طبق بررسی های انجام شده در حوزه ی روانشناسی خانواده در سال 2019 زمانی که خانواده در مسیر شادی و سلامت است همه چیز در درون خانواده صحیح به نظر می رسد . زمانی که ارتباط سالم در خانواده وجود دارد همه افراد خانواده می توانند در زندگی روزانه خود لذت کافی را ببرند اما طبق نظر دکتر روانشناس خانواده به دلیل وجود فشار های زندگی مدرن ، وجود چالش های پیش آمده برای هریک از افراد خانواده ، بحران های به وجود آمده در خانواده و یا حتی فشار های مالی ، جدال های رفتاری و ... همگی می توانند رابطه سالم در هر خانواده ای را دچار مشکل کنند .

 

مشاور خانواده خوب در مرکز مشاوره خانواده چه کمکی به خانواده ها می کند ؟

 هیچ خانواده ای را نمی توان یافت که دردسر های گفته شده را نداشته باشد نکته مهم در داشتن رابطه سالم در خانواده دانستن و آگاه بودن نسبت به راه حل های موثر برای مقابله با مشکلات پیش آمده و داشتن دانش کافی نسبت به خصوصیات رابطه سالم و به کار بردن آن ها در خانواده است. بهترین مشاور خانواده انتخاب نو مشاوره خانواده رابه عنوان راه حلی که می تواند به افراد خانواده یعنی زوجین ، والدین ، نوجوانان و کودکان در یک خانواده برای داشتن رابطه سالم و موثر آن ها و در نتیجه کمک به بودن یک خانواده موفق در جامعه تبدیل شود. مشاور روانشناس خانواده در کلینیک روانشناسی خانواده انتخاب نو با در نظر گرفتن شرایط کلی خانواده  و ریشه یابی و بررسی مشکلات و شناخت افراد خانواده از یکدیگر و ویژگی های شخصیتی خانواده مناسب ترین راهکار روانشناسی را ارائه می دهد اما در این میان برخی از خصوصیات که افراد خانواده می توانند با آگاه بودن نسبت به آن ها و رعایت کردن آن ها از به وجود آمدن بسیاری از ناراحتی ها و قضاوت ها و رنجیدن در زمان های بحرانی جلوگیری کند .

 

خصوصیات رابطه سالم در خانواده چیست ؟

بهترین روانشناس خانواده مرکز مشاوره رعایت موارد زیر را در ایجاد رابطه سالم مهم می داند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

 

1)     سرزنش نکردن :

طبق نظر دکتر روانشناس خانواده خوب برای داشتن رابطه کار آمد سرزنش نکردن از ارکان اصلی آن می باشد. سرزنش کردن یکدیگر به خاطر اشتباهات گذشته افراد و مطرح کردن آن ها و یاد آوری مجدد در هر موقعیتی باعث ایجاد احساس گناه در فرد می شود و به عبارتی نوعی سوءاستفاده در رابطه به حساب می آید باید این را به خاطر داشت که سرزنش کردن به خاطر اشتباهات گذشته مشکلی را حل نخواهد کرد و فقط ناراحتی به وجود خواهد آورد.

 

2)     بیان کردن شفاف خواسته ها و صادقانه صحبت کردن  :

دکتر مشاور خانواده خوب بیان می کند که از نشانه های یک فرد بالغ و پخته این است که در صورتی که فرد از موضوعی احساس ناراحتی می کند صحبت کردن درباره آن مسئله و بیان کردن صریح و کامل آن باعث ایجاد اعتماد و در نهایت صمیمیت در افراد خانواده خواهد شد به عبارتی بیان کردن شفاف خواسته ها و ناراحتی ها از بروز بسیاری از سوءتفاهم ها و بدتر شدن رابطه  و ایجاد رابطه ناسالم جلوگیری می کند.

 

3)     حفظ احترام :

طبق نظر روانشناس خانواده کلینیک مشاوره خانواده انتخاب نو در رابطه سالم فاکتور اساسی دیگر حفظ احترام اعضای خانواده و به ویژه حفظ احترام بین زوجین می باشد زیرا که کودکان در محیط خانواده بزرگ می شوند و این رفتار ها را مشاهده کرده و الگو برداری می کنند به همین دلیل رعایت اصول اساسی نقش اساسی در کودکان و نوجوانان را ایجاد می کند و این که باید این حقیقت را قبول کرد که گاهی اوقات به وجود آمدن بحران ها درخانواده باعث بروز بسیاری مسائل می شوند و تنها موردی که در این بحران ها می تواند فشار آن را کمتر کند حفظ احترام خواهد بود .

 


 


رابطه سالم چیست ؟

بهترین مشاور خانواده تهران بیان می کند که رابطه سالم زوجین در خانواده برای پایدار ماندن خانواده لازم است . اما اصل وجود این رابطه سالم نیازمند دو فردی بالغ و پخته می باشد و باید هر دو فرد هویت خود را حفظ کنند و این رابطه سالم و رابطه موفق را به عنوان دو فرد مستقل و سالم پیش ببرند . مرکز مشاوره انتخاب نو با مدیریت آقای دکتر تابع جماعت و خانم دکتر باقری در زمینه مشاوره خانواده به خانواده ها برای آشنایی با اصول برای مقابله با تغییرات و تحولات و چالش ها ی خانواده مفید خواهد بود.