زن و مرد در ابتدا سوگند وفاداری نسبت به یکدیگر یاد می کنند و تعهد می دهند که برای همیشه در کنار هم خواهند ماند و تعهدشان نسبت به یکدیگر هیچ حد و مرزی نمی شناسد و حتی تفاوت های فرهنگی ، مخالفت های والدین ، ثروت و موقعیت های اجتماعی را نادیده می گیرند و فکر می کنند که با گذر زمان عشق آن ها بیشتر خواهد شد . ولی با گذشت زمان و افزایش سن به این پی می برند که هیچ روزی عاشقانه تر از روز آشنایی شان نیست . مشاور خانواده خوب بیان می کند که بسیاری از جوانان در حال حاضر در جست و جوی ازدواج رمانتیک هستند و مردان و زنانی که توقع دارند ازدواجشان همراه با همان احساسات عاشقانه ابتدایی باشد ، به مرور زمان دچار نا امیدی شدیدی می شوند . عشق رمانتیک در ابتدا باعث می شود تا تمامی نا کامی ها ، جدایی ها و مشکلات نادیده گرفته شوند و با ازدواج و شروع زندگی مشترک صمیمیت و پیوند روزمره ی زندگی زناشویی به وجود می آید و شور و اشتیاقی که در ابتدا وجود داشت کمرنگ می شود و در واقع عشق رمانتیک در رو به رو شدن با مسائل روزمره جلوه ی خود را از دست می دهد و بعد از این که عشق رمانتیک می میرد ، زوج ها ممکن است احساس کنند که فریب خورده اند . طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره طلاق تهران وقتی احساسات عاشقانه جای خود را به روال عادی زندگی روزمره بدهد ، این افراد احساس می کنند که ازدواجشان تهی شده است و در همین دوران است که تعارضات افزایش پیدا کرده و زوجین خود را نزدیک به طلاق و جدایی می بینند . 

ازدواج ارتباط علمی و جدی می باشد ، شخصی که اموخته است توقع عشق نا محدود را داشته باشد ، وقتی نتواند آن را به دست بیاورد به شدت احساس نا امیدی خواهد کرد . هر فردی باید عاشق شدن را بیاموزد ، عاشق شدن غریزی یا فرایندی خود به خودی نیست ، آموزش عاشق شدن ما از چند منبع ریشه می گیرد . والدین ، هم بازی ها ، کتاب ها ، مجلات ، فیلم ها ، تلویزیون و ترانه ها . تصوراتی که رسانه ها انتقال می دهند در اکثر مواقع ، بر حالت شیفتگی تاکید دارد و مرحله ی شیفتگی را مبنای ازدواج موفق می دانند و ازدواج حالت آرمانی به خود می گیرد و زن و شوهر یکدیگر را می پرستند . 

عشق در نگاه اول :

روانشناسان بهترین مراکز روانشناسی بیان می کنند که این عقیده ی نا معقول را بسیار شنیدیم که گفته اند عشق در نگاه اول . هر کسی که معنای عشق را درک کند ، متوجه خواهد شد که این هیجان پیچیده برای رشدش به گذر زمان نیاز دارد . شیفتگی یا جذابیت جسمانی به طور حتم در نگاه اول امکان پذیر است . اما عشق از کشف خصوصیاتی ریشه می گیرد که دوست داشتنی هستند و از با هم بودن اشتراکی می آید که احساس رضایت و غنای متقابل را به وجود می آورد . اشخاصی که هدف اصلی آن ها این است که عاشق شوند و کسی که به آن ها عشق بورزد ، گرایش پیدا می کنند که رشد دیگر جنبه های زندگی شان را نادیده بگیرند . آن ها ممکن است منابع و مهارت های زیادی را نادیده بگیرند که جذابیت و دوست داشتنی بودن بین فردی شان را افزایش می دهد . عشق رمانتیک احساسی پر شور و آتشین است و خیلی زود محو می شود . اما محبت زناشویی در اصل موجب امنیت و آرامش می شود . توجه و محبت زناشویی با مهربانی ، توجه به یکدیگر و ارتباط ، سازگاری با عادات یکدیگر ، مشارکت در چندین فعالیت ، توافق بر ارتباط متقابل به جای فشار ، احترام متقابل نسبت به یکدیگر می باشد . 

بر اساس مطالعات مشاوره قبل از ازدواج بسیاری از موارد می باشد که در داشتن ازدواج عاقلانه بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد . اما باید این را بگوییم که وجود عشق و دوست داشتن در ازدواج مهم می باشد  اما به تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید بسیاری از فاکتور ها را در نظر بگیریم که در داشتن ازدواج موفق نقش دارد .  از فاکتور های مهم می توان به میزان تحصیلات اشاره کرد . تفاوت خیلی زیاد در سطح تحصیلات می تواند مشکلات بسیاری را در تصمیم گیری های زندگی مشترک در آینده و روابط زناشویی ایجاد کند و یا تفاوت زیاد در سطح اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، مذهبی و  حتی تفاوت سنی و .... می تواند مشکلاتی را به بار بیاورد . البته باید گفت که تمام موارد گفته شده با یکدیگر در ارتباط هستند و نمی توانیم بگوییم که فقط یک مورد از آن ها می تواند ازدواج نا موفق را در پی داشته باشد بلکه چندین عامل با یکدیگر می توانند ازدواج را تحت تاثیر قرار دهند . امروزه با پیشرفت دانش روانشناسی زوجین می توانند  با تلفن مشاور خوب تماس بگیرند و در خصوص ازدواج و معیار ها و ملاک های ازدواج راهنمایی و کمک دریافت کنند و در تصمیم ازدواج خود عاقلانه رفتار کنند تا از بروز طلاق عاطفی و طلاق قانونی جلوگیری کنند و رابطه ای همراه با رشد را برای خود برگزینند .