هدف از گرامیداشت روز خانواده ، اهمیت آن در هر جامعه ای می باشد زیرا که خانواده اصلی ترین رکن هر جامعه است و فرصت خوبی برای افزایش سطح آگاهی برای داشتن خانواده ای گرم و صمیمی می باشد . می توان گفت که ازدواج سالم وقتی واقعیت پیدا می کند که دختر و پسر در آستانه ازدواج ، آگاهی های لازم در زمینه مفهوم ازدواج ، هدف ازدواج ، ملاک ها ، معیار ها ، انتخاب همسر و راه های تشخیص و اثبات آن ها را داشته باشند . افراد زمانی می توانند خانواده سالم را ایجاد نمایند که هدف از تشکیل خانواده ، .وِیژگی های خانواده سالم ، کارکرد های خانواده و نقش زن و شوهر به صورت فردی و مشترک در خانواده را بدانند . در همین راستا ما در ادامه به چند مورد از ویژگی های خانواده سالم که از سوی روانشناس خانواده تهران مطرح شده است اشاره می کنیم . 

ویژگی های خانواده سالم چیست ؟

طبق نظر مشاور ازدواج ایرانی زن و شوهر مانند یک سیستم هستند و زمانی که ازدواج می کنند ما را تشکیل می دهند ، ولی در عین وحدت و زوجیت ، فردیت ، شخصیت و نقش خود را حفظ می کنند . و همچنین آن ها برای رسیدن و دیدن یکدیگر ، اشتیاق دارند و محوریت توجه و تفکر زن و شوهر نسبت به هم است . در چنین خانواده ای زن و شوهر همیشه به دنبال فرصت هایی برای با هم بودن هستند و از همه مهم تر با یکدیگر گفت و گو می کنند . این بخش به شدت به مهارت برقراری ارتباط بستگی دارد و زمانی که افراد از این مهارت ها برخوردار باشند صمیمیت و محبت بین آن ها بیشتر خواهد شد . در خانواده سالم زن و شوهر و سایر اعضای خانواده به علایق و سلیقه یکدیگر واقف هستند و به آن ها اهمیت می دهند . این امر میسر نمی شود مگر این که در خانواده فرصت گفت و گو باشد . هر چقدر که اعضای خانواده توجه بیشتری به رفتار ها و سخنان هم داشته باشند به علایق و سلیقه های هم بیشتر آشنا می شوند و برای استحکام روابط صمیمی خود به آن عمل می کنند . احترام گذاشتن به سلایق یکدیگر خوشحالی و نشاط را به همراه دارد . مورد دیگر اعتماد است و خود شناسی و خود سازی می تواند این اعتماد سازی را ایجاد کند ، هر کدام از اعضای خانواده باید ویژگی هایی را در خود درونی کنند تا فرد قابل اعتمادی برای سایر اعضای خانواده باشند . این مطلب در ابتدا باید در مورد زن و شوهر اتفاق بیفتد و زن و شوهر به عنوان پدر و مادر خوب مبنای قابل اعتمادی برای فرزندان باشند . فرزندان الگوی بسیر خوبی را مشاهده می کنند و آن ها را درونی می کنند و از آن ها استفاده می کنند . از موارد دیگر می توان به رعایت ادب در گفتار اشاره کرد . افراد خانواده چه به صورت کلامی و چه غیر کلامی باید از زبانی دلنشین و مهربان استفاده کنند . اگر که بزرگسالان از سخنان زشت و نا پسند استفاده کنند فرزندان نیز آن ها را یاد می گیرند و این مناسب نخواهد بود . از موارد دیگر خانواده سالم می توان به این نکته اشاره کرد که با هم بودن را بر با دیگران بودن ترجیح می دهند . برخی از خانواده ها چنین نیستند و این می تواند نشان بدهد که احتمالا مهارت های ارتباطی زن و شوهر ضعیف است و یا این که به دلیل پایین بودن اعتماد به نفس ، احساس حقارت و یا یک ازدواج تحمیلی و دلایل مشابه باشد . لیست بهترین روانشناسان کشور اعتقاد دارند که در یک خانواده سالم زن و شوهر به یکدیگر احساس ارزشمندی می بخشند زیرا که احساس احترام و احساس ارزشمندی یک نیاز اولیه و فطری هر انسان است و زیربنای خود باوری و اعتماد به نفس است و نبود یا کمبود آن سبب ایجاد خود پنداره منفی می شود  که به مرور زمان ممکن است دچار بیماری افسردگی شود . 

مشکلات خانواده ها معمولا درباره ی چه مسائلی است ؟

مشکلات در هر خانواده ای قابل مشاهده است و نمی توان آن را حذف کرد و این کاملا طبیعی می باشد . آن چه که بسیار اهمیت دارد مدیریت و چگونگی حل این اختلاف ها می باشد . از اختلافات می توان به پول و مسائل اقتصادی ، تربیت فرزندان ، مشارکت در امور منزل ، خانواده ها ، مدیریت زمان ، رفتار های جنسی ، داشتن فرزند و تعداد فرزند و .... اشاره کرد . زمانی که زوجین از منبع اختلافات خود آگاه باشند و آن ها را شناسایی کنند ، با پیدا کردن راه حل هایی و ارائه و مطرح کردن آن ها بهترین راه حل را انتخاب کرده که این راه حل باید مورد قبول هر دو طرف باشد و هر دو از آن راضی باشند می توانند مشکلات خود را حل کنند . زوجین و خانواده ها می توانند برای یادگیری مهارت های ارتباطی و حل مشائل و اختلاف ها از مشاورین مرکز مشاوره عالی کمک و راهنمایی دریافت نمایند .