مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان تا اندازه ای مهم است که دندانپزشکان آن را یکی از عوامل مهم موفقیت این درمان می دانند. در صورت عدم رعایت مراقبت های لازم، مشکلاتی نظیر عفونت لثه و استخوان، درد و ... برای شخص ایجاد خواهد شد. علاوه بر این مشکلات، افراد با هزینه های اضافی نیز مواجه خواهند شد.

ایمپلنت های دندانی جایگزین دندان های از دست رفته شده و علاوه بر بهبود در غذا خوردن و گفتار، می توانند چهره شما را جوان تر و جذاب تر کنند. اگر شما نیز قصد انجام دادن ایمپلنت دندان را دارید، باید بدانید که پس از آن چطور دستورالعمل های لازم را رعایت کنید. در ادامه با این مراقبت ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در 24 ساعت اول

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در باقیمانده روز جراحی عبارتند از:

- تف نکنید. در صورت نیاز، از دستمال برای پاک کردن دهان خود استفاده کنید و یا بزاق خود را ببلعید.

- برای نوشیدن آب یا چای از نی استفاده نکنید.

- سیگار نکشید.

- انگشتان و زبان را از ناحیه جراحی دور نگه دارید.

توجه داشته باشید که تف کردن، استفاده از نی، سیگار کشیدن و فشار دادن ناحیه جراحی می توانند لخته خونی را که در حال شکل گیری است از بین ببرند و باعث خونریزی شوند. همچنین، سیگار کشیدن می تواند احتمال عفونت را افزایش دهد.

خونریزی بعد از جراحی ایمپلنت

یکی دیگر از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان، متوقف کردن خونریزی است. معمولا برخی از خونریزی های جزئی بعد از ایمپلنت دندان انتظار می روند. این مسئله به سرعت فروکش کرده و ظرف یک یا دو ساعت پس از جراحی متوقف خواهد شد. برای درمان سریع تر، شما می توانید یک تکه گاز را به مدت 30 تا 45 دقیقه روی ناحیه جراحی قرار دهید. در صورتی که خونریزی قطع نشد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می کشد؟

اکثر بیماران پس از جراحی مقداری تورم را در دهان خود احساس خواهند کرد. این ورم ممکن است خفیف یا شدید باشد و به طور کلی برای هر بیمار متفاوت می باشد. احتمالا تورم طی 24 تا 48 ساعت اول و قبل از برطرف شدن کامل افزایش می یابد. همچنین ممکن است برخی کبودی ها نیز روی صورت ایجاد شوند.

بعد از ایمپلنت چند روز آنتی بیوتیک بخوریم؟

یکی دیگر از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان مرتبط با داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک است. از این رو، تمام داروها را طبق دستور دندانپزشک خود مصرف کنید.

- آنتی بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها را طبق دستورالعمل دندانپزشک خود و تا پایان درمان مصرف کنید.

- مسکن ها: لازم است که داروهای مسکن را به صورت برنامه ریزی شده و هر 4 تا 6 ساعت یکبار در 24 ساعت اول مصرف کنید. برای اشنایی بیشتر به مطلب چرک خشک کن دندان مراجعه کنید.

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت دندان

شما می توانید به محض از بین رفتن بی حسی موضعی از غذاهای نرم مانند سیب زمینی پخته، ماکارونی، پنیر، سوپ یا تخم مرغ استفاده کنید. دندانپزشک شما قطعا خواهد گفت که چند روز بعد از ایمپلنت می توانید رژیم غذایی معمولی خود را از سر گیرید. با این حال، لطفا سعی کنید به طور مستقیم در محل کاشت دندان چیزی نجوید.

بهداشت دهان و دندان

یک روز بعد از ایمپلنت دندان می توانید به آرامی بهداشت دهان و دندان را آغاز کنید. برای شروع بهتر است که مقدار آب گرم و نمک را برای شستشو در نظر بگیرید. سپس، دندان های خود را به طور معمول مسواک بزنید، گرچه در نزدیکی محل کاشت دندان باید بسیار مراقب باشید.

بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟

کاشت دندان طبیعی بسیار طبیعی بوده و حتی برخی افراد به دلیل این مسئله سراغ این روش درمانی نمی روند. البته در زمان جراحی، دندانپزشک ناحیه مورد نظر را با بی حسی موضعی بی حس خواهد کرد و شما حین عمل جراحی دردی را احساس نخواهید نمود. اما پس از درمان، درد خواهید داشت اما آن موقتی خواهد بود.

زمانی که ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد میزان درد کاهش یافته و به مرور از بین می رود. اما اگر تا دو هفته پس از ایمپلنت، از درد شما کاسته نشد حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.


این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.