زمانی که مردان ناراحت می شوند، هرگز درباره موضوعی که ناراحتش کرده، حرفی نمی زنند و به جای آن سکوت می کند و به غار تنهایی خود می روند تا با فکر کردن درباره آن و در نظر گرفتن تمام جوانب امر راه حلی پیدا کنند. و زمانی که راه حلی پیدا کرد، احساس بهتری پیدا می کند و از تنهایی اش بیرون می آید. اما اگر که نتواند آن را حل کند، کاری می کند که آن را فراموش کند برای مثال تلویزیون می بیند. در حالت کلی مردان سعی می کنند برای این که احساس بهتری پیدا کنند به غار تنهایی شان پناه ببرند تا مشکلاتشان را به تنهایی حل کنند. 

طبق نظر مشاور سکس زمانی که مرد به مشکل بر می خورد تنهایی را ترجیح می دهد و تمام فکرش را برای حل مشکلش به کار می بندد و معمولا ذهنش را به مهم ترین و دشوار ترین مشکل معطوف می کند و آن چنان سرگرم حل آن می شود که موقتا نسبت به مسائل دیگر بی تفاوت می شود و در چنین مواقعی از دیگران فاصله زیادی می گیرد و در روابطش فردی فراموش کار، بی اعتنا و حواس پرت می شود. و در چنین مواقعی او نمی تواند به طور معمول و آن طور شایسته ی همسرش است، نسبت به او توجه نشان دهد. و اگر بتواند راه حلی برای مشکلش پیدا کند، بلافاصله احساس بهتری می یابد و از تنهایی اش بیرون می آید و دوباره آماده برقراری ارتباط با دیگران را دارد. اما اگر نتواند مشکلش را حل کند، گرفتار تنهایی اش می شود و برای رهایی از آن خود را مشغول مسائل جزیی مانند روزنامه، تلویزیون و ..... می کند. 

واکنش زن ها نسبت به تنهایی مردان چیست؟

طبق مطالعات مراکز زناشویی در چنین مواقعی برای زن دشوار است زیرا که مرد در خود فرو رفته است و زن احساس بی اعتنایی می کند. حتی ممکن است که زن ناراحتی و پریشانی شوهرش را درک کند اما چون شوهرش حرف نمی زند، به اشتباه فکر می کند که او بی توجه است. و توقع دارند که مثل خودشان درباره مشکلشان به راحتی صحبت کنند و به دلیل بی توجهی به زن رنجیده خاطر می شوند و ناراحتی ها و مشاجراتی ممکن است که اتفاق بیفتد. اما اگر زنان این رفتار را به درستی تفسیر کنند که این واکنش همسرش برای غلبه بر فشارهای روحی است نه نشاندهنده ی احساسش به او . می تواند به جای مخالفت با مرد با او همکاری کند تا به خواسته هایش برسد و از طرف دیگر وقتی مردان در تنهایی شان هستند، نمی دانند که تا چه حد بین آن ها  و همسرشان فاصله ایجاد شده و اگر مردی بداند که تنهایی اش چه تاثیری بر روان همسرش می گذارد وقتی می بیند زن احساس می کند که مورد بی احترامی قرار گرفته و وجودش بی اهمیت است، می تواند رفتار محبت آمیزی با او داشته باشد. و یادآوری این نکته به مردان کمک خواهد کرد تا همسرشان را بهتر درک کند و به احساسات و واکنش های آن ها احترام بگذارند. اما بدون درک درستی از واکنش های زنان مرد ها اغلب از خودشان دفاع می کنند و با آن ها بحث می کنند و در نتیجه سوءتفاهم های زیادی به وجود می آید.

اما زمانی که زنان ناراحت می شوند و یا تحت فشار مسائل روزانه قرار می گیرند، برای تسکین ناراحتی اش به دنبال فرد مورد اطمینانی می گردد تا درباره مسائل روزی که سپری کرده، مفصل با او حرف بزند. زمانی که ناراحتی شان را با دیگران در میان می گذارند ، به طور عجیبی آرامش پیدا می کنند و این روشی برای غلبه بر استرس آن هاست. و می توان گفت که زنان فقط به دنبال راه حل فوری نیستند بلکه فقط می خواهند احساس ناراحتی خود را کم کنند و آرام شوند. 

واکنش مردان به حرف زدن زنان چیست؟

بر اساس مطالعات مشاوره طلاق زمانی که زن ها درباره مشکلاتشان حرف می زنند، مردها معمولا نمی خواهند گوش بدهند. و مرد تصور می کند زن درباره مشکلاتش با او صحبت می کند چون او را مسئول می داند. و از این موضوع اطلاع ندارد که زن با او صحبت می کند تا احساس بهتری پیدا کند و نمی داند که اگر فقط به حرف های همسرش گوش دهد، همسرش قدردان خواهد بود. مردان به دو دلیل درباره مشکلاتشان صحبت می کنند یا می خواهند کسی را سرزنش کنند و یا خواهان توصیه و راهنمایی هستند. ولی این دید در زنان وجود ندارد و زمانی که مرد ها راه حل هایی را به زن ارائه می دهند و زن به آرامش نمی رسد، مرد تصور می کند که پیشنهاد هایش مورد قبول او نیست و احساس قدر نشناسی و نا سپاسی می کند. و یا این که مردان احساس می کنند که مورد حمله واقع شده اند و به دفاع از خود می پردازند و در نتیجه زن بیشتر ناراحت می شود. و مرد این را نمی داند که زن احتیاجی به توضیح و تفسیر ندارد بلکه نیاز دارد همسرش احساسات او را درک کند و فقط به حرف هایش گوش دهد. 

دانستن این تفاوت ها بین زنان و مردان می تواند کمک بزرگی در به آرامش رسیدن رابطه داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب روانشناسان در ارتباط باشید.