افراد باید به طور پیوسته و منظم برای مهم ترین رابطه ی زندگیشان سرمایه گذاری کنند به این صورت که رابطه ی عاطفی خود را باید تقویت کنید و به آن برسید . هر چقدر که رابطه عاطفی موثری باشد و در جهت حفظ آن بیشتر تلاش کرد به همان میزان سطح اعتماد نیز افزایش خواهد یافت و ارتباطی که شکل می گیرد ملایم و آرام خواهد بود . در همه ی روابط ما انسان ها مشکلاتی پیش می آید . زمانی که اعتماد بالایی داشته باشیم ایجاد ارتباط آسان خواهد بود و زمانی که سطح اعتماد پایین باشد هر اندازه که فصاحت به خر داده و مهارت های زیادی را به کار ببرید بی نتیجه خواهد بود . به همین دلیل مهم ترین عامل در جهت حفظ رابطه اعتماد می باشد .ایجاد رابطه موثر یعنی بالا بردن کیفیت رابطه که میزان اعتماد را نشان می دهد یعنی در رابطه ای که ایجاد شده به چه میزان ایمنی و مصونیت را در رابطه با فردی دیگر احساس می کنید . طبق نظر مشاور کودک خوب کلید رابطه خانوادگی تان ، طرز رفتارتان با کودک و نوجوانی می باشد که بیش تر از هر کس دیگری نیازمند صبر و شکیبایی می باشد . رفتار های والدین با کودکان عشق مشروط به آن ها را نشان می دهد و کودکان می توانند آن را تشخیص دهند . 

از طریق روش های گوناگونی می توان این اعتماد را کسب کرد و اعتبار بیشتری کسب کرد . خوش قول بودن ، صداقت ، توجه ، مهربانی ، رعایت ادب ، توجه و ... از طریق رعایت کردن موارد گفته شده می توان کیفیت رابطه با همسر ، فرزندان و ... را تقویت نمود در ادامه برخی از موارد سودمند را در جهت تداوم رابطه در ازدواج و خانواده موفق بر اساس نظر مشاوران تهران بیان می کنیم .

مهربانی های ساده و کوچک :

تشکر و قدر دانی کردن از مواردی است که بسیار در رابطه ها موثر عمل می کند . برخی از افراد از تشکر کردن طفره می روند  و آن را نادیده می گیرند اما داشتن نزاکت و ادب بسیار مفید است بعضی از افراد را دیده ایم که با غریبه ها بهتر از تزدیکان و عزیزان خود رفتار می کنند اغلب زندگی خصوصی خودشان در حال از هم پاشیدگی و گسیختن است . و در نتیجه آن با نزدیکان خود از جایگاه کلافگی و نا کامی خویش رفتار می کنند و با عدم نزاکت و نا مهربانی رابطه عاطفی خود را دچار بحران می کنند و نسبت به مسائل دیگران حساس و همدل نیستند خود را کنار می کشند و فاصله می گیرند و عاری از همدلی برخورد می کنند . همدلی کردن و توجه به احساسات اطرافیان بسیار ارزشمند است و از اصول رابطه صمیمی و موفق می باشد .

صداقت :

طبق نظر مشاور قبل از ازدواج صداقت به معنای وفا کردن به عهد خویش و سر قول ایستادن است . در صورتی که به کسی قول بدهید که برای او مهم باشد و آن گاه زیر حرف خود بزنید . دفعه ی بعد آن شخص نمی تواند حرفتان را باور کند و آن را جدی بگیرد و اعتبار شما کم می شود .

کنترل توقعات :

مدیریت کردن انتظارات علت بیشتر مشکلات مربوط به روابط می باشد به عبارتی توقعات و انتظارات متناقض در رابطه آسیب رسان می باشد و به همین دلیل باید مدیریت شوند هر فردی باید بر اساس موقعیت و شرایط خود توقعاتی داشته باشد و انتظارات افراطی و دور از دسترس در رابطه نا مناسب خواهد بود .

وفاداری :

طبق نظر روانشناس خوب مراکز مشاوره شمال تهران قابل اعتماد بودن و احترام بودن بسیار مهم است .  تعهد و وفاداری نقش مهمی را در رابطه ازدواج و خانواده بازی می کند . و می توان گفت که تعهد عاملی مهم در عشق و صمیمیت می باشد . در صورت نبود وفاداری تدام رابطه با خطر مواجه خواهد شد .

تمامیت وجود :

اعتماد پایه و اساس رابطه سالم و پایدار است انطباق اندیشه و گفتار ، یا قصد و عمل و در نظر گرفتن همه جنبه های روابط خود . عدم تمامیت موجب می شود که هیچ کدام از تلاش ها به ثمر نرسد زمانی که تظاهر به خوب بودن کنید و یا رفتار های دورویی داشته باشید قادر به ایجاد اعتماد نخواهید بود . زمانی که گفتارمان با واقعیت انطباق داشته باشد و به کلام و گفته های خود عمل کنیم گام بسیار مهمی در رابطه برداشته ایم . پشت سر کسی حرف زدن ، شایعه پراکنی ، شکایت و ... بسیار آسانتر از آن است که انسان مسایل خود را در حضور کسی مطرح کند اما همواره باید بدانیم که چنین رفتار هایی دور از اعتماد و احترام می باشد .

پوزش طلبیدن :

طبق نظر مشاور خانواده خوب در تهران همه ی ما اشتباه می کنیم اما آن چه که دیگران نمی توانند فراموش و عفو کنند این است که بخواهیم اشتباهمان را انکار یا پنهان کنیم این حالت تدافعی را ایجاد می کند و موجب جبهه گیری و دلیل تراشی و متهم ساختن دیگران می شود و نهایتا رابطه را خراب می کند عدم رعایت آن در زندگی زناشویی سبب می شود که رابطه ای سرشار از خصومت و خشونت شکل پیدا کند و فضای خانه مسموم می شود و نسل آینده ای که در چنین شرایطی تربیت می شود مناسب نخواهد بود .رابطه عاطفی مستلزم دقت و مراقبت و توجه پیوسته می باشد .