با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روز به روز دنیای اطراف ما به سمت صنعتی تر شدن پیش میرود؛ در این روند شاهد آلودگی محیط زیست زمین هستیم.

استفاده از موادی که کم تر کره زمین را آلوده میکنند یک امر بدیهی است به همین دلیل بسیاری از کشورهای صنعتی استفاده از موادی که قابلیت بازیافت در طبیعت را ندارند ویا حجم زیادی از گازهای مضر را تولید میکنند کنار گذاشته اند.

در صنعت ساختمان سازی استفاده از سیمان، گچ و... به مراتب کم تر شده است، دلیل این موضوع ایجاد گازهای مضر در فرآیند تولید این مصالح ساختمانی سنتی است.

ساندویچ پانل بهترین انتخاب

به جای استفاده از مصالح سنتی در ساخت و ساز ، ساندویچ پانل که نوعی مصالح مدرن ساختمانی محسوب می‌شود در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، ساندویچ پانل علاوه بر داشتن قیمت مقرون به صرفه محیط زیست و هوای کره زمین را آلوده نمیکند.

روند تولید ساندویچ پنل برخلاف مصالح ساختمانی سنتی نیاز به انرژی زیادی ندارد و متریال به که رفته در  روند ساخت شامل ورق و فوم عایق هسته پانل از موادی تشکیل شده است که قابلیت بازیافت دارد.

استفاده از فوم عایق طبیعی مانند پشم سنگ در پانل سبب عدم صرف انرژی زیاد برای تولید مواد صنعتی میشود، همانطور که می‌دانید مواد صنعتی طی فرآیند های پیچیده که در این فرآیند انرژی زیادی هم تلف خواهد شد تولید می‌شوند.

عایق استفاده شده در پانل های ساندویچی میتواند در مقابل گرما یا سرما، رطوبت و حتی صدا جلوگیری کند همین موضوع سبب می‌شود تا در ساخت و ساز مدرن بسیار مورد توجه معماران و مهندسین سازه قرار بگیرد.

سرعت در اجرا به همراه زیبایی محیطی

پانل به طور کلی دو نوع است:1-سقف 2-دیوار در هر دونوع از پانل سرعت اجرا یکسان است و لوازم مورد نیاز هم به طور کامل یکسان است. اما موضوعی که بسیار توجه معماران را به خود جلب کرده است سرعت اجرا پروژه با ساندویچ پانل است، در این موضوع می‌توانیم به جرعت بگوییم که پنل‌ها پر قدرت ترین مصالح در زمینه سرعت اجرا پروژه هستند.

در برخی موارد زیبایی محیطی بسیار مهم است؛ استفاده از انواع ورق های رنگی در تولید ساندویچ پانل سبب شده است شما هر طرح و رنگ را که برای محیط خود نیاز دارید به وسیله پانل های پیش ساخته استفاده کنید.

صرفه جویی در هزینه با ساندویچ پانل

علاوه بر عدم تاثیر ساندویچ پانل در محیط زیست پانل هزینه اجرا یک پروژه را کاهش میدهد، از نظر قیمت تمام شده در مقایسه با یک سازه که با مصالح سنتی ساخته شده است یکسان می‌باشد اما زمان اجرا همان سازه با ساندویچ پانل یک سوم است به همین دلیل میگویند پانل هزینه کم تری دارد.

سبک و محکم در مقابل عوامل طبیعی

استفاده از دولایه ورق با ضخامت 4میل از جنس گالوانیزه یا آلوزینک برای پوشاندن هسته پانل در مقابل عوامل طبیعی و شرایط جوی باعث سبکی در پانل ساندویچی می‌شود.

سبک بودن ساندویچ‌پنل وزن نهایی سازه کم میکند، کم کردن وزن سازه یک سری ویژگی حیاتی را به ما میدهد برای مثال زمانی که وزن یک سازه کم باشد در مقابل زلزله مقاومت عالی خواهد داشت.

پس عملاً این نوع سازه های پیش ساخته که توسط پنل راه اندازی شده اند مکان های امن در حین زلزله محسوب می‌شوند.

چطور در ایران ساندویچ پانل خریداری کنیم؟

یکی از اصلی ترین سوالات مهندسان این است  که ساندویچ پانل در ایران تولید می‌شود؟ یا ساندویچ پانل در ایران قابل اجرا است؟

در پاسخ این دو سوال اصلی باید گفت بله ساندویچ پانل در ایران تولید می‎‌شود، شرکت های تولید کننده معروف در این زمینه شامل:

آسیا پانل ، کیان پانل ، ساندویچ پانل کبیر ، ماموت و مرکزپانل میباشند.

پانل تولید شده در شرکت های مختلف ایرانی از نظر کیفیت و مواد اولیه ساخت متفاوت می‌باشد، همین موضوع سبب ایجاد اختلاف قیمت ساندویچ پانل در بازار شده است.

نکات پیش از خرید

در حین خرید پنل باید به چند نکته بسیار مهم توجه کرد که شامل موارد زیر است:

  1. نوع فوم عایق مورد نیاز (این مورد با توجه به کاربری سازه شما و نیاز شما باید تهیه شود)
  2. نوع ورق محافظ زیر و رو (پانل شامل 3 نوع ورق است که باید با توجه به شرایط آب و هوا منطقه و کاربری سازه انتخاب شود.)
  3. ضخامت ساندویچ پانل (ضخامت پانل از 3 سانتی متر تا 20 سانتی متر متغیر است.)
  4. متراژ مورد نیاز
  5. رنگ مورد نظر

برای ساخت یک سازه با پانل حتماً باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید تا یک سازه بی عیب و نقص داشته باشید. امیدواریم این مقاله از سایت انتخاب نو برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

 این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده و مرکز مشاوره انتخاب نو مسئولیتی درباره آن ندارد.