چنانچه از لحاظ احساسی و روحی آمادگی رابطه ای صمیمی را نداشته باشید ، به راحتی نخواهید توانست بفهمید که آیا شخص مناسب را یافته اید یا خیر . در چنین شرایطی ، رابطه هرگز احساس خوبی به شما نخواهد داد ، نه به این دلیل که با نامزد یا همسر تفاهم ندارید ، بلکه به دلیل مشکلات شخصی خودتان . زمانی که عاشق همسر قبلی خود هستید ، خشم و عصبانیت فوق العاده ای به همسر یا نامزد قبلی خود دارید ، احساس خلا درونی ، دوسن نداشتن خود ، اعتیاد ها ، احساس تنهایی و استیصال که نیاز به داشتن رابطه مداوم برای فرار از آن دارید ، مایل نبودن برای بیان احساسات ، غیر ممکن بودن حس کردن عواطف و احساسات ، حس این که کسی نمی خواهد با شما رابطه داشته باشد . نشان می دهد که از لحاظ روحی و عاطفی آمادگی داشتن رابطه ای صمیمی با هیچ کس را نداشته باشید . به این معنی که از رابطه قبلی خود التیام نیافتید تا قلب خود را به فرد کسی هدیه کنید یا اعتماد به نفس پایینی دارید که توانایی هر گونه عشق ورزیدن را از دست داده اید یا از درون احساس خلا بودن می کنید که به جز محتاج بودن خودتان چیزی ندارید به کس دیگر بدهید . برهه هایی از زندگی در یکایک ما وجود دارند که در آن آمادگی درگیر بودن با شخص دیگری را داریم و برهه هایی نیز هستند که نیاز داریم و بسیار لازم است که تنها باشیم . بر اساس مطالعات روانشناسی ازدواج چنان چه گمان می کنید آماده ی عشق نیستید دست نگه دارید و روی اصلاح رابطه ی خودتان کار کنید تا بتوانید در آینده انتخاب درست داشته باشید و هم چنین در جهت داشتن ازدواج موفق با آمادگی کامل گام بردارید . اما برخی موارد هستند که افراد هیچ گونه تمایل برای ازدواج ندارند و این تمایل نداشتن را در قسمت بالا تا حدودی اشاره کردیم در ادامه به توضیح آن ها از دید روانشناختی می پردازیم .

ترس از این که ازدواج شبیه والدینتان داشته باشید .

طبق نظر بهترین روانشناس کودک تنها عده ی معدودی از ما در کودکی شاهد یک ازدواج خوب و موفق بوده ایم . بنابراین طبیعی است که نسبت به سرانجام گرفتن اکراه داشته باشیم و سکوت اختیار کنیم . این موضوع حتی در مورد کودکان خانواده های طلاق حاد تر می باشد . قسمتی از مشکل این است که تعریف و تصویر ذهنی ما از ازدواج همان تعریف و تصویر ذهنی است که از والدینمان به ارث برده ایم و هرگز وقت نکرده ایم تا این تعریف و تصویر ذهنی خود را از ازدواج تعریف دوباره کنیم اما هر خودش تعیین کننده ی چگونه بودن زندگیشان هستند و چگونه می توانند رابطه ی خوب و ازدواج موفق را برای خود در نظر بگیرند و برای آن تلاش کنند .

ترس از صدمه دیدن :

طبق نظر مشاوران مرکز روانپزشکی باید بدانیم که عاشق شدن برایمان درد و رنج به همراه ندارد بلکه ازدواج با شخص نا مناسب و به دلایل نا درست است که موجب رنجش ما می شود . ما در انتخاب فرد مناسب خود نقش مهمی ایفا می کنیم و به همین دلیل به هدف از ازدواج خود و معیار های مهمی که فرد مقابل باید دارا باشد ، تعیین کنید . زمانی که هدف و انگیزه ی خود از ازدواج ، معیار های منطقی و عاقلانه را بدانید انتخاب بهتری را خواهید داشت . البته در کنار آن افراد باید از آمادگی عاطفی ، مالی و عقلی خود برخوردار باشند و بدانند که طرف مقابل نیز آمادگی های لازم را دارا می باشد و با دانستن مهارت های ارتباطی مناسب و مفید و به کار بردن آن ها می توانند در انتخاب فرد مناسب کوشا باشند و از ترس های خود رهایی یابند . انتخاب فرد مناسب شما را از هر گونه آسیب دور خواهد کرد . 

نداشتن شناخت نسبت به خود :

برخی از افراد هستند که هنوز هویت مشخصی درباره ی خود ندارند . یعنی هنوز نمی دانند که چه کسی هستند و از این زندگی چه می خواهند و در نتیجه برای ازدواج کردن هم تصمیم درستی نمی توانند بگیرند . برای ازدواج نیاز به شناخت خود و هویت مشخص بسیار مهم و ضروری می باشد . 

نداشتن مهارت های ارتباطی کافی :

مهارت های ارتباطی از مواردی است که به افراد کمک می کند تا در ارتباط با دیگران موثر باشند و با اعتماد به نفس کافی گام بردارند و نداشتن اعتماد به نفس و کمبود عزت نفس باعث می شود که افراد در ارتباط با دیگران باز خورد مناسبی را نداشته باشند و موفق عمل نکنند . در حالت کلی می توانیم بگوییم که مهارت های ارتباطی کلامی و غیر کلامی بسیار مهم می باشد . 

تصمیم شخصی :

مجرد ماندن را نمی توانیم به دلیل کمبود یک مورد خاص در نظر بگیریم . ممکن است فرد آگاهی لازم و مهارت های لازم را داشته باشد اما به عنوان تصمیم شخصی و قطعی فرد مجرد بودن را انتخاب می کند که این خود ممکن است تحت تاثیر عوامل دیگری نظیر موقعیت شغلی و .... باشد . 

منزوی بودن :

بسیاری از افراد به دلیل این که در زمان های طولانی به دور از هر گونه ارتباط با انسان های اطراف خود هستند و به عبارتی منزوی شده اند ممکن است از تصمصم به ازدواج و صمیمی شدن با فردی صرف نظر کنند . 

ملاک های کمال گرایانه :

روانشناس خوب مطب های روانشناسی بیان می کنند که امروزه بسیاری از افراد ملاک های غیر واقع بینانه و بلند پروازانه در نظر گرفته اند و به همین دلیل ممکن است بسیاری از مورد های مناسب را رد کنند . اما باید بدانند که هیچ فردی کامل نیست و باید معیار های منطقی و عاقلانه برای ازدواج در نظر گرفت .