ثبت قانونی ازدواج در کشور ترکیه در سالیان اخیر یکی از جذاب‌ترین ایده‌هایی بوده که ایرانیان زیادی نیز از آن استقبال کرده‌اند. اگر شما در کشور ترکیه ازدواج خود را ثبت کنید ازدواج شما یک ازدواج بین‌المللی محسوب می‌شود. با ثبت ازدواج خود در کشور ترکیه شما دیگر در هیچ کشوری مجبور به ثابت کردن رابطه خود نیستید.

نکته مثبتی که در این مورد وجود دارد این است که هر فرد داخلی و خارجی در کشور ترکیه می‌تواند به صورت رسمی ازدواج کند و محدودیتی برای اتباع مختلف وجود ندارد. وجود سالن‌ها و مراکز مخصوص برگزاری مراسم‌های ازدواج شیک و در اصطلاح لاکچری از دیگر جاذبه‌های ازدواج در کشور ترکیه است.

شما می‌توانید با هزینه‌های بسیار کمتر نسبت به ایران یک مراسم بیادماندنی و زیبا در مکان‌هایی که مخصوص این مراسم ساخته شده‌اند برگزار کنید. به این ترتیب ازدواج شما هم از نظر هزینه برای شما مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود و هم این‌که یادگاری‌هایی که از مراسم شما به جا می‌ماند تا آخر عمر حس خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

البته اگر تصمیم به ثبت ازدواج خود در کشور ترکیه دارید حتما باید به قوانین آن آشنا باشید یا از افراد زبده و مشاورینی که در این زمینه تجربه دارند مشورت بگیرید. در ادامه به برخی از محدودیت‌ها و قوانینی که برای ثبت ازدواج در کشور ترکیه وجود دارد اشاره می‌کنیم.

محدودیت های ثبت ازدواج در کشور ترکیه

یکی از قوانین که برای اتباع خارجی و داخلی وجود دارد این است که دو طرف حتما باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند. اگر یکی از طرفین زیر ۱۸ سال سن داشته باشد ازدواج آن فرد به نوعی جرم محسوب می‌شود. ازدواج با محارم نیز در کشور ترکیه ممنوع می‌باشد. البته ممنوعیت ازدواج در کشور ترکیه فقط به محارم و اقوام درجه یک محدود نمی‌شود. شما در این کشور نمی‌توانید با فرزندان عمو، عمه، خاله و دایی‌های خود ازدواج کنید.

در کشور ترکیه اگر کسی در گذشته خود سابقه ازدواج داشته باشد و بخواهد مجددا ازدواج کند قبل از ثبت ازدواج جدید حتما باید تمام مراحل طلاق را گذرانده باشد و آن را قطعی کرده باشد. همچنین داشتن چند همسر به صورت هم‌زمان چه برای مردم ترکیه و چه برای اتباع خارجی در این کشور ممنوع است.

اخذ اقامت ترکیه به واسطه ازدواج

یکی دیگر از جذابیت‌هایی که ازدواج در کشور ترکیه را برای ایرانیان جالب توجه کرده است اخذ اقامت دائم ترکیه و در واقع شهروندی این کشور است. اگر شما با یک مرد یا یک زن که دارای شهروندی و پاسپورت ترکیه‌ای است ازدواج کنید می‌توانید به گرفتن پاسپورت معتبر ترکیه امیدوار باشید.

البته شما باید به دولت ترکیه ثابت کنید که این ازدواج با هدف تشکیل خانواده صورت گرفته است. اگر به هر دلیلی دولت ترکیه و ادارات مربوط احساس کنند که ازدواج شما با یک فرد ترک صرفا برای گرفتن پاسپورت این کشور است قطعا جلوی روند اداری کار شما گرفته خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در ترکیه

گواهی بهداشت

یکی از مهم‌ترین گواهی‌هایی که شما برای ازدواج در کشور ترکیه به آن نیاز دارید گواهی بهداشت است. زمانی که شما به دفاتر ازدواج در کشور ترکیه مراجعه می‌کنید این دفاتر آدرس مراکز بهداشتی مورد تایید خود را برای مراجعه به شما می‌دهند.

توجه داشته باشید که هر دفتر ازدواج با مراکز بهداشتی خاصی ارتباط دارد و شما باید تاییدیه‌های مربوط به بیماری‌های مسری را از این مراکز دریافت کنید. در واقع این مراکز برای شما آزمایش‌هایی را ترتیب می‌دهد تا مطمئن شود که افراد متقاضی ازدواج بیماری‌های خونی مثل هپاتیت B وC و همچنین HIV نداشته باشند.

عکس

عروس و داماد هر کدام باید 6 قطعه عکس از خود به دفاتر ازدواج ارائه کنند تا در پرونده آن‌ها قرار بگیرد.

گواهی ‌نامه توانایی ازدواج

همان‌طور که در بالا گفته شد چند همسری در کشور ترکیه جرم محسوب می‌شود. شما باید به دفاتر ثبت ازدواج کشور ترکیه از طریق ارائه گواهینامه توانایی ازدواج ثابت کنید که مجرد هستید و همسر دیگری ندارید.

ارائه گذرنامه

عروس و داماد حتما باید پاسپورت‌های خود را به دفاتر ثبت ازدواج در کشور ترکیه ارائه کنند. اگر هنوز مشغول ثبت مراحل ازدواج خود در کشور ترکیه مشغول نشده‌اید پیشنهاد می‌شود این کار را با گذرنامه‌ای انجام دهید که به قدر کافی تاریخ انقضا دارند.

دادخواست عقد

پس از این که تمام مدارک موردنیاز برای درخواست ثبت ازدواج خود در ترکیه را آماده کردید نوبت به دادخواست عقد می‌رسد. عروس و داماد باید درخواست عقد خود را به صورت حضوری در شهرداری‌های شهری که می‌خواهند در آن ازدواج کنند تقدیم کنند. حتما توجه داشته باشید که این درخواست به زبان ترکی تنظیم شده باشد.

نتیجه گیری

ثبت ازدواج شما بعنوان دو ایرانی در کشور ترکیه می‌تواند امتیازات قابل‌توجهی را برای شما به ارمغان بیاورد. شما می‌توانید با جمع‌آوری مدارک لازم برای ثبت ازدواج در ترکیه در این کشور اقدام کنید و گواهینامه ازدواج بین‌المللی خود را از این کشور دریافت فرمایید.

این گواهینامه مخصوصا برای کسانی که قصد مهاجرت به اروپا یا آمریکا را دارند و می‌خواهند بعد از ورود به این کشور برای همسر خود ویزای همراه بگیرند بسیار مفید واقع می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های ازدواج در کشور ترکیه برگزاری مراسم‌های مربوط به جشن ازدواجتان با هزینه‌های نسبتا پایین‌تر و البته با کیفیت بسیار بالا‌تر در این کشور است.

همچنین اگر شما قصد ازدواج با یک فرد ترک را دارید حتما پیشنهاد می‌شود که ازدواج خود را در کشور همسرتان ثبت کنید تا راه شما برای دریافت شهروندی ترکیه نیز بسیار هموارتر شود. شما می‌توانید خودتان شخصا برای طی این مراحل در کشور ترکیه اقدام کنید.

اما پیشنهاد ما برای شما این است که از دفاتر مهاجرتی و موسساتی که مانند آرال گام به صورت تخصصی در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند کمک بگیرید. زیرا آن‌ها می‌توانند با استفاده از وکلای ترک خود پروسه موردنظر را بسیار سریع‌تر نسبت به زمانی که شخصا اقدام می‌کنید برای شما پیش ببرند.

در پایان حتما توجه داشته باشید که با کسب آگاهی‌های لازم در دام شیادان و کلاهبرداران که همیشه در کمین مردم کمتر آگاه هستند نیفتید.


این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.