دوست داشتن یعنی مراحل اولیه روابط صمیمانه می باشد که به عامل های مختلفی نظیر جذابیت جسمانی ، مجاورت ، آشنایی و شباهت بستگی دارد . اما آن چه که می خواهیم در این متن به توضیح آن بپردازیم عشق می باشد . عشق چیزی بیش از فقط دوست داشتن شدید است . بسیاری از ما کسانی را می شناسیم که خیلی دوستشان داریم ولی عاشقشان نیستیم . احساس دلبستگی ، احساس اهمیت و احساس اعتماد مواردی هستند که می تواند تعیین کننده ی عشق باشد . 

عشق و ازدواج :

طبق نظر مشاور قبل از ازدواج عشق رمانتیک در ازدواج تاثیر زیادی دارد و بسیاری از افراد بدون وجود عشق حاضر به ازدواج نیستند . بر اساس مطالعاتی که انجام شده است انواع عشق را توصیف کرده اند که یکی از آن ها عشق شهوانی می باشد . بر اساس گفته های سکس تراپیست این عشق به عنوان حالت هیجانی تندی می باشد که در آن احساسات جنسی ، رنج ، اضطراب و آرامش ، نوعدوستی و حسادت به عنوان احساسات سردرگم می باشد در مقابل عشق مشفقانه وجود دارد که به صورت احساس محبت به کسانی که زندگی ما عمیقا با آن ها آمیخته است تعریف می شود . که در آن اعتماد ، مراقبت ، تحمل عیب ها ، محبت و عطوفت را می توان دید . زوج های موفق وجود عوامل گفته شده را بسیار مهم تلقی می کنند و آن ها را در حفظ زندگی مشترک خود موثر می دانند .

چه ملاک هایی در ازدواج نقش دارند ؟

وجود عشق ممکن است به عنوان یکی از ملاک ها در انتخاب همسر باشد . اما به تنهایی نمی تواند عامل موثر و مفیدی برای ازدواج باشد . برای این که بتوان انتخاب صحیح و درستی داشته باشیم در نظر گرفتن عامل های دیگر نیز اهمیت دارد . پس برای انتخاب عقلانی در نظر گرفتن ملاک هایی ضرورت دارد و تنها عشق بدون وجود ملاک های دیگر نمی تواند در انتخاب درست و عقلانی نقش داشته باشد . 

طبق نظر مشاور خانواده افراد باید به  بلوغ جسمی ، بلوغ عاطفی ، بلوغ اقتصادی ،اخلاقی ،روانی و اجتماعی رسیده باشند تا بتوانند زندگی مشترک را آغاز کنند و کوتاهی در آن و توجه نکردن به این موضوع می تواند به شدت در ازدواج تاثیر منفی بگذارد . استفاده از خدمات مشاوره قبل از ازدواج می تواند در تعیین این عامل ها و بررسی آن برای داشتن انتخاب درست در زمان صحیح سودمند واقع شود .

ملاک های ازدواج چیست ؟

همان طور که گفتیم و همچنین بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی علاوه بر عشق ملاک های مهم دیگری هستند که باید در انتخاب همسر لحاظ شوند و عدم توجه  به بسیاری از آن ها مشکلاتی را به بار خواهد آورد . ملاک های ازدواج در افراد متفاوت می باشد اما توجه به برخی از آن ها ضرورت دارد مانند جذابیت و توجه به ظاهر همسر آینده از لحاظ قد و ... ، مستقل بودن و توانایی مدیریت زندگی بدون حضور والدین و دخالت خانواده ها در زندگی مشترک ، مهارت های سازگاری و حل مشکل در رو به رو شدن با بحران ها و شرایط سخت و دشوار ، مسئولیت پذیری ، خصوصیات اخلاقی مانند مهربان بودن ، محبت کردن ، رعایت ادب و احترام داشتن خصوصیات شخصیتی مناسب و نداشتن اختلال های شخصیتی که در صورتی که اختلال های شخصیتی در فرد تشخیص داده شود ممکن است مشکلاتی را در زندگی مشترک به وجود آورد که حل کردن آن دشوار باشد به همین دلیل است که پیوسته تاکید می شود باید شناخت کافی برای داشتن انتخاب درست را به دست آورد .

دلبستگی یا وابستگی ؟

بر اساس مطالعات روانشناختی دو نوع وابستگی مطرح شده است که به عنوان وابستگی سالم و وابستگی ناسالم می باشد . در وابستگی سالم احساس امنیت ، اعتماد و علاقه و محبت وجود دارد و ارزش قائل شدن و مهربانی از هر دو طرف وجود دارد و افراد علاوه بر این که به نیاز های خود توجه دارند با استفاده از درک کردن و همدلی نیاز های طرف مقابل را نیز لحاظ می کنند و نیاز های خود و یا طرف مقابل را نادیده نمی گیرند . اما در وابستگی نا سالم فرد طرف مقابل را تحت کنترل خود قرار می دهد و ترس از دست دادن را همواره در خود دارد و ممکن است به خاطر آن در بسیاری از مسائل خود را فدا کند تا طرف مقابل را از دست ندهد چنین وابستگی بسیار خطرناک است و از لحاظ روانی نیازمند شناسایی دلایل آن و  درمان می باشد هر فردی در طول زندگی خود می تواند دچار چنین وابستگی ناسالمی بشود و زندگی بدون فرد مقابل را پوچ بداند و به زندگی خود و ارتباطات خود اهمیت ندهد از این رو نجات از چنین شرایطی و بازگشت به سلامت روانی پر اهمیت می باشد . و اما اگر بخواهیم دلبستگی را توضیح دهیم می توانیم به این صورت بیان کنیم که اگر دلبستگی وجود داشته باشد ، احساس رضایت همواره به صورت پایدار وجود دارد و اگر طرف مقابل در نزدیکی ما باشد یا نباشد احساس آرامش را در خود داریم و نگران از دست دادن او نیستیم . افراد بالغ می توانند رابطه ی صحیح و حدود آن را مشخص کنند که با وجود علاقه ای که به فرد دارند زندگی شان در جریان است و در زمان هایی که با هم نیستند دچار تنش و اضطراب نمی شوند .