زوجین نیاز دارند تا خالصانه درباره ی والد شدن و پدر و مادر شدن با یکدیگر صحبت کنند . اگر یک فردی تمایلی به بچه دار شدن ندارد ولی دیگری دلش بچه می خواهد ، خیلی مهم است که قبل از ازدواج آن را مطرح کنید و آن را به زمان بعد از ازدواج موکول نکنید چون باعث بحث ها و مشکلاتی خواهد شد . طبق مطالعات مشاوره تخصصی زوج درمانی زوجین بدون بحث و گفت و گو نمی توانند به توافق برسند . گفت و گو کردن و صحبت درباره ی بسیاری از مسائل می تواند به حل آن ها کمک کند . بسیاری از افراد به طور تصادفی والد می شوند ، که این وضعیت می تواند بسیار سخت و مشکل آفرین شود .

زوجین درباره ی والد بودن با هم صحبت می کنند و نیاز به تلاش به فهم احساسات یکدیگر دارند در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که نشان می دهد که آیا شما آماده ی پدر و مادر شدن هستید یا نه . این موارد عبارت است از :

ازدواج شاد و با ثبات :
طبق نظر متخصص روانشناس بالینی زوجین بعد از ازدواج نباید فورا بچه دار شوند . باید به ازدواج فرصت داد تا زمان بگذرد ، تا اطمینان پیدا کنید که زندگی مشترکتان آن گونه است که می خواستید و از این بابت نگرانی ندارید ولی در صورتی که در ازدواجتان با مشکلات بسیاری مواجه هستید و نمی توانید آن ها را حل کنید باید برای بچه دار شدن صبر کنید . بسیاری از افراد گمان می کنند که اگر بچه دار شوند مشکلاتشان حل خواهد شد در حالی که چنین نیست با به دنبا آمدن فرزند خیلی از مسائل تغییر پیدا می کند و هر فرد علاوه بر نقش خود نقش دیگری را نیز به عهده می گیرد و کنار آمدن با این وضعیت خود بسیار مشکل است و مسائل زیاد و تعارضاتی را به همراه خواهد داشت و مشکلات گذشته را پر رنگ تر خواهد کرد به همین دلیل قبل از ازدواج از داشتن ازدواج با ثبات و شاد مطمئن شوید .

وضعیت اقتصادی مناسب :

هر فردی قبل از بچه دار شدن باید مطمئن شود که می تواند از پس هزینه های فرزند خود بر آید . اگر که با مشکلات مالی و اقتصادی همراه هستید نباید به فکر بچه دار شدن باشید زیرا که والدین باید توانایی تهیه ی امکانات اساسی فرزند خود را داشته باشند .

تحت فشار نبودن از سوی دیگران :

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره ازدواج ممکن است که به خاطر حرف دیگران و اطرافیان و تحت فشار قرار گرفتن به خاطر حرف آن ها تصمیم به بچه دار شدن بگیرید ولی آن چه که مهم است آمادگی خود زوجین و تصمیم خود آن ها باشد و از هر گونه فشاری به دور باشد .

برای تغییر آماده باشید .

پدر و مادر شدن برای همیشه زندگی را تغییر می دهد و راه برگشت وجود ندارد . برخی از تغیرات لذت بخش هستند اما هر تغییری فشار روان زیادی را به همراه دارد . برای صاحب فرزند شدن باید صادقانه با همسر خود صحبت کنید و تغییراتی که قرار است با آن ها رو به رو شوید را شناسایی کنید و در مورد صاحب فرزند شدن و آمادگی های لازم آن به توافق برسید .

هر دو نفر این باور را داشته باشید که زمان مناسبی برای بچه دار شدن است .

در بسیاری از موارد شما با اطمینان نمی توانید پیش بینی کنید که حاملگی چه زمانی اتفاق خواهد افتاد و به همین دلیل باید درباره زمان مناسب بچه دار شدن با همسرتان صحبت کنید .

ازدواج موفق و مستحکم اساس خانواده می باشد . کودکان در تمام مراحل رشد خود نیاز به والدینی دارند که به آن ها عشق بورزد ولی از همه مهم تر به والدینی نیاز دارند که به همدیگر عشق می ورزند . ارتباط والدین با یکدیگر و عشق ورزیدن ، احترام ، صمیمیت از مواردی هستند که بسیار اهمیت دارند و در رفتار و تربیت کودکان نقش مهمی را بازی می کند . به همین دلیل والدین همواره باید به رابطه ی زناشویی خود توجه کنند و اجازه ندهند که نقش والدینی و فشار ناشی از آن ازدواج را ضعیف کند و آن را با مشکلات شدید مواجه کند . یکی از بهترین کارهایی که می توانیم به کودکان خود انجام دهیم این است که رابطه ی خود با همسرمان را تقویت کنیم و زمان کافی برای آن اختصاص دهیم . مشکلات در هر رابطه و ازدواجی وجود دارد و می تواند تاثیرات روانی بسیاری برای فرد داشته باشد اما آن چه که اهمیت دارد این است که چگونه می توانیم این مشکلات را با یکدیگر حل کنیم و از تاثیرات منفی بر روی روانمان جلوگیری کنیم . همانطور که گفتیم هر گونه تغییر فاشر روانی زیاد یرا به همراه دارد و این فشار بر روی همه ی انسان ها یکسان نیست . ممکن است که فردی بیشتر از دیگری تحت تاثیر این تغییرات قرار دهد و این موضوع بستگی به میزان سازش و انعطاف پذیری فرد دارد . در هر صورت با یادگیری مهارت هایی می توانید در زندگی زناشویی خود  از بسیاری بحران ها با فشار کمتری و کنار یکدیگر عبور کنید و همچنین قدم بزرگی جهت حفظ آرامش فرزندان و تربیت آن ها داشته باشید . انتخاب نو از مراکز مشاوره تهران می باشد که می تواند به شما در جهت استحکام بخشیدن به ازدواج و تربیت فرزندان راهنمایی نماید .