ازدواج امر بسیار مهمی می باشد که به وسیله ی آن فرد زندگی مشترک را شروع کرده و تعهد می دهد که تا آخر عمر این پیوند ادامه خواهد داشت . اما گاهی به دلیل داشتن انتخاب نا درست و اشتباه فرد خود را دچار مشکل می کند و نمی تواند به این ازدواج ادامه دهد و طلاق را راه چاره می داند و این مورد خود دارای آسیب های بسیار زیادی روانی ، اقتصادی ، اجتماعی و .... می باشد و شرایط سختی را برای هر دو طرف فراهم می کند . از این رو برای کاهش طلاق و جدایی و داشتن زندگی مشترک پایدار و مستحکم باید معیار های مهم را بشناسیم و بر اساس آن ها به انتخاب همسر اقدام نماییم و با استفاده از مهارت های زندگی مشترک آن را در شکل مناسب خود حفظ کنیم . برخی از موارد هستند که وجود آن ها رابطه را به نابودی خواهد کشاند و تهدید بزرگی برای ازدواج هستند و به همین دلیل در زمان انتخاب همسر باید بسیار به آن ها دقت شود . اگر که هر یک از موارد زیر را در فرد مقابل دیدید از ازدواج و شروع زندگی مشترک و ادامه ی رابطه بپرهیزید زیرا که به احتمال بسیار زیادی با شکست مواجه خواهد شد که عبارت اند از :

وجود اختلالات شخصیت در فرد مقابل :

وجود اختلالات شخصیت در همسر مشکلات بسیاری را در زندگی مشترک به وجود می آورد . اختلال شخصیت دارای شکل های مختلفی می باشد که می توان به اختلال شخصیت بد گمان اشاره کرد که در آن شکاکیت و بی اعتمادی دیر پا به همه ی افراد است و مسئولیت احساساتشان بر عهده ی دیگران است . چنین افرادی متخاصم ، تحریک پذیر و خشمگین هستند و به همسر خود سوء ظن مرضی دارند و بسیار اهل دعوا هستند و زندگی با آن ها بسیار دشوار است . اختلال شخصیت مرزی نوع دیگری است که در آن خلق فرد بسیار تغییر می کند و حمله های روانپریشی در آن ها دیده می شود و رفتار آن ها بسیار غیر قابل پیش بینی می باشد و ممکن است لحظه ای افسردگی داشته باشند و لحظه ای دیگر احساسات آن ها تغییر کند در چنین افرادی خود زنی به شکل مکرر دیده می شود و چون احساسا خصومت و وابستگی دارند ، روابط فردیشان آشفته و به هم ریخته است و آن ها توانایی تحمل تنهایی ندارند و و اغلب احساس پوچی و بی حوصلگی می کنند . اختلال شخصیت وسواس نوع دیگری است که هیجانات آن ها محدود بوده و به منظم و مرتب بودن بسیار حساس هستند و مداومت و پا فشاری در آن ها وجود دارد و یکدندگی و بلا تصمیمی بسیار بالا است . انواع دیگر اختلالت شخصیت نظیر نمایشی ، خود شیفته و ضد اجتماعی . و.... هستند که برای تشخیص آن ها نیازمند بررسی از سوی متخصص می باشد . به همین دلیل است که هرگونه مشکل رفتاری در فرد را جدی تلقی کرد و قبل از ازدواج آن ها را در نظر گرفت .

خود کشی کردن :

طبق نظر مشاوران مراکز تخصصی مشاوره ایران اگر فردی به خاطر شما اقدام به خود کشی به هر شکلی نماید و یا شما را با این کار تهدید کند باید فاصله بگیرید چنین افرادی بیشتر از ازدواج نیازمند درمان به صورت جدی هستند و در پشت آن ها می توان مشکلات جدی را کشف کرد که باید تحت بررسی و درمان قرار گیرد و به همین دلیل چنین افرادی برای ازدواج مناسب نیستند و برای شما بسیار آسیب رسان و زیان بار خواهد بود .

فرد معتاد :

اگر فردی معتاد باشد که می تواند این اعتیا  به مواد مخدر ، الکل ، قمار و ..... بسیاری از موارد دیگر باشد که ازدواج با چنین افراد یبسیار خطر ناک و اشتباه است و به مرور زمان پشیمانی را به همراه خواهد داشت . زیرا چنین افرادی وابستگی شدید دارند که در صورت دوری خلق آن ها به دشت تغییر کرده و به مرور زمان توانایی انجام بسیاری از مسئولیت ها را نخواهند داشت و به همین دلیل برای ازدواج مناسب نیستند .

پرخاشگری:

اگر فرد مقابل شما بسیار پرخاشگر و خشمگین است و ممکن است در هنگام جر و بحث ساده نیز وسایل بشکند و یا پرت کند و یا از الفاظ زشت استفاده نماید که این را در ارتباط با افراد دیگر نیز می توان تشخیص داد و به همین دلیل هرگونه خشونت کلامی ، فیزیکی و روانی می تواند آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد نماید به همین دلیل برای ازدواج مناسب نخواهد بود . 

دروغ گفتن :

فردی که مسائل مهم زندگی اش را از شما پنهان کرده باشد و درباره ی آن ها به شما دروغ گفته باشد فرد مناسبی نیستند زیرا که صداقت و اعتماد از موارد مهمی هستند که در هر ازدواجی باد وجود داشته باشد و زندگی مشترک بدون آن ها پایدار نخواهد بود .

موارد دیگری مانند اختلاف سنی بسیار بالا ، تفاوت های زیاد مذهبی ، فرد نا امن و بد بین ، نداشتن کشش جنسی به فرد مقابل و .... از مواردی هستند که نشان می دهد فرد مقابل برایتان مناسب نیست و باید از تصمیم ازدواج خود صرف نظر کنید . امروزه با پیشرفت علم روانشناسی می توانید با شماره بهترین روانشناس کشور که در مرکز مشاوره انتخاب نو فعالیت می کنند ارتباط بر قرار کرده و اطلاعات خود را در زمینه ازدواج و معیار های مهم در انتخاب همسر و بسیاری از موارد دیگر مشورت و راهنمایی دریافت نمایید .