دنیای امروزی و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم دنیای ارتباطات است . انسان ها بیشتر وقت خود را در ارتباط با دیگران می گذرانند و در صورتی می توانیم روابط موفق داشته باشیم که به صورت صمیمی با یکدیگر برخورد کنیم . در اکثر زندگی های زناشویی زوجین حرف یکدیگر را نمی فهمند ، با هم به سردی برخورد می کنند و از نفوذ به دنیای هم ناتوانند و هر چه تلاش می کنند که سخن خویش را به دیگری تفهیم کنند ، موفق نمی شوند . طبق نظر بهترین روانشناس تهران هر فردی زمانی که با دیگران صحبت می کند بر آن ها تاثیر می گذارد . زمانی که شما تمایل دارید که اثر مثبت به دیگران بگذارید ، این تمایل موجب می شود که در زندگی با همسر این طرز فکر شما را همراهی کند . مرکز آموزش مهارت های ارتباطی نشان می دهد که زوجینی که صمیمت را در زندگی مشترک خود دارند به خوبی می دانند که با صمیمیت ، محیط خانه از عشق و دوستی و درک متقابل پیش خواهد رفت  . زن و مرد در زندگی مشترک باید درک متقابل و همدلی داشته باشند به این منظور که بتوانند زندگی مشترک بهتر و دل پذیری داشته باشند یعنی بتوانند خود را به جای یکدیگر قرار دهند و همدیگر را درک کنند و غرور را کنار بگذارند .

چگونه با همسر خود صمیمی شویم ؟

مرد و زن هر کدام ویژگی های مربوط به خود را دارند ، شما برای نفوذ به دنیای همسرتان و صمیمی شدن احتیاج دارید که خصوصیات او را بشناسید و کمی هم زیرکی به کار ببرید . مردان دوست دارند خودشان مشکلش را حل کنند زمانی که ببینند در حل موضوعی نا توان است خودشان از شما در خواست کمک خواهند کرد . شرکت کردن در تفریحات و سرگرمی های همسر بسیار موثر است زیرا با همیاری یکدیگر احساس تنهایی نمی کنید . احساس خوشبختی انسان ها در نزدیکی و صمیمی شدن با یکدیگر است . دوستان مشترک ، تفریح ها ، افکار و عقاید و سلیقه های مشترک از عوامل اصلی دوستی و صمیمیت هستند . طبق نظر مشاور طلاق ایجاد حس قدرت ، به وجود آوردن آرامش ، تفریحات مشترک ، تشکر و تحسین و همچنین معرفی خوبی های او می تواند صمیمیت و دوستی را بین مرد و زن در زندگی مشترک افزایش دهد .

همیشه اعتماد داشتن به همسر از موارد مهمی می باشد که نقش مهم و اصلی در زندگی زناشویی را دارد و همچنین زمانی که همسر شما پیشنهادی در هر موضوعی داد او را سرزنش نکرده و او را امید وار کنید که موفق خواهد شد مسخره کردن و تحقیر کردن همسر برای رابطه و زندگی مشترک بسشیار مضر است و به همین دلیل نباید از چنین رفتار هایی در زندگی مشترک استفاده کرد زیرا که ادامه دادن به آن ها احترام را از بین می برد و به رابطه آسیب می زند و صمیمت و آرامش را از بین می برد و در نتیجه ازدواج را به نابودی پیش می برد .

طرز رفتار انسان ها یکی از مهم ترین مواردی می باشد که باید در زندگی زناشویی به آن دقت شود زیرا خوشحالی و یا ناراحتی هریک برای دیگری مهم می باشد و آن چه که مهم است این است که بتوانید رضایت او را جلب کنید . از بین بهترین های لیست مشاوران روانشناسی تهران بیان می کنند که مشکل اصلی بسیاری از زوج ها در زندگی مشترکشان این است که با یکدیگر ارتباط کلامی صمیمانه ندارند . ارتباط گفتاری ، به زن و مرد اجازه می دهد که در باره ی مشکلاتشان با یکدیگر گفت و گو کنند و آن ها را حل کنند . زوج هایی که نمی توانند احساسات خود را بیان کنند در امور زندگی با دشواری های زیادی رو به رو می شوند اگر مرتبا از سرزنش یکدیگر از شیوه ای به عنوان حل مشکل استفاده می کنید نمی توانید به تفاهم برسید . 

در زمان عصبانیت چه کنیم ؟

سخت ترین زمان ارتباط زمانی است که فرد عصبانی باشد به گفته ی ویلیام جیمز سکوت را باید در خود پرورش داد زیرا که راز قدرت می باشد . در مواقع عصبانیت باید صبر و تحمل داشت . سریع تصمیم نگرفتن  و قهر نکردن می توان عملکزد بهتری داشت . با قهر و دعوا به نتیجه ی مطلوبی نمی رسیم بلکه با دوستی و آرامش می توان مشکلات را حل کرد . برخی از زوجین اعتقاد دارند که قهر و دعوا بهترین راه حل است و زن و مرد هردو از آن ممکن است استفاده کنند که بسیار آسیب رسان است و موجب ایجاد کدورت و کاهش صمیمیت بین آن ها می شود . این نوع ارتباطات به فرزندان آن ها نیز تاثیر می گذارد و بسیاری از نوجوانان به دلیل این که نمی توانند کشمکش ها و قهر و دعوا های خانه را سرکوب کنند بسیاری از مشکلات را به وجود می آورند که ممکن است به عنوان روابط اشتباه ، بزهکاری و .... خود را نشان دهد . 

در حالت کلی برای ایجاد صمیمیت باید گذشت و بخشش در برابرخطا ها و لغزش های یکدیگر داشته باشید ، احترام و علاقه و ابراز آن از موارد دیگری است که باید به آن توجه کرد ، داشتن اخلاق خوب ، صبر و حوصله ، صداقت و راستگویی ، گوش دادن به احساسات و خواسته های یکدیگر ، عذر خواهی کردن و عشق ورزیدن و بسیاری از موارد دیگر می توان نام برد که صمیمت زوجین در زندگی مشترک را افزایش دهد .