رابطه یکی از مقوله‌های مهم و داغ در این دوران است. و هر فردی به دنبال داشتن رابطه‌ای مناسب و سالم و موفق می‌باشد و در واقع داشتن رابطه ی خوب آرزوی هر فردی است. اما با این وجود هنوز هم افرادی هستند که در رابطه‌های اشتباه پا برجا مانده اند و یا با کار‌های اشتباه خود و رابطه شان را با مشکلاتی مواجه می‌کنند. طبق مطالعات مشاوره قبل از ازدواج قدم اول در رابطه خود فرد و درون اوست. زمانی که خودمان را دوست داشته باشیم و برای خود ارزش قائل باشیم از انجام بسیاری از کار‌های اشتباه پرهیز خواهیم کرد.

اول)نبود تعادل در توجه و محبت:

زمانی که شما کمتر از آن چه انتظار دارید توجه و محبت دریافت می‌کنید و بیشتر از آن محبت و توجه می‌کنید، در واقع نوعی عدم تعادل ایجاد می‌شود و یکی از طرفین به اندازه‌ی کافی محبت و توجه مورد نیازش را دریافت نمی‌کند و فقط دهنده است. یعنی این زابطه دوسویه نیست و هر دو به یک اندازه برای آن تلاش نمی‌کنند در چنین شرایطی برای یکی از آن‌ها سبب خستگی و فرسودگی خواهد شد و ارزش فرد در رابطه زسر سوال خواهد رفت. یکی از اصول اساسی در هر رابطه‌ای توازن و دریافت و دادن عشق، محبت و توجه به صورت دو سویه می‌باشد.

دوم)ناراحتی زیاد:

زمانی که بدون هیچ دلیل قانع کننده ای طرف مقابل از شما ناراحت است و شما مدام عذرخواهی می‌کنید نشان از مشکلی جدی در رابطه می‌باشد. زمانی که مشکلی در رابطه به وجود می‌آید هر دو طرف برای رفع آن تلاش می‌کنند و قهر، سکوت و موارد دیگر کارساز نیست. زمانی که مشکلی در رابطه وجود دارد زوجین با استفاده از مهارت های حل مسئله باید برای از بین بردن مشکل تلاش کنند و این کار با گفتگو و درک کردن امکان پذیر است و البته عذرخواهی کردن و توانایی بخشیدن یکی از موارد مهم در هر رابطه‌ای می‌باشد. اما اگر که یکی از طرفین به دلیل ناراحت باشد، رابطه سالم نیست و زوجین باید در جهت اصلاح آن اقدام کنند.

سوم)نادیده گرفتن عقایدو نظرات خودتان:

زمانی که نظرات، ارزش‌ها، عقاید، باور ها و نگرش‌های خودتان را به خاطر رابطه نادیده می‌گیرید و توانایی بیان آن‌ها را ندارید و یا فکر می‌کنید که اگر آن‌ها را ذکر کنید جایگاهتان در رابطه را از دست می‌دهید و در واقع نمی‌توانید خودتان باشید، نشان از مشکلی بزرگ و تهدید کننده در رابطه می‌باشد. زندگی مشترک و رابطه‌ی عاطفی زمانی می‌تواند سالم و کارآمد باشد که هر یک از طرفین رابطه بدون ترس از قضاوت ، تحقیر و یا سرزنش و طرد شدن عقاید و نظرات خود را ذکر کنند و در واقع خود را آن گونه که هستند نشان دهند. در این صورت می‌توانند رابطه عاطفی مناسبی را تجربه کنند.

چهارم)نداشتن قدرت نه گفتن:

بر اساس گفته‌ی روانشناسان مشاور زمانی که قدرت نه گفتن ندارید و با هر چیزی که خلاف میلتان است موافقت می‌کنید با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد. افراد با اعتماد به نفس بالا توانایی نه گفتن را دارند و اگر موردی به آن‌ها ضرر رسان و مناسب نباشد و یا خلاف میلشان نباشد به راحتی نه می‌گویند. اما برخی از افراد نسبت به مهارت نه گفتن ضعیف هستند و به همین دلیل تنش‌ها و ناراحتی‌های زیادی را تجربه می‌کنند اما افراد باید روی اعتماد  به نفس خود کار کنند و مهارت‌های ارتباطی را بدانند تا بتوانند در رابطه نیز موفق عمل کنند. نه نگفتن و مجبور به انجام کار‌هایی که خلاف میل است به مرور زمان خستگی و دلزدگی را به همراه خواهد داشت و رابطه را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

پنجم )ترس از تنهایی و باج دادن:

طبق نظر بهترین سکس تراپیست اگر به دلیل طرد شدن و ترس از تنهایی مجبور هستید به طرف مقابلتان باج بدهید بدانید که این رابطه کاملا اشتباه است. رابطه‌ سالم به دور از هر گونه احساس تنهایی و ترس از طرد شدن است. رابطه‌ی سالم باید همواره با احساس اعتماد و امنیت همراه باشد و حتی گاهی اوقات با وجود فاصله خبال هر دو طرف راحت باشد و ترس از دست دادن نداشته باشند. البته نباید در رابطه توقع داشته باشیم که طرف مقابل تمام اوقات تنهایی ما را پر کند. داشتن این حس نشان از مشکلات درونی خود فرد است. هر فردی باید در رابطه از اوقات تنهایی خودش لذت ببرد و برای خودش ارزش قائل باشد. بر آورده شدن همه‌‌ی نیاز ها از سوی شریک عاطفی کاری امکان ناپذیر است و خود فرد باید برای سلامتی روان و جسم خود و اعتماد به نفس و گذراندن اوقات تنهایی اش برنامه داشته باشد. باج دادن برای فرار از تنهایی و جلوگیری از طرد شدن کار اشتباهی است. رابطه‌ی موفق نیاز به باج برای حفظ رابطه ندارد بلکه به تلاش دو سویه برای حفظ و پایداری رابطه دارد.

انجام دادن روش‌های بالا برای افراد بسیار راحت است و شاید به همین دلیل بسیاری از افراد را گرفتار خود می‌کند. اما با یادگیری مهارت‌های ارتباطی صحیح و تمرین و تکرار آن‌ها تبدیل آن‌ها به عادت‌های همیشگی می‌‌توانید رابطه‌ای لذت بخش و سالم را تجربه کنید. به این منظور می‌توانید با مراکز روانشناسی خوب نظیر انتخاب نو در ارتباط باشید و راهنمایی‌های لازم را از سوی متخصصان دریافت نمایید.