افرادی که بزرگ نشده اند و یا بالغشان هنوز شکل نگرفته برای ازدواج مناسب نیستند . از دیدگاه تحلیل رفتار متقابل چنین افرادی دارای بالغ آلوده به کودکی هستند که از رفتار مسئولانه طفره می روند و شرایطی را فراهم می کنند که در آن همسرشان نقش والد را بازی می کند . در ادامه برخی از نشانه های هشدار دهنده را بیان می کنیم که نشان می دهد طرف مقابلتان بزرگ شده است یا نه .

عدم مسئولیت پذیری مالی :

طبق نظر روانشناس تلفنی عدم مسئولیت پذیری اقتصادی نشانه ی بارزی است از این که می تواند وارد مشکل کند . افرادی که چک هایشان برگشت می خورد ، مرتبا از اطرافیان پول قرض می گیرند ، صورت حساب هایشان را به موقع پرداخت نمی کنند و یا افرادی که برای آینده هیچ گونه برنامه یزی ندارند و سوابق بانکی شان چندان خوب نیست و ممکن است که نتوانند برای مدت طولانی روی کار و یا سغلی ادامه دهند و مرتبا بیکار می شوند و یا ممکن است که به دیگران بدهی داشته باشد و پولشان را پس ندهد . عدم مسئولیت پذیری اقتصادی همسر شما ، نه تنها او بلکه شما را نیز متاثر خواهد کرد . در چنین شرایطی فرد بخش اقتصادی رابطه اش بی توجه است و درباره ی آن کوتاهی می کند و نمی خواهد که بزرگ شود و مسئولیت زندگی اش را به عهده بگیرد .

غیر قابل اعتماد بودن :

طبق نظر مشاور آنلاین اگر که نامزد یا همسرتان مدام به شما قول هایی می دهد و به آن ها عمل نمی کند . و یا به قرار ملاقات ها و جاهایی که قرار است بروید دیر می رسد و چیزهای مهمی که به او گفته اید را فراموش می کند و با شما موافقت می کند که کارهایی را برای شما انجام دهد ولی بیشترشان را فراموش می کند و انجام دادن هر کاری را به تعویق می اندازد و در حالت کلی نمی توانید روی او حساب کنید چون شما را خیلی ناراحت کرده است . وقتی با شخصی در رابطه هستید که غیر قابل اتکا است ، نا گزیر نقش والد را برای او ایفا می کنید و مدام باید کارهایش را برایش یادآوری کنید . کارهایشان را برایشان انجام دهید و در واقع نمی توانید که به او اعتماد کنید و در نتیجه نسبت به او احترام قائل نخواهید بود و خشم زیادی را تجربه خواهید کرد .

عدم هدفمندی و بی انگیزه بودن :

بر اساس مطالعات انجام شده در مطب روانشناسی اگر که به نظر می رسد که همسرتان هیچ هدفی را در زندگی ندارد و منتظر کسی است که از راه برسد و به او انگیزه بدهد و به سختی برای آینده برنامه ریزی می کند و تصمیم گیری درباره ی هر چیزی را همواره به بعد موکول می کند و بیش از سی سال سن دارد و هنوز فکر می کند که وقتی بزرگ شد ، چه کار کند و مشکلات بزرگی دارد که از رو به رو شدن با آن ها و حل آن ها سر باز می زند . اگر باچنین فردی درگیر هستید که از پذیرش مسئولیت زندگی خود سرباز می زند و مانند کودک دنبال ناجی است .

چرا مردم از بزرگ شدن فاصله می گیرند ؟

اگر درگیر فردی هستید که هنوز بزرگ نشده پس پاسخی است نا خود آگاه به شرایطی که باعث شده کودکی نامزدتان در آن شکل بگیرد .

اگر که در کودکی مجبور بوده سریع بزرگ شود :

بر اساس تحقیقات مشاوره کودک بعضی اوقات به سبب وقوع حوادث غم انگیز ، وظایف و نقش های بزرگسالان به کودکان تحمیل می شود . برای مثال مادر فوت می کند و دختر بزرگ وظایف او را به عهده می گیرد ، پدری خانواده اش را ترک می کند و تنها پسر خانواده تلاش می کند تا جای پدرش را برای مادر پر کند . این امکان وجود دارد که تمامی این افراد از این که کودکی شان را از دست داده اند ، نا خود آگاه احساس انزجار داشته باشند و با این احساس نیز بزرگ شوند ، ولی در نهایت از این که در زندگی خود همچون بالغی مسئولیت پذیر ایفای نقش کنند ، سر باز زنند . 

در کودکی از سوی دیگران بسیار کنترل می شده است :

چنان چه در خانواده ای بزرگ شده باشد که در آن قوانین سفت و سختی حاکم بوده است ، این امکان وجود دارد که در بزرگسالی بخواهد با نادیده گرفتن قوانین ، شورش کند . اصولا بچه هایی که از والدین کنترل گر خود عصبانی هستند ، در بزرگسالی به افرادی تبدیل می شوند که  در برابر قوانین طغیان می کند . 

در کودکی او را نادیده می گرفته اند :

چنانچه همسرتان در کودکی توجه دریافت نمی کرده و از او مراقبت نمی شده این امکان وجود دارد که در بزرگسالی بی مسئولیت شده و رفتار های بچه گانه از خودش بروز دهد . نقش والد شدن شور و حرارت رابطه را می کشد و این حمایت ها باعث می شود که عصبانی شوید و برای همسرتان احترام قائل نشوید و هر گونه جاذبه ی جنسی را نسبت به همسرتان از دست خواهید داد .