برای این که افراد بتوانند به شناخت کافی از یکدیگر برسند باید با یکدیگر گفت و گو کنند . در زمینه ی ازدواج نیز که امری بسیار مهم است افراد برای شناخت هر چه بیشتر از طرف مقابلشان باید صحبت کنند و به گفتگو بپردازند اما نه هر گفتگویی . بلکه منظور ما گفتگوی هدفمند و سودمندی است که می توان اطلاعات درستی به دست آورد و طرف مقابل را آن طور که لازم است شناخت . مطالعات مشاوره پیش از ازدواج نشان می دهد که هر مهارتی نیازمند آگاهی و تمرین است که مهارت گفتگو در ارتباطات اجتماعی نقش مهمی را ایفا می کند . در خواستگاری این مهارت گفتگو لازم و ضروری است و در ادامه درباره ی آن توضیح می دهیم تا از شناخت سطحی و ارتباط آسیب رسان بین دختر و پسر جلوگیری شود و در گرفتن تصمیم درست و صحیح کمک کند .از مواردی که می توان در جلسه ی خواستگاری رعایت شوند عبارت است از :

  1. در حالت کلی بهتر است پرسش هایی که مطرح می شود واضح و روشن بوده و از هر گونه ابهام به دور باشد و همچنین پاسخی که فرد مقابل به آن پرسش می دهد نیز دقیق و درست باشد و هر فردی پرسش های خود را مطرح کرده و طرف مقابل بعد از پاسخ  ، نظر فرد را در مورد سوالش بپرسد . ضبط کردن صدا در این گفتگو ها کار صحیحی نیست زیرا که ممکن است برخی مسائل خصوصی هر فرد مطرح شود و نگرانی هایی را در هر دو فرد و خانواده ایجاد کند .
  2. اولین سوالات می تواند نشان دهنده ی دل مشغولی ها و نگرانی های فرد باشد و به همین باید به پرسش های طرف مقابل دقت کنید زیرا می توانید اهداف و معیار های بسیاری را از طرف مقابلتان متوجه شوید . 
  3. سوالات نباید بی ارزش و بی اهمیت باشند مثلا سوالاتی مانند علایق غذایی و رنگ و .... بی اهمیت هستند و افراد سعی خواهند کرد که نظرات مشابه یکدیگر بیان کنند تا نشان دهند که تفاهم دارند اما با این سوالات نمی توان مسائل اساسی را فهمید و آن چه که اهمیت دارد تفاهم افراد درباره ی باور ها ، ارزش ها و عقاید و ..... می باشد . 
  4. از پرسیدن سوال های کلی پرهیز کنید زیرا که جواب های کلی را خواهید شنید و این باعث می شود که بسیاری از مسائل را به خوبی متوجه نشوید و به همین دلیل با سوال های عینی و روشن می توانید پاسخ های دقیقی به دست بیاورید و از بروز بسیاری از مشکلات در آینده نیز پرهیز کنید .
  5. طبق نظر مشاور روانشناس خوب مهارت خوب گوش دادن بسیار اهمیت دارد یعنی علاوه بر حرف زدن خوب باید ، خوب بشنوید و به پاسخ های فرد بسیار دقت کنید .

پرسش های جلسات خواستگاری در مورد چیست ؟

معرفی :

در مرحله ی اول افراد باید خود را معرفی کنند و اطلاعاتی را در مورد  نام ، شغل ، سن ، سطح تحصیلات ، پدر و مادر و شرایط خانوادگی خود را بیان کنند . 

اعتقادی :

افراد باید از نظر عقاید و مذهب نیز با هم تفاهم داشته باشند و درباره ی میزان پایبندی به عقاید و تمایلات آن ها ، میزان هماهنگی فرد با خانواده اش درمورد مذهب و ... صحبت شود .

صفات روحی و اخلاقی :

داشتن شباهت در مورد صفات روحی و اخلاقی مانند مهربان بودن ، خوش اخلاق بودن ، خوش رویی ، پاکیزگی و زیبایی کلامی ، نرم خویی و ... اهمیت دارد . تفاوت های زیاد در این زمینه می تواند مشکلات زیادی را در زندگی مشترک به همراه بیاورد .

برنامه های زندگی :

هر دو طرف باید در مورد برنامه ها ، هدف ها و روش هایی که در زندگی برای رسیدن به آن ها  به کار خواهند برد را بیان کنند . 

استقلال و ثبات و مسئولیت پذیری و انعطاف پذیری :

طبق نظر بهترین مشاور تلفنی کشور سوالاتی در مورد دانستن میزان استقلال فرد در تصمیم گیری ، زمینه های شخصی و ... بسیار مهم است و آیا فرد نسبت به اهداف و فعالیت های خود ثبات دارد یا همواره در حال تغییر بوده و همچنین آگاهی از میزان مسئولیت پذیری فرد با انجام پرسش هایی درباره ی زندگی قبلی فرد ، تحصیلات و شغل ، وظایف دوستی و خانوادگی امکان پذیر است . از طرفی انعطاف پذیری و این که فرد چقدر حاضر به تغییر نظراتش دارد ، بسیار مهم است . هر یک از مواردی که گفتیم در زندگی مشترک نقش مهمی را ایفا می کند و عدم وجود هر کدام از آن ها به مرور زمان شرایط دشواری را ایجاد می کند و از معیار های مهم در هر ازدواجی می باشد .

ارتباطات اجتماعی :

طبق نظر مشاوران مرکز روانشناسی حرفه ای با سوالات در این حوزه می توانید میزان تعاملات اجتماعی فرد را سنجیده و نسبت به آن آگاه شوید و از میزان سخت گیری او در ارتباط با اطرافیان و دوستان آشنا شوید . از طرفی می توانید از درون گرایی و برون گرا بودن فرد مقابل و میزان نزدیکی او به خصوصیات شخصیتی خودتان مطلع شوید . 

مواردی که گفته شد به جلسات اول آشنایی مربوط می شود و در صورتی که تمایل به آشنایی و ادامه باشد سوال های اختصاصی تری می توان مطرح کرد مانند تعهد ، انتظارات ، مسائل مالی ، بچه دار شدن و .... صحبت کرد و نظر یکدیگر را نسبت به آن ها متوجه شد . مرکز مشاوره انتخاب نو در این زمینه می تواند به افراد در شرف ازدواج کمک نماید و آن ها را نسبت به تصمیم مهم زندگیشان آگاه نماید.