زندگی مشترک برای حفظ و قوی ماندن نیاز به یادگیری برخی مهارت ها دارد و یادگیری مهارت ها و انجام دادن آن ها بسیار مهم است. در واقع می توان گفت که کسانی که در زندگی شان این مهارت ها را انجام می دهند می توانند ازدواج موفق و رضایت بخشی داشته باشند و کسانی که با این مهارت ها آشایی ندارند و یا آن ها را انجام نمی دهند، ازدوااج نا موفق و سردی رابطه را تجربه خواهند کرد. پس این مهارت ها اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین منظور آشنایی با آن ها و یادگیری دو طرف قبل از ازدواج ضروری است. یکی از کارهای مهمی که در رابطه باید انجام داد که احساس رضایت مندی را در رابطه افزایش داد قددردانی کردن از همسرتان است.

طبق نظر بهترین مشاور خانواده خیلی خوب است که وقتی شریک زندگی تان کاری برایتان می کند، از او تشکر و قدردانی کنید. وقتی صحبت به شریک زندگی تان می رسد، هر چه بیشتر قدردانی کنید آن ها انرژی بیشتری در رابطه خرج می کنند. هم مردان و هم زنان برای تشکر و قدردانی واکنش خوبی نشان می دهند. 

قدردانی از شریک زندگی چه اهمیتی دارد.

بر اساس مطالعات مشاوره قبل ازدواج قدردانی کردن به آن ها این اجازه  را می دهد که بدانند شما قدر فداکاری آن ها در زمان، پول، مهارت و یا هر چیز دیگری که برای انجام کاری صرف می کند به شما هدیه می دهند و یا هر نفعی که به طرف مقابل می رسانید را می دانید. اگر میزان درستی از قدردانی را نشان دهید، راه مطمئنی است که بدانید طرف مقابل آن کارها را دوباره انجام خواهد داد. نشان دادن قدردانی، روش نشان دادن احساساتتان نسبت به شریک زندگی تان است که عمیق تر از احساسات بقیه ی افراد است. ممکن است که از خود سوال کنید که آیا قدر هر کاری که می کنید را می دانند؟ این خصوصا در مورد رابطه هایی صدق می کند که مهم هستند و شما می خواهید ادامه یابند. هر فردی که به شریک زندگی اش اهمیت می دهد، به دنبال راه هایی برای ارتقای ارتباط قدرشناسی در هر فرصتی است. 

گفتن و نشان دادن تشکر:

پختن غذا، شستن لباس ها، برداشتن بچه ها از مدرسه، خرید کردن، تمیز کردن خانه و هر کار دیگری چیزهایی هستند که به راحتی می توان از آن ها سود برد. به دنبال شریک زندگی تان بروید  و شخصا به خاطر انجام کاری، گفتن چیزی، یا کمک کردن به شما از او تشکر کنید. در واقع تشکر کردن راهی است برای دریافت چیزهای خوب بیشتر از طرف شریک زندگی تان و راهی برای تقویت رابطه و بهتر شدن صمیمیتتان است.

درک مناسب و کافی شریک زندگی تان:

اگر که به خانه می آیید و می بینید که تمیز شده و یا کاری انجام شده به سمت همسرتان بروید و از او قدردانی کنید. اگر که هر دوی شما بیرون از منزل شاغل هستید بهتر است که کارها را تقسیم کنید تا فشار زیادی روی شما نباشد. همچنین غیر از آن نیز می توانید در کار ها به همدیگر کمک کنید و این روحیه تیمی را در خانواده نشان می دهد که بسیار مناسب است و سرانجام خوبی را به همراه خواهد داشت. سعی کنید که همورا همسرتان را در کنید و هیچ گاه این نکته را فرام.ش نکنید که درک کردن همسرتان یکی از مهارت های بسیار مهم دیگری است که نباید فراموش کنید. در واقع درک کردن همدیگر در سرایط مختلف و نشان دادن کمک و حمایت به همدیگر یکی از کارهای مهمی است که در خانواده و زندگی مشترک باید به آن توجه کنید. درک کردن و داشتن حس همدلی یکی از کارهایی است که باعث ایجاد صمیمیت و بهر شدن حال رابطه تان می شود. پس این مهارت را در خود ارتقا دهید و رابطه لذت بخش با همسرتان را تجربه کنید.

ابراز قدردانی با به زبان آوردن آن برای شریک زندگیتان 

این که قدردانی خود را با چند عبارت کوچک به زبان بیاورید کار دشواری نیست. دائما انجام دادن کارها برای کسی حتی اگر همسر یا شریک زندگی تان باشد در صورتی که مستحق دریافت قدردانی باشد و فرد آن را انجام ندهد و از رابطه اش دریغ کند، بسیار دلسرد کننده است. گفتن چند کلمه در کنار هم کار سختی نیست و علاوه بر آن این عبارت ها روز فرد مقابل را می سازد و نشان از درک و تشکر است. پس این قدر دانی را از رابطه تان دریغ نکنید.

راههایی ساده برای نشان دادن تشکر و قدردانی :

نشان دادن کمی قدر شناسی و تشکر می تواند با گفتن کلمه ممنوتم انجام دهید اما کارهای دیگری نیز هستند که می تواند مناسب و لذت بخش باشد. برای مثال آخر هفته را به همراه همدیگر برنامه ریزی کنید، یک یادداشت صمیمانه بنویسید، خریدن چند شاخه گل، بیرون بردن برای شام، درست کردن غذای مورد علاقه و ...... شاید نتوانید همیشه کارهای این گونه انجام دهید اما گاهی می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. این کار کمک می کند که یک رابطه تازه و هیجان انگیز بماند و این قدر شناسی تاثیر مثبت خود را نشان خواهد داد.

قدر دانی کردن باعث افزایش احساس نزدیکی و افزایش کیفیت رابطه در هر دو طرف می شود و شما می توانید قدردان رفتارهای مثبت روزانه شریک زندگی تان باشید و با خود نگویید که وظیفه اش است و یا کار راحتیه و همین اقدامات کوچ هستند که رابطه را به سمت بهتری هدایت می کند و همجنین یکی از کارهای دیگری که می توان از آن قدردانی کردن و صحبت کردن درباره خاطرات مثبت با همدیگراست و همچنین شما می توانید قدر دان اقدامات تازه و جدیدی که همسرتان انجا می دهد باشید و در حالت کلی قدر دان ویژگی های شخصیتی که دارد نیز باشید. نشان دادن قدردانی، تشکر و تحسین برای هر کدام از آن ها بسیار لذت بخش بوده و باعث ایجاد احیای بسیار خوب در در دریافت کننده و حتی فرد انتقال دهنده خواهد شد. پس این مهارت لذت بخش را از رابطه تان حذف نکنید و آن را همواره در رابطه تان ایجاد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مراکز روانشناسی خوب در ارتباط باشید.