بسیاری از مشکلات ما، همواره همراه می مانند و در هر رابطه جدید تناسخ پیدا می کنند تا این که در نهایت یاد بگیریم آن ها را همانطور که هست بشناسیم و به درستی مدیریتشان کنیم.بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی  منبع بزرگی از دردسرهای ما این تصور غلط است که هکه ی مشکلات ما قابل حل هستند. در بیشتر زوجین وقتی در مورد مشکلی حرف می زنند این مشکل یکسان است و ما آن را مشکل ثابت می نامیم. و قرار نیست هرگز حل شود. روابط وقتی ادامه پیدا می کند که شما بفهمید برخی از مشکلات وجود دارند که باید با آن ها زندگی کنید. و فکر می کنید که هرگز نمی توانید آن ها را حل کنید. وقتی که کشف می کنید که در زیر این مشکلات چه چیزی پنهان شده، که در واقع مورد اصلی اعتقادی و شخصیتی همسرتان است. درگیری هایی وجود دارد که ممکن است منجر به شکست شود . در بیشتر موارد مشکلات به دو دسته تقسیم می شوند و مشکلات دائمی که حل شدنی نیستند و هرگز راه حلی ندارند و مشکلات قابل حل. که در ادامه به توصیف هر کدام می پردازیم.

مشکلات قابل حل:

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج این مشکلات موقعیتی هستند مثل بحث در مورد کارهای خانه یا این که چه کسی بچه ها را مدیریت کند و یا این که در تعطیلات کجا بروید اگر چه این موقعیت آزار دهنده است اما معنای عمیق تر و ریشه ای تری برای آن وجود ندارد و برای مشکلات قابل حل، یک راه حل وجود دارد و این راح=ه حل می تواند پایدار بماند. شما کارهای خانه را تقسیم می کنید، رمان نگه داری از بچه ها را برنامه ریزی می کنید و .... و این که می گوییم این مشکل قابل حل است، و به این معنا نیست که مستلزم تلاش و اقدام نخواهد بود. برای حفظ توافقات که با یکدیگر برای مشکلات قابل حل می بندید، باید تلاش کرد.

مشکلات دائمی:

این ها مشکلاتی هستند که حول تفاوت های اساسی شما در شخصیت یا ترجیحات سبک زندگی متمرکز می شوند. این ها مشکلاتی است که بار ها و بار ها به آن ها برمی خورید. این ها می تواند تفاوت در نیازهای اساسی، وقت شناسی، مدت زمان که به تنهایی یا با هم سپری می شود، نحوه برقراری ارتباط با پدر و مادر ها، تفاوت در جشن گرفتن مناسبت ها و .... باشد. شم در حالت کلی نمی توانید تفاوت های شخصیتی یا تفاوت های سبک زندگی خود را حل کنید و نباید هم این کار را کنید. تشخیص چیستی یک مشکل دائمی منجر به شناخت نحوه پذیرش و ارزش گذاری متفاوت آن توسط هر یک از شما می شود. نکته اصلی مدیریت کشمکش به خصوص زمانی که مشکل دائمی باشد، این است که شریک زندگی تان را همانگونه که هست بچذیرید . وقتی که چیزی را نمی توانید تغییر دهید ، می پذیرید، شما در واقع یکدیگر را می پذیرید . همسرتان را همانگونه که هست بپذیرید و او نیز همین کار را خواهد کرد و برای تفاوت هایش احترام قائل شوید و از آن ها بیاموزید.


هیچ کس دوست ندارد که به بن بست بخورد و راه پیش و پس داشته باشد، که پس از چندین بار کلنجار رفتن بر سر یک مشکل دائمی به هیچ نتیجه ای نمی رسید. و زمانی این را تجربه خواهید کرد که همواره مشاجره های تکراری خواهید داشت و به نتیجه نمی رسید. و در نتیجه یکی از شما احساس نا امیدی، و فرسودگی می کنید و در آخر کار به جایی می رسد که شریک عاطفی تان را دشم خود می دانید و در نتیجه فاصله عاطفی بین زوجین ایجاد می شود و این فاصله است که قاتل واقعی رابطه شماست. نه خشم و مشاجره و کشمکش. اگر به کشمکش ها به عنوان راهی برای شناخت هر چه بیشتر همسرتان نگاه کنید، می تواند موجب نزدیک تر شدن شما به یکدیگر شود. اگر صادقانه به دنبال درک هر چه بیشتر و بهتر وضعیت همسرتان باشید، در هربحث و مشاجره می توانید صمیمیت عمیق تر و رابطه قوی تری را ایجاد کنید. زمانی که شریک زندگی تان عصبانی است ، به جای این که حالت تدافعی به خود بگیرید سعی کنید از خودتان بپرسید که چه نیازی دارد، و کدام خواسته او برآورده نشده است و به آن توجه نکرده اید؟ در هر دعوا و تعارضی این پیام را می توانید انتقال دهید که اگر چه با او مخالف هستید ولی او را همچنان دوست دارید و همانگونه که هست او را می پذیرید. رابطه  و ازدواج شما در این شرایط دوام خواهد آورد و به هم نزدیک تر خواهید شد . زمانی که از رابطه تان مدت زمانی می گذرد و شما شناخت بیشتری از هم پیدا می کنید این کم و کاستی ها را بیشتر ی شناسید و هر چقدر آن ها را بپذیرید کمتر دچار نا امیدی خواهید شد.

همانطور که از گفته های بالا می توان تیجه گرت این است که پذیرش یکی از موارد مهم در زندگی افراد است و زمانی که وارد رابطه می شوند شاید در ابتدا برخی مسائل بسیار جذاب باشد ولی با گذشت زمان این ویژگی ها بسیار برایتان ناراحت کننده باشد. و تنها کاری که در این شرایط می توانید انجام دهید پذیرش همسرتان همانگونه که هست می باشد و یادگیری حل مسئله نیز از موارد مهم دیگری است که در مدیریت تعارض ها نقش مهمی را ایا می کند و افراد باید سبت به این مدیریت آگاهی لازم را داشته باشند و آموزش های لازم را ببیینند و آن ها را تمرین کنند و در زندگی شان عمل کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مرکز مشاوره خوب در ارتباط باشید.