زوجین در زندگی مشترک انتظار دارند که درک شوند و هم وجود داشته باشد و به آن ها توجه شود و بسیاری از مسائل دیگر . طبق مطالعات مراکز روانشناسی خوب افراد نمی توانند به طور کامل یکدیگر را بفهمند اما با تمرین و تکرار می توان با ایجاد آن در زندگی مشترک آرامش را به دست آورد در کنار توجه کردن، همدلی و درک برخی دیگر از موارد هستند که شما را برای داشتن زندگی عاشقانه پیش می برند و برای بهبود رابطه تان بسیار تاثیر گذار خواهد بود این روش ها عبارت اند از:

رعایت ادب

در هر حالتی رعایت ادب و احترام نقش مهمی را دارد و نباید از آن غافل شد . باید گفت که مشکلات گذرا هستند و در زمان مشخصی حل خواهند شد اما رعایت ادب و احترام باید در هر شرایطی حفظ شود تا عشق میان دو نفر باقی بماند . احترام گذاشتن به یکدیگر سبب بهبد اعتماد به نفس و احساس صمیمیت در رابطه خواهد شد و نبود احترام رابطه را از بنا با مشکل مواجه خواهد کرد و در واقع به مرور زمان سردی و فاصله را ایجاد خواهد کرد. پس در هر شرایطی احترام یکدیگر را نگه دارید و آن را بی اهمیت ندانید.

گفت و گوی با کیفیت

منظور از گفت و گوی با کیفیت گفت و گوی خوشایندی است که در آن دو نفر در مورد ایده ها، افکار و احساسات یکدیگر در شرایط دوستانه صحبت می‌کنند. برای داشتن گفتگوی با کیفیت باید به حرف هایی تکیه کنید که شما آن را می شنوید. اگر قصد دارید با اختصاص وقتتان عشق و احساس را نشان دهید باید با همدلی با همسرتان صحبت کنید، به حرف های او گوش دهید و برای فهمیدن افکار، احساسات و خواسته هایش سوالتی بپرسید که او را آزرده نکند. در روابط زناشویی باید یاد بگیریم که ازدواج یک رابطه است و مسئله نیست که نیاز به راه حل داشته باشد . و نیاز به شنیدن همدلانه افکار، احساسات و خواسته های طرف مقابل دارد و نباید مشکلات را تحلیل کنیم و راه حل ارائه دهیم و فقط زمانی که از ما خواسته می شود باید راه حل را مطرح کنیم. اکثر آدم ها خوب گوش دادن را بلد نیستند و یاد گرفتن این هنر دشوار است ولی برای زندگی مشترک بسیار لازم است. برخی از موارد مهم برای گفتگوی با کیفیت را در ادامه مطرح می کنیم.

قدردان باشید

طبق نظر روانشناس مشاور ازدواج با قدردانی کردن و دانستن ارزش زندگی تان به ان بها خواهید داد. فکر کردن و به خاطر اوردن لحظات مثبت گذشته، فکر کردن به همسرتان از روی علاقه و غیره.... توجه مجدد به خاطرات مثبت و مثبت اندیشی نوعی موازنه برای ان لحظات است. به خصوص در لحظات منفی و ناگواری ها که برایتان سخت است به چیزهای خوب و مثبت در زندگی تان فکر کنید. موافقت با دیدگاه های همسرتان ، تعریف و تمجید کردن از امتیازات و ارزش های وجودی همسرتان می توانید پیوندتان را قوی کنید. 

پذیرش همسر

همسر خود را آن گونه که هست بپذیرید و با تمام نقاط خوب و بدی که دارد او را قبول کنید و به دنبال تغییر او نباشید. و این را فراموش نکنید که مردها نیاز به تایید از سوی همسرشان دارند و بیشتر زن ها نمی دانند که تا چه حد تایید برای مردان اهمیت دارد . فراموش نکنید که انسان کامل و بدون نقص در این دنیا وجود ندارد و همسر شما هم مثل همه ی انسان ها دچار ضعف ها و نقص هایی است و گاهی دچار اشتباه می شود و این دلیل نمی شود که همیشه برای یک اشتباه یا عیب مورد سرزنش قرار دهید. و سعی کنید که شوهرتان را مسخره و تحقیر نکنید زمانی که شما همسرتان را تایید کنید اعتماد به نفس بیشتری را خواهد داشت و درواقع توجه کردن به نقاط مثبت او باعث بیشتر شدن رفتارهای مثبت در آن ها خواهد شد .

مهربان بودن

همسری که از نیازهای شما با خبر است و زحمت برطرف کردن ان ها را به خود می دهد، تا زمانی که افراطی نباشد یک شریک زندگی مورد اعتماد است. شرکای خوب زندگی از  نیازهای خود نیز آگاهی دارند و آن ها را هم بر طرف می کنند. به فکر همسر خود بودن با پذیرفتن و توجه به تمام چیزهایی که برای او اهمیت دارد مانند والدین و هر چیز مهم و .... همراه است. در واقع شما با این کار نشان می دهید که اعتماد به نفس لازم را برخوردارید دوست داشتن خودتان و توجه به نیاز های خودتان در قدم اول اهمیت دارد و بعد از آن توجه و تامین نیاز های همسرتان مهم است .

روابط ناراحتی ها و اختلافات زیادی را با خود به همراه دارد و این که در رویاهایمان به دنبال کسی باشیم که با او فقط شاد باشیم دور از واقعیت است. به همین دلیل باید زمانی که وارد رابطه می شوید از پستی و بلندی های آن آگاه باشید و برای بهتر شدن رابطه تان تلاش کنید. فقط یک نفر نمی تواند نجات دهنده ی رابطه باشد و بعد از مدتی خستگی را به همراه خواهد داشت و انرژی او برای بهتر کردن رابطه تمام خواهد شد اما زمانی که دو نفر با همدیگر برای رابطه شان تلاش کنند رابطه نتیجه بهتری را خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر مشاور خانواده در ارتباط باشد.