مسائلی را که در تمام مقالات زوج درمانی و مشاوره ازدواج شرح دادیم در باب مشخصات کسانی بوده است که مشکلات و اختلالات شخصیت داشته اند و به کمک روانشناس زوج درمان به چکیده ای از ویژگی های آنان پرداخته ایم.

حال قصد داریم دراین مقاله نیز به مشخصات و ویژگی های نامزد وابسته بپردازیم .

نکته ی قابل توجه: مسائلی که در این مقاله یا در مقالات قبلی در زمینه ی مشکلات تخصصی گفته شده است توسط مشاور زوج درمان و یا طی تحقیقات مراکز زوج درمانی می باشد و شما نمی توانید صرفا طبق یک مقاله و یک مبحث به کسی برچسب بزنید.

 

ویژگی های نامزد وابسته:

1)فرد وابسته بدون تضمین و تایید شما تصمیمات روزمره ی زندگی را نمی گیرد.

2)بی شک در مسائل و مشکلاتی که پیش می آید نمی تواند با شما مخالفت کند و بخاطر ترس از تایید نشدن و یا از دست دادن حمایت از سمت شما نمی تواند نظرات خودش را بازگو کند.

4)شروع کارها به تنهایی برایش بسیار دشواراست و علت آن است که نسبت به توانایی یا قضاوت اعتماد به نفس ندارند.

5)در زمان هایی که تنها می شوند احساس ناراحتی و ناامیدی دارند و به خاطر ترس شدید از اینکه خودشان نمی توانند از خودشان مراقبت کنند احساس یاس می کنند.

6)زمانی که ارتباط عاطفی آنها پایان می گیرد دنبال روابط جدید هستند زیرا همیشه نیاز دارند مراقبت و پشتیبانی داشته باشند.

7)ترس تنهایی و مراقبت از خودش را همیشه در ذهن دارد.

 

باز هم تاکید می کنم بی شک یک دکتر زوج درمان و دکتر مشاور ازدواج شرایط روابط شما را به صورت تخصصی باید آنالیز کند و شما نمی توانید به تنهایی تصمیم گیرنده باشید. پس اگر در مقالات تشخیص مشکلات شخصیت با چنین موضوعی برخورد کردید که از اطرافیان شما چنین ویژگی هایی را دارا می باشند به یک کلینیک زوج درمانی و مرکز روانشناسی مراجعه کنید .

شخصیت وابسته بسیار نیازمند به مراقبت است و هیچ اعتمادی به خودش و توانایی هایش ندارد و این افراد آن قدر برای جلب توجه دیگران تلاش می کنند که به راحتی آنها را به دست آورند و از بیرون افرادی بسیار مهربان، خوب و کمک کننده توصیف می شوند اما به قدری نیازمند ضمانت از سمت دیگران و ارتباط هستند که روی دوش هرکس باری خواهند بود.

مگر فردی که خودش هم دچار این مشکل باشد. بی شک رفتارهای کودکانه در رفتارشان موج می زند. یکی از مسائلی که درمورد افراد وابسته دیده می شود در زمان معرفی به سختی می توانند در مورد خودشان ، باورهایشان صحبت کنند .

امیدواریم طی مقالات مشکلات شخصیتی و شناسایی آنها توانسته باشیم شما عزیزان را جهت ترغیب نسبت به مشورت با یک مشاور متخصص ازدواج هدایت کرده باشیم.