ازدواج و رابطه های خوب ، نا آگاهانه و نا غافل شکل نمی گیرند ، آن ها نتیجه ی تلاش و زحمت آگاهانه هستند . برای این که ارتباط عاشقانه ی غنی رشد یابد ، فقط داشتن نیت خوب کافی نیست ، بلکه ، باید فعال تر عمل کرد . پس باید بدانیم که ازدواج و روابط خوب ، نا آگاهانه شکل نمی گیرد ، آن ها نتیجه تلاش و زحمت آگاهانه اند . عشق از ما می خواهد که به راحتی عمل کنیم . بر اساس مطالعات مراکز روانشناسی ازدواج  بدون عمل ، در بهترین حالت ، فقط صحبت وجود دارد و در بد ترین حالت ، شکایت و سرزنش و رشد تدریجی نگرش ها و احساسات مخرب !

دوره ی یک رابطه ، هرگز با شانس و تقدیر تعیین نمی شود ، بلکه ، نتیجه ی تصمیم های همسران و مسئولیت پذیری آن ها است . حتی وقتی زن و مرد از تاثیر رفتارشان آگاه نیستند ، این نا آگاهی ، پیوند بین آن ها را شکل داده و اصلاح می کند . رابطه ، مجموع کل چگونگی رفتارمان است . همگی ما ، چگونگی آغاز رابطه را می دانیم ، اما بسیاری از ما در طول مسیر سست می شویم و درباره ی رفتارمان ، حساسیت کم تری نشان می دهیم . رابطه ها ساکن نیستند و یا در حال رشد هستند و یا از مسیر مناسب منحرف می شوند . 

طبق نظر مشاوران مرکز مشاوره خوب اگر در رابطه مسئولیتی را می پذیرید و مسئولانه به آن عمل می کنید ، رفتارتان در جهت ایجاد گسترش شادابی ، نشاط و گرمی قرار می گیرد .آگاهی و پذیرش این اصل ، نه تنها احساس نا کامی یا دشواری را در شما ایجاد نمی کند بلکه با درک آن احساس بهتری خواهید داشت . اگر آگاه باشید که می توانید سر نوشت رابطه تان را تعیین کنید ، به جای عمل منفعلانه ، خوش بین تر خواهید بود . 

مهارت های زوجین در جهت حفظ تفاهم و عشق در زندگی :

درباره ی تفاوت ها ، با یکدیگر گفت و گو کنید ، به علایق یکدیگر احترام بگذارید ، موجب رشد و تقویت عزت نفس یکدیگر می شوید و کار های روزمره را بین خودتان تقسیم می کنید . هر دو در مسیر رشد و پیشرفت حرکت می کنید و مسئولیت رفتار خود را قبول می کنید و استقلال یکدیگر حمایت می کنید . در شرایط بحرانی از یکدیگر حمایت می کنید و برای رشد رابطه ، مهارت های ضروری را می آموزید و از آن ها استفاده می کنید . 

همه ی ما دارای خلق و خو ، علایق و شخصیت های متفاوت هستیم . مهم این است که شما و همسرتان ، ارزش های یکسان داشته باشید . هر چه قدر در هماهنگ کردن ارزش هایتان با همسرتان ، بهتر می توانید زندگی مشترک خود را مدیریت کنید . 

به برخی از ارزش های اصلی و بنیادی در زندگی مشترک باید توجه کنید .

رشد شخصی ، تعهد پذیری ، اولویت ارتباط مشترک ، تمایل برای چالش کشیدن یکدیگر ، باز سازی درونی ، مسئولیت پذیری . 

هنگامی که ارزش های اصلی تان تعیین شده و شناخته می شوند ، برای شناسایی اختلاف هایتان و حل آن ها ، زمینه ی محکمی پیدا می کنید . 

ارزش ها مواردی هستند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت ، حتی اندکی چشم پوشی از آن ها ، به یکپارچگی شخصیت افراد آسیبی جدی می رساند و به تخریب زندگی مشترک منجر می شود . بنابراین ، توافق زن و شوهر بر ارزش های اصولی ، از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است . زیرا ، تفاوت و اختلاف در ارزش های اصلی ، قابل حل و فصل و سازش نیست و در زندگی مشترک ، همواره نقشی اساسی دارد . 

مهارت هایی برای داشتن زندگی زناشویی موفق :

همسرتان را همان طور که هست بپذیرید و همواره به یاد داشته باشید که تایدد و توافق نقش مهمی در رابطه مشترک دارد . زوجین باید با یکدیگر صمیمی باشند . صمیمیت ابعاد گوناگونی دارد که می توان به بعد عاطفی ، جنسی ، اجتماعی ، فکری و ذهنی ، تفریحی و معنوی اشاره کرد . در بین زوجین هر یک از ابعاد صمیمیت باید وجود داشته باشد و هر گونه غفلت از آن ها آسیب ها و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت . از مهارت های دیگر در زندگی زناشویی تمرکز بر روی خودتان است نه همسرتان و همچنین باید سطح سازگاری احساسی تان را افزایش دهید . برای این که بتوانید تسلط کافی بر روی مهارت ها داشته باشید و اطلاعات لازم در جهت حفظ و پایداری رابطه زناشویی داشته باشید می توانید با شماره مشاور تلفنی تماس بگیرید .

لیست مشاوران تهران در سایت مرکز مشاوره انتخاب نو آورده شده است ، این مرکز در زمینه های بسیاری نظیر مشاوره پیش از ازدواج ، مشاوره ازدواج ، زوج درمانی و مشاوره خانواده و .... فعالیت می کند . می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری از خدمات مشاوره و روانشناسی بهره مند شوید و زندگی مشترک و ازدواج موفقی را برای خود رقم بزنید .