مقدمه:

از دیرباز تا به امروز، مواردی گوناگون در زندگی مردم وجود دارد که بر تصمیمات و ارتباطاتشان تأثیر گذاشته است. یکی از این نکات، عقد ازدواج و نکاح می‌باشد. در اکثر فرهنگ‌ها، عقد ازدواج به عنوان ارتباطی مهم و مقدس در نظر گرفته می‌شود که مترتب بر ایجاد خانواده و تجربه آرامش و شادابی زندگی همسران می‌باشد. از این‌رو، عوامل مختلفی بر موفقیت یا شکست یک ازدواج تأثیر می‌گذارند. یکی از این عوامل، مهریه است که می‌تواند تأثیر زیادی بر طلاق گرفتن زوج‌ها داشته باشد. در سال‌های اخیر، میزان مهریه در ایران به طور چشمگیری افزایش یافته است. در برخی موارد، میزان مهریه به میلیاردها تومان می‌رسد. این امر باعث نگرانی‌هایی در مورد اثرات منفی مهریه‌های سنگین بر استحکام خانواده و افزایش نرخ طلاق شده است.

در این مقاله، پس از تعریف مهریه و بررسی اثر آن در ازدواج، به تأثیر مهریه‌های سنگین بر طلاق می‌پردازیم.

تعریف مهریه:

مهریه به عنوان یکی از مؤلفه‌های اساسی ازدواج، تعهد به مبلغی است که برای عروس به‌عنوان حق خود در ازدواج از طرف همسرش مقرر میگردد . این مبلغ ممکن است به صورت نقدی، طلا و جواهرات، خانه و دارایی‌های دیگر اهدا شود. مهریه از یک سو به عنوان پایه اقتصادی زندگی جدید زوج‌ها محسوب می‌شود و از سوی دیگر نشانگر توانایی و عزم و همبستگی از طرف شوهر و خانواده او برای تحمل مسئولیت‌های آتی است.

آموزش تصویری در خصوص شروط ضمن عقد نکاح و آموزش تصویری در خصوص مهریه زوجه  را از دست ندهید 

اثر مهریه بر ازدواج:

ارتباط بین مهریه و ازدواج نمی‌تواند انکار شود. مهریه تأثیر زیادی بر تصمیم‌گیری‌های زوجین در مورد ازدواج دارد. انتظارات بیش از حد از مهریه ممکن است در انتخاب همسر و تعیین میزان خوشبختی در زندگی آینده تأثیر منفی داشته باشد. همچنین، مهریه بالا می‌تواند باعث تأخیر در عقد ازدواج پسران و دختران گردیده و این تأخیر در شروع زندگی مشترک میتواند نتایج اجتماعی زیانباری را منجر شود.

دلایل افزایش مهریه

دلایل مختلفی برای افزایش مهریه در سال‌های اخیر مطرح شده است. برخی از این دلایل عبارتند از:

تغییر دیدگاه‌ها نسبت به مهریه: در گذشته، مهریه به عنوان یک هدیه و نمادی از ارزش زن در نظر گرفته می‌شد. اما در سال‌های اخیر، مهریه به عنوان یک ابزار برای تضمین امنیت مالی زن در نظر گرفته می‌شود. این امر باعث شده است که زنان خواستار دریافت مهریه‌های سنگین‌تر باشند.

تغییر شرایط اقتصادی: افزایش تورم و کاهش ارزش پول باعث شده است که خانواده زن برای حفظ ارزش مهریه، میزان آن را افزایش دهند.

نفوذ فرهنگ بیگانه : فرهنگ غرب که بیشتر بر مبنای ارجحیت زنان بر مردان است، در این فرهنگ، مهریه به عنوان یک ارزش سنتی و مردسالار در نظر گرفته می‌شود. فلذا بعضی بانوان بر این باور رسیده اند که از این طریق تا حدودی زمام امور را به دست گرفته و این باعث شده است که برخی از زنان ایرانی نیز خواستار دریافت مهریه‌های سنگین‌تر شوند.تا به نوعی در برابر این ارزش سنتی که کماکان وجود دارد حرف ایشان بر مردان پیشی گرفته و مورد توجه بیشتری قرار گیرند .

اثرات مهریه‌های سنگین بر طلاق

آیا مهریه سنگین منجر به طلاق می‌شود؟

علت طلاق در بیشتر موارد دلایلی دیگر بجز مهریه می‌باشند، مهریه‌های سنگین می‌تواند اثرات منفی مختلفی بر استحکام خانواده و افزایش نرخ طلاق داشته باشد. برخی از این اثرات عبارتند از:

عدم توانایی تأمین مهریه و ایجاد فشار مالی بر مرد:

برای برخی از شوهران، تأمین مبالغ بالای مهریه که به دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی متغیر پیشبینی و لحاظ نشده است، سخت و ناممکن به ‌نظر می‌رسد. که این مسئله می‌تواند باعث ایجاد تنش‌های مالی و خانوادگی باشد. مهریه‌های سنگین می‌تواند باعث ایجاد فشار مالی بر مرد شود. این امر می‌تواند باعث کاهش کیفیت زندگی مرد و خانواده‌اش شود و زمینه‌ساز طلاق گردد.

ایجاد اختلاف و کدورت بین زوجین:

مهریه‌های سنگین می‌تواند باعث ایجاد اختلاف و کدورت بین زوجین شود. این امر می‌تواند بر روابط عاطفی آنها تاثیر منفی بگذارد و زمینه‌ طلاق را فراهم نماید .

ترغیب زنان به طلاق:

مهریه‌های سنگین می‌تواند زنان را به طلاق ترغیب کند. این امر به ویژه در مواردی که زن از زندگی مشترک خود ناراضی است، بیشتر دیده می‌شود.چرا که از این طریق زن میاندیشد که با مهریه سنگین میتواند آینده خود را تامین شده بداند و بدین وسیله راه را برای رهایی هموار پندارد.

راهکارهای کاهش اثرات مهریه‌های سنگین

برای کاهش اثرات منفی مهریه‌های سنگین بر استحکام خانواده و افزایش نرخ طلاق، می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

تغییر دیدگاه‌ها نسبت به مهریه: باید تلاش شود تا دیدگاه‌ها نسبت به مهریه تغییر کند. مهریه باید به عنوان یک هدیه و نمادی از ارزش زن در نظر گرفته شود، نه به عنوان یک ابزار برای تضمین امنیت مالی زن.

اصلاح قوانین مربوط به مهریه: قوانین مربوط به مهریه باید اصلاح شود تا از افزایش بی‌رویه میزان آن جلوگیری به عمل آید .فرضا میزان ریالی سکه طلا در زمان عقد ملاک محکومیت مرد قرار گیرد و نه عین سکه در زمان مطالبه مهریه از سوی زن.

آموزش و آگاه‌سازی عمومی: باید تلاش شود تا مردم در مورد اثرات منفی مهریه‌های سنگین آگاه شوند.چرا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود . مسلما زوجین جوان و دختران و پسران چنانچه پیش از ازدواج به مصائب و مسائل ناپیدای این گونه مهریه های سنگین آگاه گردند ، هیچ هنگام تن به قبول چنین مبالغی نمیدهند و زندگی خود را وابسته به میزان سکه و پول و طلا نمیکنند چرا که هرچند این موارد قابل تامل است و نگرش منفی به پول قابل قبول نیست ، لکن صرف استفاده از سکه برای تثبیت و نشان دادن میزان علاقه مندی و تداوم زندگی مشترک ممکن است کارکرد برعکس داشته باشد و نه زوج و نه زوجه به هدف خود نائل نگردند ، فلذا این گونه اطلاع رسانیها حتی بایستی در کتب دانش آموزان و محصلین به عناوین مختلف و طی داستانهایی از نمونه پرونده های عینی موجود در دادگستری ذکر شود .

با انجام این اقدامات، می‌توان تا حد زیادی از اثرات منفی مهریه‌های سنگین بر استحکام خانواده و افزایش نرخ طلاق جلوگیری کرد.

نتیجه‌گیری:

در این مقاله، تأثیر مهریه‌های سنگین و زیاد بر طلاق مورد بررسی قرار گرفت. مهریه‌های سنگین می‌توانند تأثیری بسیار منفی بر ازدواج و زندگی زوجین داشته باشند. انتظارات بالا از مهریه ممکن است باعث شود شروع آغاز زندگی مشترک به تاخیر بیفتد و باعث تنش‌های مالی و خشونت خانگی شود. بنابراین، لازم است تا در طبقات مختلف اجتماعی مهریه‌های مناسب و منطبق بر شرایط اقتصادی و اجتماعی تعیین شده و نکاتی از قبیل تبلیغات و فرهنگ سازی رسانه ای درباره اهمیت تعادل در تعیین میزان آن به جهت سهولت پرداخت مهریه به زنان صورت پذیرد.

https://www.isfahanattorney.ir/i-16525/-%D9%88%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B9%D8%A7%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-
بهترین وکیل خانواده اصفهان،بهترین وکیل طلاق اصفهان 

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.