انتخاب همسر و ازدواج از مراحل مهم زندگی افراد می باشد زیرا که بعد از تعهد بیشتر عمر خود را با شریک انتخابی خود خواهند گذراند همچنین افراد برای داشتن انتخاب درست و داشتن ازدواج موفق و پایدار و مستحکم باید با برخی اصول آشنا شوند  و می توانند از خدمات مشاوره قبل از ازدواج بهره مند شوند . در این مقاله قصد داریم که نقطه ضعف هایی که وجود آن ها در فرد می تواند ازدواج را با ریسک هایی مواجه کند و به همین دلیل در صورت وجود موارد زیر دقت و تصمیم گیری مهم است زیرا که عدم توجه به شناخت طرف مقابل می تواند مشکلات شدیدی را ایجاد کند و امکان طلاق و جدایی را افزایش دهد و از آن جایی که طلاق و جدایی خود آسیب های زیادی را به افراد وارد خواهد کرد از این رو  تصمیم گیری عاقلانه و توجه به نکاتی که می تواند در ازدواج مفید باشد ، مهم است .

 نقاط ضعف که مشاور روانشناس آن ها را معرفی می کند عبارت اند از :

اعتیاد :                 

اعتیاد آسیب های روحی و روانی شدیدی به همراه دارد و این موضوعی است که درباره آن تحقیقات گسترده ای در زمینه مشاوره خانواده انجام شده است و می توان به طور واضح به آسیب های بزرگی که اعتیاد میتواند به خانواده وارد کند را مشاهده کرد . زمانی که شریک انتخابی شما اعتیاد داشته باشد در واقع این فرد به الکل و مواد مخدر و .... علاقه دارد و می تواند رقیبی اساسی برای شما باشد . از لحاظ علمی بسیاری از مسائل و فعالیت ها می تواند اعتیاد آور به حساب بیایند مانند اعتیاد به خرید کردن ، کافئین ، سیگار و ... اما هیچ کدام از آن ها به اندازه ی مواد مخدر و الکل آسیب رسان نخواهد بود . اگر انتخاب شما برای ازدواج و یا رابطه یک فرد معتاد باشد مشکلاتی که با آن رو به رو خواهید شد می تواند خشم و عصبانیت و پرخاشگری ، عدم مسئولیت پذیری ، کج خلقی های مکرر و زیاد ، به وجود آمدن مشکلات جنسی ، جرو بحث و دعوا و بهانه گیری های زیاد ، افسردگی عدم دسترسی عاطفی و موارد دیگر است . مواد مخدر قابلیت هر گونه احساسات را سلب می کند و این خود می تواند رابطه را سخت تر کند . 

خشم :

زندگی با شخص عصبانی بسیار دشوار است و همیشه فرد با تنش و ترس و اضطراب  همراه خواهد بود زمانی که فردی نمی تواند بر عصبانیت خود تسلط داشته باشد و باعث سلب آرامش می شود می تواند مشکلات بزرگی را در رابطه فراهم کند . گاهی اوقات به وجود آمدن احساس عصبانیت می تواند طبیعی باشد و با کنترل خود فرد شرایط بهبود یابد اما زمانی که فرد به خاطر مسائل کوچکی که باب میلش نبوده پرخاشگری می کند و آن را به روی افراد دیگر خالی می کند و یا زمانی که از او تقاضای انجام کاری را می کنید و او جبهه می گیرد  و فریاد و بد دهنی و تهدید و رفتار های نامناسب دیگر را پیوسته در او می بینید و حتی در صورتی که خلق و خوی او به ناگهانی از وضعیتی مهربان و صمیمی به وضعیتی عصبانی تغییر کند و یا حتی زمانی که کار اشتباهی از شما سر می زند و واکنش او بسیار تند و تحقیر کننده باشد حتی حمله های فیزیکی و پرت کردن اشیا و ... همگی از مواردی هستند که می تواند نشان دهنده ی یک فرد عصبانی باشد . حالت تند خو در افراد می تواند به خاطر دوران کودکی افراد و بد رفتاری های کلامی ، بدنی و جنسی باشد که به عنوان خشم سرکوب شده می باشد و در بزرگسالی خود را به شکل عصبانیت و پرخاشگری نشان می دهد . بسیاری از موارد دیگر می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد . 

به فکر روابط گذشته بودن 

زمانی که ببینید فردی را که به عنوان شریک زندگی خود انتخاب کردید هنوز از رابطه قبلی خود رهایی نیافته و بهبود پیدا نکرده مطمئن باشید که با نا امیدی و دلشکستگی مواجه خواهید شد  زمانی که فرد انتخابی شما هنوز رنجش و ازار و اذیتی که از رابطه قبلی خود دیده فراموش نکرده و یا در باره ی رابطه قبلی خود احساس گناه می کند و خود را مسئول می داند و حتی خشم او نسبت به رابطه قبلی خود نشان از این هستند که فرد هنوز نسبت به رابطه قبلی خود به بهبودی نرسیده و انتخاب چنین فردی در زندگی به عنوان محروم کردن خود از عشق خواهد بود .

کنترل دیگران :

افرادی که در دوران کودکی خود توسط بزرگ تر ها به میزان بالایی در اوضاع و شرایط گوناگون کنترل می شدند و این باعث ضعف آن ها می شده است ممکن است این تصمیم را به صورت نا خود آگاه بگیرند که هرگز اجازه ندهند کنترل موردی از دستشان خارج شود . این افراد به آسانی نمی توانند احساسات و عواطف خود را بروز دهند و از این که نشان دهند به شما نیاز دارند خوششان نمی آید و همیشه در تلاش هستند که پیوسته وقت شما را در کنترل خود داشته باشند و حس مالکیت بسیاری بر شما دارند و ممکن است به میزان زیادی حسودی کنند شروع چنین رابطه ای با گذشت زمان بدتر خواهد شد و مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد .

کلینیک روانشناسی انتخاب نو ارائه دهنده ی خدمات مشاوره ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج می باشد و می تواند به افراد در جهت شناخت بیشتر زوجین از یکدیگر و بهبود شرایط و درمان مشکلات احتمالی و انتخاب درست کمک کند .