برقراری ارتباط کلید روابط شاد بین افراد است و هدف زوج درمانی حل و فصل مشکلات زن و شوهر برای داشتن زندگی شاد بدون کشمکش یا مشاجره است. بهترین مشاور خانواده به زوج ها کمک می کند مشکلات را شناسایی کرده و رفتارها و اصلاحات لازم را توصیه کند که هر دو نفر را راضی نماید. توانایی برقراری ارتباط بهترین نشانه ی رضایت و ماندگاری رابطه در طول زمان است. و این مشکلات و تضاد ها نمی تواند زندگی آن ها را از هم بپاشد و در عوض زوج ها در مورد مشکلات و تفاوت ها صحبت می کنند و این اشاره به اهمیت ارتباط دارد. در زوج درمانی زوج ها اشکال مختلف ارتباطی و ارتباطات موثر و فنون حل مشکلات را می آموزند. و یاد می گیرند که گوش دادن به یکدیگر اهمیت دارد و آن ها یک هدف را دنبال می کنند و باید در این مسیر از یکدیگر حمایت کنند.

زوجین چه زمانی به زوج درمانی پناه می آورند؟

مراجعه زوجین به مشاوره معمولا بعد از یک مشاجره برای ماه ها و سال ها و جستوجوی درمان به عنوان اخرین راه حل برای نجات رابطه رخ می دهد. آن ها با الگوی قابل پیش بینی در مورد همان مشکل قرار گرفته و بار ها محکوم به تکرار همان مشاجره می شوند. و اگر هر کدام از طرفین تلاش نکند، درمان شکست خواهد خورد. هر دو نفر باید برای گفتگوی صادقانه در مورد نیاز و خواسته های خود و گوش دادن به یکدیگر آماده باشند. در واقع زوج درمانی به معنای حل مشکلات و مشاجراتی است که بین زوج ها زخ می دهد. زوج درمانی به مشکلات رابطه تاکید دارد و در ادامه برخی از این آموزش ها را مطرح می کنیم.

ارتباط:

تطابق یکی از مهم ترین بخش های ازدواج یک رابطه جدی است. اگر شما و همسرتان برای برقراری رابطه تلاش کنید ولی رابطه چهره به چهره نداشته باشید، مشاور می تواند برای یادگیری رابطه تاثیر گذار کار کند.و در واقع یاد بگیرید که چگونه افکار و احساسات خود را بیان کرده و بدون قضاوت گوش داده و با یکدیگر برای شنیدن حرف های دیگری همکاری نمایید. و نکته ی مهم این است که زوجین با یکدیگر صادقانه و به راحتی درباره مشکلاتشان صحبت کنند و البته این که نباید عصبانی باشید. برقراری ارتباط در رابطه سالم یک جاده دو طرفه است. یعنی شما به راحتی درباره احساسات صحبت کنید و طرف مقابل گوش دادن درست را یاد گرفته باشد.

عدم توافقات:

دو نفر مشابه یکدیگر نیستند و تفاوت های اعتقادی همیشه ممکن است که بروز کند. در زوج درمانی، زوج ها می توانند روش های بهتری برای استدلال، مثل توافق برای فریاد نزدن و اجازه بیان ایده های یکدیگر بدون متوقف کردن آن ها را یاد بگیرند. مهم نیست شما و همسرتان توافق ندارید زیرا که هر دو انسان هستید و از طریق ز.ج درمانی زوجین می توانند بدون سردرگمی به توافق برسند.

تکالیف:

درمانگران مشاوره ازدواج تکالیفی را به زوجین ارائه می دهند که بخش مهمی از اصلاح رابطه است. برای نجات رابطه تان باید هر آن چه را که در جلسات آموزش می بینید را اجرا کنید و از آن در زندگی روزمره استفاده کنید. برای موفقیت در زوج درمانی هر دو نفر باید با ذهن باز و اشتیاق به پذیرش تفاوت ها را داشته باشند. با صحبت صادقانه، گوش دادن بدون قضاوت و تکمیل تکالیف شما در مسیر بهبود ازدواج قرار خواهید گرفت. 

زوج درمانی چه مدت طول می کشد؟

طول مدت زوج درمانی بستگی به میزان مشکلات، تلاش و زمانی که خود مراجعین می خواهند در نظر بگیرند دارد و بعد از بررسی های لازم تعداد جلسات به زوجین اعلام می شود.

آیا زوج ها باید با هم در جلسات شرکت کنند؟

بله. با وجود یک فرد در جلسات زوج درمانی نتیجه نخواهد داد زیرا همانطور که گفتیم هر دو طرف باید مهارت های لازم را یاد بگیرند و نیازمند تلاش دو طرفه است. بعد از آن ممکن است که طبق نظر دکتر سکس و زوج درمانگر جلسات فردی نیز بر اساس نیاز طرفین وجود داشته باشد.

هر زوجی می تواند با مشکلاتی در رابطه اش مواجه شود و این غیر ممکن است که بگوییم زوج بدون مشکل وجود ندارد زیرا که افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارند و شاید به خاطر همین تفاوت هاست که زوجین عاشق یکدیگر شده اند و یکدیگر را برای ادامه زندگی شان انتخاب کرده اند. زوجین برای این که بتوانند زندگی پر تنشی را تجربه نکنند باید نسبت به چگونگی حل مشکلاتشان آگاه باشند و تلاش دو جانبه برای حفظ رابطه شان کنند زیرا همانطور که گفتیم تلاش یک طرفه اثری نخواهد داشت و مشکلات را بیشتر خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر برای زوج درمانی و مشاوره ازدواج و همچنین یادگیری مهارت های لازم برای حفظ و احساس خوشبختی در زندگی مشترک با مراکز روانشناسی در ارتباط باشید.