یک رابطه ی جنسی همراه با رضایت بین دو فرد بالغ ، به عنوان تضمینی برای عشق و اعتماد است و برای اثبات مجدد هویت و حس رضایت به عنوان یک مرد یا یک زن برای تولید مثل ، و از نظر عاطفی ارضا کننده است .  در رابطه ی جدید و کوتاه مدت ، معمولا تنها لذت جسمانی و ارضای هیجانی است . روابط زناشویی برای زوجین بسیار مهم است . زمانی که فرد از انجام عمل جنسی ، با کسی که دوستش دارد باز می ماند ، نا امیدی ، خشم ، نگرانی و یا احساسات ارضا نشده را در پی خواهد داشت . 


هر زن و مردی که از نظر جنسی فعال است ، ممکن است اوقاتی را تجربه کند که انجام عمل جنسی او طبق برنامه پیش نمی رود ، و مجموعه ای از نا امیدی های جنسی را به عنوان اختلال عملکرد جنسی نام نهاده اند . اختلال عملکرد جنسی شایع است طبق آمار به دست آمده از  تحقیقات و مطالعات روانشناسی خانواده   از آن جایی که زوجین درباره ی این گونه مشکلات با هم حرف نمی زنند ممکن است که  اختلال و مشکل موجود مشخص نشود و امکان دارد که اختلال عملکرد جنسی  فقط برای مدت زمان کوتاهی ایجاد شود و برای برخی دیگر دیر پا است ولی صرف نظر از همه ی موارد گفته شده ، درمان پذیر هستند .

در بیشتر اوقات نا خشنودی های جنسی مربوط به دو مورد می باشد که یکی از آن ها تعداد دفعات عمل جنسی و دیگری نوع رفتار هایی که بخشی از زندگی جنسی زوج هستند یا نیستند . افراد برای این که بتوانند موارد را در خود یا همسرشان تغییر دهند در جست و جوی درمان مناسب هستند و در پی آن ممکن است با توافق در مورد نوع یا تنوع در رفتار های جنسی و یا بهبود آن تلاش کنند . 

مشکلات جنسی شایع در مردان چیست ؟

از مشکلات شایع جنسی مردان می توان به مشکلات مربوط به نعوض است که باعث می شود مردان در جست و جوی درمان باشند و یا وجود مشکلات مربوط به انزال که در مردان جوان بیشتر دیده می شود و مانع خشنودی در رابطه ی جنسی می شود و اختلال در رسیدن به حد اکثر میل جنسی است و به اندازه ی دیگر موارد شایع نیست ولی برای مردان بسیار ناراحت کننده است و به همین دلیل در جست و جوی درمان می باشند . 

مشکلات شایع جنسی در زنان چیست ؟

مطالعات مشاوره ازدواج نشان می دهد که از مشکلاتی که زنان در رابطه ی جنسی دارند ناراحتی هیجانی می باشد . در برخی موارد ، نزدیکی ممکن است همراه با احساس شدید ترس یا نگرانی باشد و در برخی دیگر از موارد ، نزدیکی ممکن است ناراحتی مختصر و خفیفی ایجاد کند . ناراحتی در هنگام نزدیکی ممکن است تنها مشکل موجود باشد و یا همراه با دیگر مشکلات جنسی مانند اشکال در رسیدن به حد اکثر لذت جنسی باشد . یک زن ممکن است فعالانه میلی به انجام نزدیکی نداشته باشد ، اما هنگامی که مرد شروع کننده ی عمل جنسی باشد ، هیچ گونه ناراحتی هنگام عمل نداشته باشد و ممکن است حتی از آن لذت هم ببرد اما هنگامی که مشکل ، ناراحتی هیجانی هنگام انجام عمل جنسی باشد ،، زن از انجام آن لذت نمی برد و ممکن است که برای فرد نا خوشایند باشد . ناراحتی جسمی مانند اسپاسم شدید و .... ممکن است که مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد و یا اختلال در رسیدن به لذت جنسی است که در زنان و مردان طیف گسترده ای دارد و ممکن است از میزان بسیار خفیف و یا بسیار شدید باشد .  فقدان میل جنسی که بسیاری از مردان و زنان ، به علت عدم وجود میل جنسی در خود یا همسرشان به متخصص مراجعه می کنند . فهمیدن ایت مطلب بسیار مهم است که آیا مشکل به دلیل عدم وجود علاقه به انجام عمل جنسی است یا واقعا فرد فاقد میل جنسی می باشد . شخصی که واقعا دچار فقدان میل جنسی است ، میل به انجام عمل جنسی با هیچ کس دیگر و تحت هیچ شرایطی ندارد . 

عوامل روانشناختی برای خشنودی جنسی چیست ؟

طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره تهران بسیاری از عوامل می توانند بر خشنودی جنسی تاثیر بگذارند و به منظور مشخص شدن علل مشکلات جنسی ، لازم است شناخته شوند و این عوامل می توانند زیست شناختی ، روانشناختی و یا مربوط به شرایط باشد . مشکلات جنسی اغلب با بیش از یک عامل ایجاد می شود ، بنابراین مقصر دانستن تنها یک عامل ، اغلب نادرست است در عوامل روانشناختی ، با پیشینه ی آموزشی فرد در ارتباط هستند . این عوامل عبارت است از : دانش و تجربه ی فرد در مورد انجام عمل جنسی ، هیجانات ، ترس ها ، نگرش ها و مهارت های مربوط به عمل جنسی نیز جزو این عوامل هستند . 

مرکز مشاوره انتخاب نو در درمان اضطراب ، استرس ، وسواس ، افسردگی و همچنین مشاوره ازدواج و زوج درمانی به صورت حضوری و غیر حضوری فعالیت می کند و ممکن است هر یک از اختلال های گفته شده در میزان میل جنسی تاثیر گذار باشند برای مثال در برخی افراد که مبتلا به اختلال افسردگی هستند میل جنسی دچار تغییراتی می شود و رابطه را از این بعد نیز تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلیل نیازمند درمان می باشد .