در این مطلب قصد داریم مقاصد مناسب خارجی برای سفر یلدایی را بررسی کنیم. اگر قصد سفر در این ایام را دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

برای بسیاری از مردم، شب یلدا زمان مناسبی برای مسافرت است. فرقی ندارد که چطور و با چه روشی، همین که ماهیت شب یلدا را بدانید و به این اعتقاد داشته باشید که پس از گذشت طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال هم آفتاب بر خواهد آمد، یعنی یلدا در دل شما زنده است. حالا شاید دلتان بخواهد این شب را در کشور دیگری بگذرانید.

اما بهترین مقاصد خارجی برای سفر در شب یلدا چه کشورهایی هستند؟ طبیعتا در کشورهایی که این مراسم جشن گرفته می‌شود، بیشتر به شما خوش خواهد گذشت. به نظر می‌رسد رزرو تور گرجستان، ترکیه و ارمنستان و... هم به این دلیل که در نزدیکی ایران قرار دارند و هم چون ممکن است این شب را جشن بگیرند می‌تواند انتخاب مناسبی برای مسافرت باشد. در این مطلب قصد داریم مقاصد مناسب خارجی برای سفر یلدایی را بررسی کنیم. اگر قصد سفر در این ایام را دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شب یلدا را در استانبول بگذرانید

ایرانیان زیادی در استانبول زندگی می‌کنند و بنابراین طبیعی است که شب یلدا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و همه‌گیرترین رسوم ایرانی در این شهر زیبا جشن گرفته شود. عده‌ای از ایرانی‌های استانبول این شب را در خانه و در کنار خانواده خود جشن می‌گیرند و برخی دیگر هم ترجیح می‌دهند به رستوران‌هایی که برنامه‌های ویژه‌ای برای این مراسم دارند، بروند. این برنامه‌ها شامل موزیک زنده، انواع غذا و نوشیدنی و رقص می‌شود. اگر دوست دارید در این ایام هم تور ترکیه را رزرو کنید و هم شب یلدا را جشن بگیرید می‌توانید به یکی از این رستوران‌ها راجعه نمایید.

شب یلدا در ارمنستان چگونه است؟

ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که می‌توانید در شب یلدا به آن سفر کنید و یلدا را جشن بگیرید. بیشتر از همه ارمنیان آریایی این مراسم را جشن می‌گیرند. دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های ارمنستان تحصیل می‌کنند هم این مراسم را جشن می‌گیرند. شما هم اگر می خواهید به این جمع بپیوندید، می توانید تور ارمنستان با قیمت مناسب را از لحظه آخر رزرو نمایید. مراسم شب یلدا در ارمنستان همراه با نورپردازی، میوه‌های فصلی، خواندن قصه و شعر و جشن و رقص و... انجام می‌شود.

جشن گرفتن شب چله در تفلیس

در شهر تفلیس به‌عنوان پایتخت کشور گرجستان هم می‌توانید یلدا را جشن بگیرید. این مراسم بیشتر برای ایرانیان مقیم این کشور توسط سفارت ایران برگزار می‌شود البته خود مردم هم در خانه‌های خود و فضای باز دور هم جمع می‌شوند و یلدا را جشن می‌گیرند. دانشجویان ایرانی که در این کشور تحصیل می‌کنند سعی دارند با برگزاری مراسم شب یلدا فرهنگ ایرانی را در سراسر جهان پخش کنند. در این جشن‌ها شاهنامه‌خوانی، حافظ‌ خوانی، خاطره گویی انجام می‌شود و با میوه‌ها و غذاهای یلدایی و دیگر رسوم رایج از مهمانان پذیرایی می‌شود. از آنجایی که گرجستان یک کشور کوهستانی است، احتمال اینکه در یلدا برف ببارد و فضا را زمستانی‌تر کند، وجود دارد.

تاجکستانی‌ها و شب یلدا

مردم تاجیکستان هم شب یلدا را جشن می‌گیرند. مردم این کشور برای این شب رسومی مشابه با ایرانی‌ها دارند. یعنی انار و هندوانه و آجیل می‌خورند و پس از اینکه هندوانه رو نوش جان کردند، پوست آن را روی سرشان می‌گذارند تا در طول سال برای سر درد در امان بمانند. آنها برای این روز شیرینی خانگی مخصوص می‌پزند که بسیار خوشمزه و لذیذ است. در روستاهای این کشور از طریق چرم‌هایی که از سقف آویزان است، داخل حیاط گندم می‌ریزند تا برکت خانه زیاد شود و در نهایت فال حافظ می‌گیرند.

یلدای مقدس برای پاکستانی‌ها

مردم کشور پاکستان هم شب یلدا را جشن می‌گیرند. آنها این شب را مقدس می‌دانند و در آن به دعا و نیایش می‌پردازند تا در ادامه سال برایشان اتفاقات خوب بیفتد و خیر و برکت در زندگیشان در جریان باشد. همه اقوام در این شب دور هم جمع می‌شوند و یک غذای خوشمزه به نام نام شکمچه بز می‌خورند. مردمان و زنان پاکستانی در این روز به حمام زمستانی که به صورت ایستاده برگزار می‌شود می‌روند و در حالی که در یک دستشان نان قرار دارد روی سرشان آب می‌ریزند. در ادامه مراسم آنها به جشن و پایکوبی می‌پردازند و شب را با خوشی به پایان می‌رسانند.

جشن یلدا در افغانستان

مردم فارسی زبان افغانستان هم شب یلدا را با جشن گرفتن به صبح می‌رسانند. مراسم آنها دقیقا شبیه به ایرانیان است زیرا سال‌های زیادی از جدا شدن این کشور از ایران نمی‌گذرد. در سفره شب یلدای افغان‌ها انار و هندوانه و آجیل وجود دارد. آنها در سفره شب یلدای خود شیرینی هم قرار می‌دهند تا کامشان شیرین باشد و در کنار هم شب را به صبح می‌رسانند تا بلکه با آمدن صبح روزهای بهتر از راه برسید و در این مسیر سخت همه در کنار هم باشند.

روس‌ ها هم شب یلدا دارند

شب یلدا در روسیه هم جشن گرفته می‌شود. از آنجایی که روسیه در همسایگی ایران قرار دارند و مردم آن از طریق دریای خزر با ایران در ارتباط هستند. بسیاری از رسوم و فرهنگ ما به آنها هم انتقال پیدا کرده است. روس‌ها در جشن یلدای خود شیرینی محلی می‌پزند و مراسم بذرپاشی و کشت را بازسازی می‌کنند و از خدا می‌خواهند برکت را به خانه‌هایشان بیاورد. یکی دیگر از رسوم مردم روسیه در این شب قربانی کردن حیوانات است. روس‌ها در این شب فال می‌گیرند تا بتوانند اتفاقات آتی را پیش بینی کنند. آنها در این شب تا پاسی از شب با هم گفتگو می‌کنند و خوراکی‌های خوشمزه می‌خورند.

دوست دارید یلدای کدام کشور را ببینید؟

در این مقاله مراسم یلدا در برخی از کشورهای دیگر جهان را بررسی کردیم. باید بدانید که نه فقط در ایران بلکه در بسیاری دیگر از کشورهای فارسی زبان جهان این رسم باستانی جشن گرفته می‌شود تا به شکرانه این جشن و پایکوبی، برکت در زندگی مردم آن کشور وجود داشته باشد. شما دوست دارید مراسم یلدای کدام کشور را ببینید؟ نظرتان را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر قبلا چنین تجربه‌ای داشته‌اید، درباره آن با دیگر خوانندگان  حرف بزنید تا دیگران هم بهره ببرند. همچنین اگر تصمیم دارید شب یلدا را در یکی از این کشورها بگذرانید، همین حالا برای رزرو تور مورد نظر خود به وبسایت لحظه آخر مراجعه کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.