سقف کاذب مخصوصا سقف کاذب چوبی با توجه به کاربردهای شان می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. امروزه با توجه به گران شدن تایل‌های سقفی، از محصولات متنوعی همچون: چوب پلاست ، سمنت برد ، پی وی سی و … جهت ساخت و اجرای انواع سقف کاذب استفاده می‌شود؛ در این مقاله‌ شما را با انواع سقف‌های کاذب آشنا می‌کنیم.

چرا به سقف کاذب احتیاج دارید؟

یک ساختمان مسکونی و تجاری بدون سقف مناسب، ناقص است. سقف بلندترین و مهم‌ترین قسمت ساختمان است که از ساختمان در برابر عواملی مانند: باد، درجه حرارت زیاد یا کم، نور خورشید، برف و باران محافظت می‌کند. علاوه‌بر ایجاد محافظت، سقف به عنوان مکانی کار می‌کند که ساکنین یک ساختمان می‌توانند با ایجاد سقف کاذب جذاب و با استفاده از پنل‌های سقفی تزئینی که می‌توانند چشم‌ها را به خود خیره کنند، از آن لذت ببرند.

علاوه‌بر زیبایی شناسی، سقف‌های کاذب ویژگی‌های کاربردی را ارائه می‌دهند که باعث می‌شود کاربرد آن‌ها از جهات بیشتری افزایش یابد. به عنوان مثال، سقف کاذب چوبی، آکوستیک خوبی را فراهم می‌کند که در آن صداهای مورد نیاز قابل افزایش است و در عین حال صداهای ناخواسته به حداقل می‌رسد. آن‌ها فضای لازم را برای قرار دادن سیم‌های برقی، لوله‌ها و مجاری تهویه هوا فراهم می‌سازند. سقف کاذب می‌تواند نور را منعکس کند که این امر نیاز به نور مصنوعی غیر ضروری را کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. این پنل‌های سقفی همچنین ویژگی‌های ایمنی در برابر آتش و مقاومت در برابر رطوبت را دارند.

زیبایی و دوام

یک سقف کاذب که به خوبی برنامه ریزی شده است، هر دو ویژگی کاربردی و زیبایی شناختی را ارائه می‌دهد که می‌تواند چندین برابر محیط کار را تقویت کند. سقف‌های کاذب با توجه به کاربردهایشان می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند؛ بنابراین با مقایسه سقف کاذب چوبی با دیگر سقف‌ها یا مقایسه سقف گچی با سایر متریال‌ها می‌توانید نوع مناسب آن را انتخاب نمایید. این تایل‌های سقفی از متریال‌های متنوعی اجرا می‌شوند. پنل‌های سقف کاذب معمولاً در طرح‌های پیچیده مورد استفاده هستند و می‌توانند ویژگی‌های زیبایی شناختی سقف را تقویت کنند.

آشنایی با چند مدل سقف کاذب

سقف‌های کاذب را می‌توان در درجه اول با توجه به نوع مواد استفاده شده طبقه بندی کرد که هر متریال مزایا و مضرات مخصوص به خود را ارائه می‌دهد. ترکیبی از مواد می‌تواند هر دو ویژگی کاربردی و زیبایی شناختی را ارائه دهد.

برخی از انواع محبوب پنل‌های سقفی کاذب عبارتند از:

  • سقف کاذب PVC
  • سقف کاذب گچی
  • سقف کاذب چوبی
  • سقف کاذب فیبری
  • سقف کاذب شیشه‌ای
  • سقف کاذب پارچه و چرم مصنوعی

سقف کاذب گچ پاریس

POP در اصل گچ است که محتوای آن با آب (گرم کردن گچ به دمای تبخیر آب) ایجاد می‌شود و به شکل پودری موجود است. هنگامی‌که آب اضافه می‌شود سخت شده و مواد سقفی خوبی را ایجاد می‌کند. POP علاوه‌بر اینکه عایق خوبی برای سرما و گرماست، بدون تعمیر و نگهداری بسیار مقاوم است. سقف‌های کاذب POP در طراحی‌های مختلف قابل اجراست و می‌تواند موارد مختلفی از جمله یکنواختی و همچنین طرح‌هایی با اشکال مختلف را ارائه دهد. همچنین ماده‌ای عالی برای بهبود شرایط نوری است. مهم‌ترین عیب در POP گرایش آن به ترک خوردن با گذشت زمان است. 

سقف کاذب گچی

گچ یک سولفات کلسیم به عنوان یک ماده معدنی تبخیری است. این ماده به دلیل داشتن عایق حرارتی و صوتی، سبک بودن و مقاومت در برابر آتش، یک ماده محبوب برای سقف‌های کاذب است؛ همچنین یک ماده نرم است. برای ساخت سقف کاذب می‌توان تخته‌های گچی مربعی را از یک چارچوب آهنی آویزان کرد. گچ به طور طبیعی در رنگ‌های قهوه‌ای، سفید، قرمز، زرد و خاکستری موجود است. همچنین به عنوان یک ماده شفاف یا بی رنگ موجود است. با تکمیل کردن آن‌ها با روکش و رنگ، زیبایی ظاهری تخته‌های گچی قابل افزایش است. تخته‌های گچی همچنین قابل استفاده در زمینه کاغذ دیواری و تکمیل بافت هستند. گچ کاملاً انعطاف پذیر است و به راحتی می‌تواند گزینه‌های مختلفی از شکل و بافت را ارائه دهد – ساده، منحنی، پله‌ای و تزئینی.

سقف کاذب چوبی

سقف کاذب چوبی دارای الگوهای طبیعی و بافت‌های عالی بوده که می‌تواند نظر را به خود جلب کند؛ چوب متریال خوبی برای اجرای سقف کاذب است. تابلوهای چوبی می‌توانند به شکل بلوک‌های توخالی، تخته یا پنل باشند. نصب آن‌ها معمولاً تنها با پیچ و میخ هم آسان است و برای آب و هوای سرد مناسب هستند. دوام دارند اما مستعد حملات موریانه و تاب خوردگی می‌باشند. می‌توان آن‌ها را به چند روش از جمله نقاشی با سایه‌های مناسب رنگی تکمیل کرد.

پنل‌های چوبی به دلیل هزینه بالای مواد و همچنین هزینه بالاتر برای نگهداری از جمله پنل‌های گران قیمت هستند. با این حال، اگر بودجه مسئله‌ای نیست، پنل‌های سقفی چوبی می‌توانند زیبایی شناسی دلپذیری را ارائه دهند و به سقف جلوه‌ای غنی و پیشرفته بدهند. اما سقف‌های با جنس چوب پلاستیک نه تنها این ایرادات را نداشته که نیاز به هزینه تعمیر و نگهداری نیز ندارد؛ با هر آب و هوایی سازگار بوده و مدت بسیار زیادی مهمان شماست. مزایای سقف کاذب چوبی اجرا شده با پروفیل چوب پلاست بسیار است که این مزایا باعث جایگزینی این متریال برای چوب طبیعی شده است. 

سقف کاذب فیبری

سقف‌های کاذب فیبری همچنین به دلیل داشتن خاصیت عایق صدا و گرما به عنوان سقف‌های صوتی یا عایق صوتی شناخته می‌شوند که با ترکیب مواد طبیعی و مصنوعی مانند: قیر، فیبر گیاهی، چوب و سنگ حاصل می‌شوند. پنل‌های سقفی فیبری به دلیل داشتن تقویت کننده‌ها، سختی، استحکام و مقاومت در برابر آتش را به دست می‌آورند و باعث می‌شوند، برای کاربردهای تجاری در اماکن پر سر و صدا مانند مراکز خرید، مغازه‌ها و دفاتر بسیار مناسب باشند.

سقف‌های کاذب فیبری در کاربری‌های تجاری محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند، زیرا در هزینه‌های پایین قابل دسترسی هستند، به راحتی قابل نصب می‌باشند و مزایای کاربردی زیادی را ارائه می‌دهند. با این حال، پنل‌های سقفی فیبری برای کاربردهای مسکونی مناسب نیستند، زیرا فاقد جذابیت زیبایی شناختی هستند.

سقف کاذب شیشه‌ای

شیشه به عنوان یک ماده غیر کریستالی اما شفاف، ماده خوبی برای بهبود زیبایی شناسی یک سقف کاذب است. به دلیل ماهیت شکننده آن، کاربردهای محدودی دارد اما می‌توان با اضافه کردن افزودنی‌های مناسب، میزان شکنندگی آن را کاهش داد و در کنار دیگر متریال‌های ترکیبی جالب ایجاد کرد. شفافیت آن‌ها می‌تواند به طور مؤثر استفاده شود تا فضاهای کوچک، بزرگتر به نظر برسند. پنل‌های سقفی شیشه ای می‌توانند یک راه حل سقفی مناسب در مراکزی مانند کتابخانه‌ها، رستوران‌ها، کتاب فروشی‌ها و فروشگاه‌های جواهرات باشند. اما در مقایسه با سقف کاذب چوبی گزینه ضعیفی هستند؛ شیشه در طراحی عناصری مانند: رنگ آمیزی، لمینیت و الگوبرداری مستعد است، علاوه‌بر این، شیشه عایق حرارتی خوبی می‌باشد.

سقف کاذب PVC

پلی وینیل کلرید (PVC) یک ماده پلاستیکی ایده‌آل برای سقف‌های کاذب در گاراژها، زیرزمین‌ها، آشپزخانه‌ها، توالت و حمام است. پنل‌های سقفی PVC یک جایگزین بسیار مقرون به صرفه برای سایر پنل‌های گران قیمت هستند. نصب و نگهداری این پنل‌ها آسان می‌باشد. آن‌ها سبک هستند و در برابر رطوبت و موریانه مقاوم می‌باشند. آن‌ها تحت تأثیر نور UV قرار نمی‌گیرند و از این‌رو سریع رنگ می‌گیرند. همچنین می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلفی تکمیل کرد و باعث ایجاد انعطاف پذیری در طراحی می‌شود.

 فیکا از تولید تا طراحی و اجرا همراه شماست

جهت مشاوره رایگان یا اطلاع از قیمت چوب پلاست با ما در تماس باشید


این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.