در روزگاری زندگی می‌کنیم که کودکان هم مانند بزرگسالان از سنین پایین ممکن است اضطراب را تجربه کنند. اما باید حواسمان باشد که مشکلات کودکان را در دنیای امروز به روش غیرمستقیم حل کنیم. یکی از این روش‌های مناسب بازی‌درمانی اضطراب کودکان است. با ما همراه باشید تا درباره بازی درمانی، فواید آن و اسباب‌بازی‌هایی که نقش موثری در بازی برای کاهش اضطراب کودکان دارند بیشتر صحبت کنیم.

بازی درمانی برای کاهش اضطراب کودکان چیست؟

کودکان هنوز تجربه زندگی کردن روی این کره خاکی را همانند بزرگسالان ندارند. اما مثل بزرگسالان درگیر بسیاری از مشکلات اجتماعی مثل بیماری‌ها، مشغله پدر و مادر وغیره می‌شوند. طبیعی است که کودک هم درگیر اضطراب شود اما نمی‌تواند احساس و دلیل ناراحتی خود را همانند بزرگتر به خوبی به زبان بیاورد. راه حل این مساله استفاده از روش درمانی غیر مستقیم است. جمله معروف بازی شغل کودک است را حتما شنیده‌اید. کودکان دنیای اطراف خود را از طریق بازی درک می‌کنند و در حین بازی احساسات واقعی خود را ابراز می‌کنند. بنابراین بازی برای کاهش اضطراب کودکان یک راه حل موثر است که متخصصان بهداشت روان هم آن را توصیه می‌کنند. کودک در بازی به صورت غیر مستقیم مشکلاتش را بازگو می‌کند و از طریق بازی‌های جدید می‌تواند نحوه مقابله با مشکلاتش را یاد بگیرد و تمرین کند. بازی درمانی را می توان در کنار سایر درمان‌ها یا به عنوان یک درمان مستقل استفاده کرد و معمولاً برای کودکان از سن ۲ تا ۱۲ سال مناسب است.

بازی درمانی اضطراب کودکان در خانه 

بازی درمانی تکنیکی است که توسط درمانگران و مشاور روانشناس به صورت تخصصی برای درمان تروما‌ها و مشکلات کودکان استفاده می‌شود اما والدین هم می‌توانند بازی درمانی کاهش اضطراب را در منزل برای کودک انجام دهند. بیایید برایتان یک مثال بزنم:

کودکان به دلیل ناشناخته بودن دنیای اطرافشان ترس‌های زیادی از مواجهه پزشکی دارند. این یک ترس کاملا طبیعی است. شما می‌توانید کودک گریان را با گفتن جمله «دکتر که ترس ندارد»، روانه دندانپزشکی کنید اما روش صحیح برای کاهش اضطراب ناشی از ترس، بازی درمانی اضطراب کودکان است. پدر و مادر عزیز وقتی با اضطراب کودک مواجه می‌شوید از اسباب‌بازی‌ها کمک بگیرید. اسباب‌بازی‌هایی که مثلا فضای درمان دندان در دندانپزشکی را بازنمایی می‌کنند، می‌توانند تا حدود زیادی درمانگر اضراب کودک باشند. کودک احساسش را در حین بازی کشف می‌کند و با اضطرابش رو به رو می‌شود. دقت کنید که ما درباره ترس طبیعی صحبت می‌کنیم. برای درمان اضطراب ناشی از تروما یا مشکل حاد خانوادگی حتما به درمانگر ویژه این مشکل مراجعه کنید.

اسباب‌بازی‌های مناسب بازی‌درمانی اضطراب کودکان

کودک از اسباب بازی‌ها به عنوان شکلی از زبان برای به اشتراک گذاشتن افکار، تجربیات و احساسات خود استفاده می‌کند. اسباب بازی‌های محبوب بازی درمانی برای کودکان امکان بازی خلاقانه را فراهم می‌کنند. این لیست می‌تواند از خانه عروسکی و آجرک‌های چوبی تا وسایل بازی پزشکی متغیر باشد. در انتخاب اسباب‌بازی برای بازی درمانی اضطراب کودکان حتما علاقه کودک را هم در نظر بگیرید تا بتواند با آن ارتباط بگیرد.  به طور کلی سه دسته اسباب‌بازی در بازی درمانی استفاده می‌شوند:

 1. نشان دهنده زندگی واقعی: تجربیات زندگی واقعی و احساسات روزمره از خلال بازی با این محصولات نشان داده می‌شود مثل خانواده، مدرسه، حمل و نقل
 2. کمک به فوران احساس: اسباب‌بازی‌های این دسته احساسات فروخورده کودک را بزنمایی می‌کند مثل شمشیر فومی یا بازی چیدمانی مثل سربازان و قلعه
 3. بیان خلاق: ابزارهایی مثل شن و خاک رس و آجرک‌های چوبی کودک را به رهایی و ابراز خود تشویق می‌کنند.

یادتان باشد برای تهیه اسباب‌بازی حتما نباید از برندهایی که مختص بازی درمانی تخصصی هستند استفاده کنید بلکه بسیاری از محصولات در دسترس نیز برای استفاده در منزل عالی هستند. به عنوان مثال بسیاری از محصولات اسباب بازی تولو  به عنوان شرکت تولیدکننده اسباب‌بازی آموزشی با کیفیت برای بازی درمانی کاهش اضطراب در منزل عالی هستند. به عنوان مثال ست بیمارستان تولو یا ست نوزاد و خواهر این برند معتبر اسباب‌بازی برای بازنمایی احساسات در زندگی روزمره هستند.

اسباب‌بازی چوبی برای بازی درمانی اضطراب کودک

در بین اسباب‌بازی‌ها، اسباب‎‌بازی چوبی به دلیل اینکه تجربه لمس طبیعت را برای کودک فراهم می‌کنند و ساده هستند، ابزار خوبی برای بازی درمانی کاهش اضطراب کودکان محسوب می‌شوند. مهم است که اسباب‌بازی‌های چوبی را انتخاب کنید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • امکان کاوش در تجربیات زندگی واقعی را فراهم کند.
 • اجازه آزمایش واقعیت را بدهد.
 • فرصت‌هایی را برای ابراز وجود و بیان احساس فراهم می‌کنند.
 • اسباب بازی چوبی را از فروشگاهی معتبر برای بازی درمانی انتخاب کنید که تایید بهداشتی دارد و از رنگ‌های سالم و غیر سمی تولید می‌شود.

مزایای بازی درمانی برای کاهش اضطراب چیست

بازی برای کاهش اضطراب کودکان مزایای بی شماری برای کودکان دارد، به ویژه کودکانی که مشکلات روانی، روانی و عاطفی را تجربه می‌کنند. برخی از مزایای کلیدی عبارتند از:

 • کاهش اضطراب: بازی درمانی محیطی امن و راحت را برای کودکان فراهم می کند تا عواطف، و احساسات و ریشه اضطراب خود را بیان کنند یا شما غیر مستقیم آن را بفهمید.
 • بالا رفتن عزت نفس: از طریق بازی درمانی، کودکان می‌توانند درک بهتری از خود و توانایی های خود ایجاد کنند چون نقش‌های جدید در بازی را تمرین می‌کنند که منجر به افزایش عزت نفس می شود.
 • توسعه مهارت‌های حل مسئله: بازی درمانی اضطراب کودکان به آن٬ها کمک می‌کند تا رفتارهای مشکل‌زا را شناسایی کنند و مکانیسم‌های مقابله سالم‌تری را تعیین کنند و حس کنترل بر موقعیت‌های خود را تقویت کنند.
 • یادگیری دفاع از خود: کودکان می‌توانند راهبردهای مقابله با مشکل را تمرین کنند و از طریق بازی تمرین تاب‌آوری کنند و در استرس و اضطرابشان کمتر می‌شود.
 • بهبود مهارت‌های اجتماعی: بازی درمانی کودکان را تشویق می‌کند تا با دیگران تعامل داشته باشند و باعث رشد مهارت‌های اجتماعی قوی‌تر شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره بازی برای کاهش اضطراب کودکان صحبت کردیم.  حالا می‌دانیم که با انتخاب اسباب‌بازی مناسب بسیاری از مشکلات کودکان که ناشی از اضطراب است می‌تواند به روش غیر مستقیم و با بازی درمانی اضطراب کودکان در منزل با گذاشتن وقت بازی با کیفیت برای کودک حل شود. نکته مهم‌تر انتخاب اسباب‌بازی چوبی ایمن یا اسباب‌بازی آموزشی از برند معتبر است. همچنین اگر طرفدار بهبود محیط زیست هستید خوب است بدانید برندهای معتبری هستند که از چوب با منابع پایدار یا حتی خاک اره برای تولید اسباب بازی چوبی استفاده می‌کنند. کودکو (KOODAKOO.COM) از جمله فروشگاه‌های آنلاینی است که برندهای معتبر و با کیفیت را برای مشتریان گلچین می‌کند. با مراجعه به بخش اسباب‌بازی این فروشگاه می‌توانید از تنوع اسباب‌بازی چوبی و مدل‌های دیگر اسباب‌بازی آموزشی مناسب بازی برای کاهش اضطراب کودکان دیدن کنید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.