در روانشناسی و روانشناختی بر اساس تحقیقات گسترده ای که انجام گرفته است ، اختلالات روانی متعددی وجود دارد که برای تشخیص آن نیازمند بررسی وجود علایم مختلف در انسان می باشد . به عبارتی برای این که بتوان تشخیص یک اختلال روانی را در فرد تشخیص داد باید وجود چندین علایم از آن اختلال در طول زمان معینی وجود داشته باشد . طبق نظر روانشناس خوب برای کودک برخی از اختلال ها از دوران کودکی شروع می شوند و اگر که در همان دوران درمان نشوند مشکلات بزرگ تری را در بزرگسالی به همراه خواهد داشت به همین دلیل بهبود وضعیت روانی از همان سال های ابتدایی بسیار مهم است و از احتمال بروز مشکلات و اختلالات روانی در بزرگسالی جلوگیری می شود . در جلسات مشاوره قبل ازدواج  مشکلات رفتاری و اختلالتی که فرد با آن ها مواجه است تشخیص داده می شود و مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید به آن ها معرفی می شود و مهارت ها و درمان های لازم اجرا می شود . در ادامه برخی از مواردی که می تواند نشان از اختلال روانی باشد ، اشاره می کنیم .

اگر افکار نا خوانده ، بی مفهوم و مقاومی که سراغ شما می آید و دور کردن آن ها از ذهن شما دشوار است و یا حالت اجباری و تکراری برای انجام برخی کارها دارید و پیوسته سعی در شستن دست ها ، تمیز کردن اشیا ، شمارش کردن ، کنترل نمودن یا لمس بعضی از اشیا دارید باید بدانید که موارد گفته شده از نشانه های اختلال وسواس می باشد حالت اضطرار با اندیشه وسواسی ارتباط منطقی دارد . برای مثال فردی را در نظر بگیرید که خیال می کرد گاز را خاموش نکرده و خانه اش دچار آتش سوزی خواهد شد و همواره به تکرار سراغ اجاق می رود تا از خاموش بودن مطمئن باشد . در صورتی که با چنین شرایط دشواری دست و پنجه نرم می کنید باید به فکر درمان در نزد بهترین مشاور باشید .

در صورتی که همواره خیال می کنید که به بیماری خطرناکی دچار شده اید و همواره دکتر عوض می کنید و آزمایش های تکراری انجام می دهید و دست آخر معلوم می شود که از سلامت کامل برخوردارند . این مورد در سنین متفاوتی می توان دید . دلیل این اختلال به خاطر فشار های روانی می باشد ولی خود افراد چنین موضوعی را قبول ندارند و به دلایل پزشکی مربوط می دهند . اختلال خود بیمار انگاری در مردان و زنان مشاهده می شودو ناشی از مسائلی می باشد که بیمار آن ها را نادیده می گیرد .

در صورتی که برای مدت طولانی در اندوه به سر می برید و به فعالیت های لذت بخش و خشنود کننده بی علاقه می شوید . و بی اشتهایی و پرخوری و کم خوابی یا پرخوابی ، احساس بیقراری شدید ، احساس گناه ، مشکل تمرکز ، افکار مرگ از نشانه های دیگر افسردگی است بسیاری از افرادی که این نشانه ها را تجربه می کنند متوجه افسردگی خود نیستند و تنها چیزی که می دانند این است که از دیگران حقیر ترند و زندگی بدی دارند . طبق تحقیقات خانواده درمانی حرفه ای افرادی که دچار افسردگی می شوند در ارتباط با دیگران و خانواده و همچنین فعالیت های روزانه و شغل دچار مشکلات بسیاری می شوند از این رو در صورت وجود علایم باید جدی گرفته شود و نسبت به درمان آن اقدام شود .

در مواقعی که فردی به شدت افسرده و در مواقعی به شدت عصبی و بر افروخته است و روحیه ی فرد بین این دو پیوسته در حال نوسان است . آشفتگی و انگیختگی شدید روحی که مانیا نام دارد و نشانه های آن کاملا برعکس علایم افسردگی می باشد و به جای اندوه ، احساس شادی شدید می کند و نه تنها نگران از دست دادن عزت نفس خودش نیست بلکه بر عکس خود را موجودی توانا می داند و احساس می کند سر حال ، گوش به زنگ ، خلاق و منبعی سرشار از انرژی را دارد و به قدری حس خوب دارد که قبول بیمار بودن برای او غیر ممکن می باشد . در نوع شدید تر آن انجام دادن کار های ابلهانه و خطرناک بدون این که خودشان آگاه باشند می باشد . بیماران مانیایی با شور و هیجان و بسیار حرف می زنند و از موضوعی به موضوع دیگر می پرند . بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است این اختلال ارثی می باشد چنین افراغدی در زمینه های شغلی و روابط شخصی با مشکلات شدیدی رو به رو هستند و به کمک یک رواندرمانی مناسب در مراکز مشاوره خوب در کشور می توان در جهت بهبود سلامت روان بیماران کمک کرد .

در بالا به برخی از اختلالاتی که ممکن است در افراد وجود داشته باشد اشاره کردیم و برای این که بتوانند زندگی با سلامت روانی داشته باشند باید از متخصصان فعال در این زمینه کمک بگیرند . در مواردی ممکن است خود فرد نسبت به بیمار بودن خود مقاوم باشد و آن را انکار کند اما پس از مدتی متوجه خواهند شد که نیازمند ادامه درمان و بهبود شرایط می باشند . بسیاری از اختلالات نظیرانواع اضطراب ها ، ترس و یا فوبیا ، اختلالات خوردن و .... وجود دارد که نیازمند بررسی و تشخیص و درمان مناسب می باشند و نباید آن ها را نادیده گرفت زیرا علاوه بر این که زندگی خودشان سخت و نا مناسب می شود اطرافیان را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و ناراحتی های بسیاری به وجود می آید .