برخی از باورهای اشتباه از گذشته تا کنون در ازدواج وجود دارد که تکیه بر این باور ها می توتند برای هر خانواده و‌ زوجی خطرناک و اسیب رسان باشد در ادامه به برخی از این افسانه ها بر اساس مطالعات روانشناس مشاور ازدواج می پردازیم که بسیاری از افراد با تمیه بر ان ها زندگی مشترک خود را پی شم یبرند و باعث به وجود امدم برخی مشکلات در رابطه شان می شوند این افسانه ها عبارت تند از:

اگرعاشق من هستی پس هر کاری که  می خواهم را باید انجام دهی.

طبق نظر دکتر مشاور خانواده زوجین فکر‌می کنند که اگر همدیگر را دوست دارند باید هر ماری که طرف مقابل میگوید را انجام دهند و طرف مقابل باشد شخصیت کاملی داشته و باشد و تمام نیاز ها را رفع مند ولی این طرز فکر کاملا اشتباه است و همه ی انسان ها کم و ماستی هایی دارند و کامل نیستند و حق اشتباه دارند و قرار نیست چون همدیگر را دوست دارند هرکاری را انجام دهند در حالی مه خودشان دوست ندارند و راضی نستند . توقع این که طرف مقابل نمام نیاز ها و خواسته هایمان را رفع خواهد مرد فکر ارمانی است و انتظار غیر واقع بینانه ای است مه ناراحتی های زیادی را به همراه خواهد داشت .


همسر من ذهن خوانی نمی کند.

مورد دیگر که می توان اشاره کرد اگر شما انچه را که می خواهید از همسرتان واضح نخواهید همسرتان چگونه خواهد فهمید مه شما چه خواسته ای دارید و ایا اصلا خواسته ای دارید یا نه؟ همسر شما نمی تواند ذهن شما را بخواند و اگر شما از همسرتان درخواست نکنید همسرتان نخواهد فهمید مثکه شما چه نیازی دارید. شما باید هر انچه را که می نواهید کاملا واضح و بدون عیچ سرزنش و کلام بدی مطرح کنید تا به نتیجه برسید و در غیر این صورت ناراحتی و سو تفاهم های زیادی را تجربه خواهید کرد.

فقط اوست که می تواند من را خوشبخت کند.

طبق نظر مشاور روانشناس ازدواج این که به دنبال فردی باشید که بیاید و شما را از شرایط فعلی تان نجات دهد و خوشبختتان کند و با این مه ازدواج مرده اید و توقع دارید که فقط همسرتان شما را خوشبخت خواهد کرد بسیار باور اشتباهی است . افراد فقط خودشان می توانند خودشان را خوشبخت‌ کنند و فقط خودتان هستید که می توانید بهترین ها را برای زندگی تان رقم بزنید پس برای نحات از شرایط فعلی تان باید خودتان خودتان را بشناسید و تغییراتی را به وجود بیاورید و این که همسرتان شما را خوشلخت خواهد کرد و او فقط باید تلاش کند و تمام خواسته هایتان را براورده سازد بسیار اشتباه است و ازدواج با این طرز فکر می تواند برایتان اسیب رسان باشد و ناکامی های زیادی را برایتان به همراه خواهد داشت.

افسانه های دیگری نیز هستند که افراد به ان ها اعتقاد دارند و به خاطر ان ها مشکلات زیادی را تجربه می کنند اما برای رهایی از ان ها افسانه زدایی لازم است که در ادامه توضیح کامل تری در این زمینه می دهیم.

افسانه زدایی چیست؟

۵ مرحله برای این که احساس خوبی داشته باشید را در نظر داشته باشید

بک) ببدانید که افکار شماست که باعث ناراحتی تان شده است .

دو)دقت کنید که در زمان ناراحتی به چه چیزهایی فکر می منید .

سه)به تفاوت بین افکار و واقعیت نگاه کنید.

چهار(ببینید زمانی که واقعیت را در نظر می چیزید چگونه احساس دارید

پنج) واقعیت را مرتبا کنترل کنید.

در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم که عبارت است از:

یک) بدانید که افکار شماست که باعث ناراحتی تان شده است .

بر اساس مطالعات مرکز روانشناسی خوب به خودتان یاداوری کنید که این افکار و تفاسیر شما از کار ها و کفته های همسرتان است که باعث شده احساس ناراحتی کنید و چیزی غیر از این نیست.

دو)دقت کنید که در زمان ناراحتی به چه چیزهایی فکر می منید .

زمانی که ناراحت هستید فکر با افکاری که باعث ناراحتی تان شده است را یادداشت کنید و با این روش افکار ناراحت مننده را شناسایی کنید .

سه)به تفاوت بین افکار و واقعیت نگاه کنید.

بعد از انکه توانستید افکار تاراحت کننده تان را شناسایی کنید اکنون‌زمان ان است که با واقعیت مقایسه کنیدبا بررسی واقعیت با افکارتان متوجه خواهید شد که افراد  در سلیقه ها و علایق تفاوت هایی دارند ولی همدیگر را دوست دارند.

طبق نظر دکتر مشاور خانواده زمانی که تفاوت بین افکارتان و انچه در پ=واقعیت اتفاق افتاده است را بفهمید و بدون ارتباط دادن به چیز هایی که ربطی به هم ندارند رها خواهید شد.

چهار(ببینید زمانی که واقعیت را در نظر می چیزید چگونه احساس دارید

اگر بتوانید این حقیقت را بپذیرید که همسرتان با شما تفاوت هایی داردو این ربطی به عشق و علاقه تان ندارد احساس بهتری خواهید داشت و از بروز بسیاری ناراحتی ها و سوتفاهم ها جلوگیری خواهید کرد

پنج) واقعیت را مرتبا کنترل کنید.

در طول روز واقعیت را مرتبا چک کنیدو فکر و افکاری که باعث ناراحتی تان می شود با این روش ساده افسانه زذایی بر طرف کنید.زمانی که افکار و باورهای شما با واقعیت یکه در مقابل چشمانتان است

هماهنگ نیست بسیار تلخ خواهد بود و به همین دلیل باید واقع بین باشیدو خود را به واقعیت نزدیک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز روانشناسی خوب در ارتباط باشید.