به عشق و عاطفه در هر انسانی قوی است و عشق حاصل از ازدواج نزدیک ترین رابطه انسان ها محسوب می شود.برای بر آوردن نیاز های اساسی روای از قبیل عشق محبت و همدردی هر شخصی به خانواده خود وابسته است. او معتقد است که عشق عبارت است از همبستگی و یگانگی با فرد، به شرط نگه داشتن فردیت و موازین شخصیت فردی است. عشق بر علائم توجه، مسئولیت، احترام و شناخت دلالت می کند. و همچنین می توان به حمایت و قدردانی اشاره کرد. 

توجه به نیازهای یکدیگر:

نیاز به عشق و صمیمیت و ایجاد رابطه صمیمانه با همسر و ارضا نیاز های عاطفی و روانی، از جمله دلایل اصلی زوجین امروزی برای ازدواج است. در رابطه زوجین، هر یک از دو زوج می توانند عمیق تری احساسات صمیمیت را تجربه کنند . این رابطه در عین حال که می تواند صمیمانه تری و راحت ترین رابطه ممکن باشد می تواند شدید ترین صدمات ممکن را نیز به افراد وارد کند. در صورتی که ازدواج ا موفق باشد می تواند به توقف و رشد شخصی و سرگردانی منجر شود. شکست در رابطه می تواند به صدمه ها و جراحت های زیادی منجر گردد که التیام آن به وقت زیادی نیاز دارد. 

صمیمیت:

صمیمیت به عنوان توانایی ارتباط با دیگران با حفظ فردیت تعریف می شود. و می توان گفت که رضایت زناشویی می تواند در زوج هایی که میزان صمیمیت بالاتری دارند، بیشتر باشد و یا می توان گفت که زوج هایی که صمیمیت بالایی دارند ممکن است توانایی بیشتری در مواجهه با مشکلات و تغییرات مربوط به رابطه خود داشته باشند و در نتیجه رضایت زاشویی بالتری تجربه کنند. صمیمیت هم رضایت فردی و هم رضایت ارتباطی را ایجاد می کند و به عنوان عامل اصلی فراهم آوردن سلامت، سازگاری، شادکامی است. 

رضایت جنسی:

اگر رضایت جنسی در زندگی فرهم نشود، ممکن است به اختلافات هیجانی و دل زدگی منجر شود. دل زدگی زناشویی مجموعه علائم به خالی شدن منابع عاطفی ؛ رشد منفی و گرایش های عیب جویانه و بی رحمانه و بد گمانانه به همسر را شامل می شود.

 نوازش درمانی:

یکی از راهکارهای مهم برای مقابله بر مشکلات زناشویی و رسید به صمیمیت بیشتر استفاده از نوازش درمانی است. نوازش در هر رابطه ای بسیار مهم و با ارزش است. فقدان نوازش بین زن و شوهر و اعضای خانواده باعث ایجاد فاصله روانی و در نهایت جدایی عاطفی می شود. نوازیدن شامل دو فعل و رفتار نوازش دادن و نوازش گرفت است. هر زن و شوهری باید مهارت ، هنر ظریف وازش را بداند و آگاهانه آن را در حرکات و زبان کلامی و غیر کلامی فعال کرده و مراقبت کند. هر زوجی با روش های مختلفی می توانند این دو فعل را ایجاد کنند و این صمیمیت می تواند رابطه و عشق آن ها را زنده نگه دارد و آن ها را به میران زیادی نزدیک هم کند. به همین دلیل هر زوجی باید مهارت های لازم در این حوزه را بلد باشد و آن را تا جایی که می تواند اجرا کنند. 

همانطور که می بینید فاکتورهای زیادی هستند که در رضایت از زندگی زوجین تاثیر دارند و ما به ابعاد مختلف توجه در ارتباط اشاره کردیم و دیدید که چقدر توجه و درک در رابطه اهمیت دارد و باید همواره در زندگی مشترک به اندازه کافی وجود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مرکز مشاوره خوب در ارتباط باشید.