همه ی ما با زبان پر تنش و جنگ و سکوت آشایی داریم اما موارد دیگری نیز هستند که ممکن است از آن ها بی خبر باشید و یا از ضررهای آن آگاهی نداشته باشید و آگاهانه و نا آگاهانه از آن ها استفاده کنید. ما در ادامه به این موارد خطرناک اشاره می کنیم و همچنین به طور خلاصه بیان می کنیم که چه چیزهایی برای رابطه تان بهتر هستند و می توانید آن ها را جایگزین کنید و ارتباط بهتری با همسرتان برقرار سازید. تغییر دادن چند مورد کوچک می تواند زیبایی بسیار زیادی به رابطه تان بدهد و آن را لذت بخش تر کند. پس این علائم خطر را در نظر بگیرید.

تو باید....

طبق نظر روانشناس خانواده در زمان مواجه شدن با رفتارهای منفی و مخرب تمام موارد از قبیل خودتان، اطرافیانتان و دنیای اطرافتان از کنترل خارج می شوند و ممکن است از تو باید ... در مقابل همسرتان استفاده کنید . این زبان زبان کنترل است و نشان می دهد که می خواهید طرف مقابلتان را تغییر دهید و نمی تواند باعث ایجاد صمیمیت در رابطه تا شود و به آن آسیب خواهد زد. برای بهتر شدن شرایط شما باید تمرکز بر روی خودتان داشته باشید نه این که به دنبال کنترل کردن و تلاش برای تغییر دادن دیگران باشید. به جای آن سعی کنید با احساس ناراحت کننده تان ارتباط برقرار کنید و ابرازشان کنید. اگر با همسرتان صحبت کنید طرف مقابلتان می تواند شما را درک کند و همدلی از خود نشان دهد.

تو باعث میشی....

زمانی که با رفتار های ناراحت کننده طرف مقابل مواجه می شویم و یا زمانی که می بینیم طرف مقابلمان به ما بی توجه هست به راحتی به سمت سرزنش هدایت می شویم . این کار باعث می شود که به باور های نادرست ذهنمان بال و پر بدهیم و همچنین باعث می شود که شفقت و مهربانی از روی خودمان کمتر شود و این برای رابطه اصلا مناسب نخواهد بود. زوجین باید مسئولیت هر کاری را که خودشان کرده اند را بپذیرند و مسئولیت احساساتشان را به عهده بگیرند .

استفاده از کلمات غیر از من:

وقتی در حال صحبت درباره خودتان هستید، از کلمه من استفاده کنید و زمانی که این کار را می کنید روی ارتباط خودتان تمرکز می کنید و این پیش نیاز ارتباط با دیگران است . 

چرا این کارو کردی؟

این که همواتره از همسرتان بپرسید که چرا فلان کار را کرده باعث می شود که همسرتان حالت تدافعی به خود بگیرد و شرایط را بدتر کند. زوجین باید همکاری و مشارکت در رابطه را داشته باشند و این باعث موفقیت رابطه شان خواهد شد.

باید ها و نباید ها:

بر اساس گفته ی دکتر ازدواج باید ها و نباید ها مجموعه ای از قوانین هستند که چگونگی مسائل را تعریف می کنند. باید ها خود را در رابطه به این صورت نشان می دهد که تو باید فلان کار رو انجام بدی و این زبان باعث می شود که ما طرف مقابلمان را کنترل کنیم و اسفاده از این کلمات باعث می شود که بین شما و همسرتان فاصله بیفتد.

به جای باید ها و نباید ها سعی کنید که نیازهایتان را به صورت واضح مطرح کنید و مطمئن باشید که با این کار می توانید گشوده تر و با صمیمیت بیشتری خودتان را آرام کنید و مسیر کشمکش رابطه را تغییر دهید. 

همیشه و هرگز:

در مواجهه با ناسازگاری ها ممکن است از کلماتی نظیر همیشه و هرگز استفاده کنیم . این که شما بگویید همسرتان همیشه فلان کار را انجام می دهد و یا نمی دهد دقیق نیست و از طرفی باعث می شود که فرد حالت تدافعی به خود بگیرد . بعد از آن معمولا افراد شروع به سرزش یکدیگر می کنند و این باعث می شود که زوجین از هم دورتر شود.

به جای آن از کلمات نرم تری استفاده کنید که حالت کلی ندارند و به صورتی بیان کنید که همسرتان بفهمد شما صرفا نظر شخصی تان را بیان می کنید . از این طریق با افزایش صمیمیت در رابطه تان می توانید به همسرتان بفهمانید حتی شما هم آسیب دیده و سردرگم شده اید و بخشی از وجودتان می داند که این ناسازگاری جزییاتی دارد که شما نمی توانید آن ها را ببینید. 

همسرم را وادار کنم که فلان کار را کند!

این جمله نیز بسیار فریبنده است و اگر شما به این روش متوسل شوید نمی توانید خواسته هایتان را به دست بیاورید و احتمال خطا نیز زیاد خواهد شد. این موضوع در واقع نشا می دهد که رابطه تان کمبودهایی دارد زیرا که در روابط سالم نیاز ها به صورت صریح بیان می شوند و زمان کافی برای برآرده کردنشان وجود دارد. و در واقع در یک رابطه سالم زوجین باید بتوانند خواسته هایشان را به زبان بیاورند. 

در بیشتر مواقع زوجین با انجام دادن فعالیت ا و سبک های ارتباطی اشتباه باعث می شوند که همسرشان حالت تدافعی بگیرد و این حالت تدافعی در بیشتر اوقات دردسر ساز است و تعداد زیاد آن نشان می دهد که رابطه با مشکلی رو به رو است. گرفتن حالت تدافعی باعث می شود که مشکلات حل نشوند و بی تیجه ماندن آن ها باعث عمیق تر شدن و ایجاد مشکلات بیشتر می شود. برای این که این حالت تدافعی از بی برود برخی از مهارت های ارتباطی باید مورد استفاده قرار بگیرد و از بروز رفتار های نادرست جلوگیری شود.  همانطور که دیدید موارد بالا به راحتی می تواند سبب ایجاد مشکلات زیادی شود و شاید زوجین هم از تاثیر منفی آن ها بی خبر باشندو در هر صورت کسب آگاهی در این زمینه و رعایت کردن آن ها می تواند مفید واقع شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مطب مشاوره کشور در ارتباط باشید.