افسردگی از اختلالاتی می باشد که بسیاری از افراد دچار آن می شوند . اختلال افسردگی ، اختلال دو قطبی و .... کارکرد جنسی را دچار مشکل می کند و مشاوره حل اختلافات زناشویی نشان می دهد که در حالت کلی اختلالات خلقی می توانند زندگی فرد افسرده و همسرش را با مشکل مواجه کنند . 

چرا دچار افسردگی می شویم ؟

پژوهشگران تلاش زیادی در جهت فهم افسردگی کرده اند ، هیچ کس هنوز از علت دقیق آن اطلاع ندارد روانشناسان مطب روانشناسی انتخاب نو به تغییرات زیستی ، مثلا در ساختار های مغز از جمله هیپوکامپ ، در مواد شیمیایی مغز از جمله کاهش در میزان سروتونین و در ژنتیک اشاره می کنند . از دیدگاه روان شناختی یا اجتماعی ، سوگ و فقدان ، تعارض بین فردی و تغییرات عمده مثل از دست دادن کار ، فارغ التحصیلی یا تولد فرزند نیز می توانند باعث بروز خلق افسرده شوند . افراد مبتلا به سوء مصرف موادی مثل الکل دارای مشکلات افسردگی می باشند . 


نشانه های افسردگی چیست ؟

خلق افسرده در اکثر اوقات روز ، تقریبا هر روز ، به طوری که در گزارشات ذهنی احساس غمگینی و پوچی یا در مشاهدات دیگران مثلا دارای ظاهر اشک آلود می باشد . کاهش چشم گیر وزن و یا افزایش وزن و کاهش و افزایش اشتها در هر روز می باشد . بی خوابی و یا پرخوابی ، آشفتگی و کندی روانی حرکتی ، خستگی یا فقدان انرژی در هر روز ، احساس نداشتن انرژی یا احساس گناه مفرط و نا مربوط در هر روز ، کاهش توانایی فکر کردن یا تمرکز کردن ، افکار در خصوص مرگ ، خود کشی از نشانه های دیگر اختلال افسردگی می باشد .

فقدان لذت یا لذت نبردن از چیز هایی که زمانی لذت بخش بودند ، یکی از نشانه های افسردگی است . رابطه ی جنسی غالبا یکی از فعالیت هایی است که فرد علاقه به آن را از دست می دهد . خستگی ، بی حوصلگی و تمایل به تنها ماندن و دلایل متعدد دیگری باعث می شوند که افراد مبتلا به افسردگی و همسرانشان کاهش در زندگی جنسی را تجربه کنند .طبق نظر روانشناس مشکلات جنسی دارو های ضد افسردگی علاوه بر این که افسردگی را تسکین می دهند ، می توانند عوارض جنسی نظیر اختلال نعوظ ، فقدان ارگاسم ، یا مشکل داشتن در رسیدن به ارگاسم ، در پی داشته باشند . در نتیجه فردی که به موجب افسردگی تحت درمان قرار می گیرد ممکن است در ایفای نقش عاشق یا همسر دچار مشکل شود . احساس گناه به موجب نا توانی در ایفای این نقش ها باعث می شود که علاقه به رابطه جنسی به میزان بیشتری افت کند . افسردگی معمولا تشخیص داده نمی شود ، که این امر منجر به بروز مشکلات در اتاق خواب و هر جای دیگری در رابطه می شود . بهترین مشاور قبل از ازدواج بیان می کند که زندگی کردن با یک فرد مبتلا به افسردگی می تواند باعث احساس تنهایی یا غمگینی شود ، این که هر دو طرف نهایتا مبتلا به افسردگی شوند امری غیر عادی نیست ، در برخی موارد ، در ازدواج هایی که فعالیت جنسی خیلی اندکی در آن ها وجود دارد ، یکی از طرفین یا هر دو مبتلا به افسردگی هستند . افزون بر این ، همانطور که قبلا بیان شد ، اختلال جنسی می تواند به احساس غمگینی ، احساس بی ارزشی ، نا امیدی و درماندگی منجر شود . 

زنان و مردان افسرده غالبا از خستگی شکایت می کنند . آن ها احساس می کنند از انرژی کافی برای کار یا بازی ، که رابطه جنسی را نیز شامل می شود ، برخوردار نیستند . چون ممکن است افراد افسرده از عزت نفس پایینی برخوردار باشند ، ممکن است احساس کنند که شرکای جنسی خوبی نیستند همچنین به دلیل تغییر اشتها که از مشکلات رایج افسردگی می باشد ، احساس بدی در خصوص بدن خود می تواند باعث اجتناب آن ها از رابطه جنسی شود . در حالت کلی افسردگی باعث می شود که زن و مرد بد اخلاق شوند . ممکن است بر آشفته شوند و به سادگی آرام نگیرند . این احساسات تجربه رابطه عاشقانه را دشوار می سازند . آن ها همچنین می توانند در تمرکز بر بیشتر چیز ها ، از جمله معاشقه ، دچار مشکل باشند . این وضعیت باعث راندن همسر می شود و موجب می شود که فرد افسرده بیشتر احساس جدایی کند و خودش را همسری شایسته تلقی نکند . 

با افسردگی چه کنیم ؟

طبق نظر نوروتراپیست افسردگی نیازمند درمان دارویی و روانشناختی می باشد . برای مثال درمان شناختی رفتاری به فرد افسرده کمک می کند تا افکار منفی خود را بشناسد و آن ها را با افکار واقع بینانه و مثبت تر جایگزین کند . وقتی افسردگی کاهش کاهش پیدا کرد ، آن گاه می توان به مشکلات دیگری مثل روابط فرد و زندگی جنسی او پرداخت . اگر افسردگی مدتی طول کشیده باشد آن گاه وضعیت می تواند برای همسر سالم رنج آور باشد . چه به صورت عمدی و چه غیر عمدی ، ممکن است آن ها متوجه شوند که به خاطر از دست دادن لذت نسبت به فرد افسرده خشمگین هستند . علاوه بر آن ، ممکن است دچار سر خوردگی و درماندگی شوند و وقتی می بینند فرد افسرده کنترل بیشتری داشته است بر این که چند وقت یک بار رابطه ی جنسی داشته باشند . از آن جایی که اکثر افراد در خصوص صحبت کردن راجع به رابطه جنسی معذب هستند ، امکان بروز تنش پیرامون این موضوع دور از انتظار نیست .