از اتفاقات نا گواری که ممکن است برای هر دختر و پسری پیش بیاید ، شکست عشقی می باشد که بعد از آن فرد حالت های نا گوار بسیاری نظیر افسردگی را تجربه می کند . شکست عشقی آثار متفاوتی بر روی افراد مختلف دارد و میزان آن در افراد یکسان نمی باشد اما در حالت کلی جدایی عاطفی آسیب های زیادی را برای فرد ایجاد می کند . مشاوره ازدواج خوب نشان می دهد که عشق یکی از احساسات عمیق انشان های می باشد که بسیاری از هیجانات را به همراه خود دارد . هر چقدر که فرد به مدت طولانی تری در رابطه عاطفی باشد به همان میزان آسیب های ناشی از شکست عشقی بیشتر خواهد بود اگر فرد نسبت به آسیب های ایجاد شده بی توجه باشد دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری خواهد شد و حتی همین مشکلات موجب تغییر در فعالیت ها و کار های روزانه می شود . به همین دلیل باید نسبت به این موضوع و شرایط اهمیت قائل شد و آن ها را نادیده نگرفت .چرا افراد در واکنش به شکست عشقی متفاوت هستند ؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم افراد واکنش های متفاوتی به شکست عشقی نشان می دهند بر این اساس که افراد بر اساس مدت زمان رابطه واکنش های شدید تری را تجربه خواهند کرد اما موضوع دیگری که اهمیت دارد در رابطه با آن چه که فرد در طول زندگی خود به دست آورده است یعنی بر این اساس که از دوران کودکی میزان دلبستگی ، عاطفی ، و محبت چقدر است و درباره ی آن ها چه ذهنیتی دارد . زیرا که شخصیت افراد در همان سال های اولیه زندگی شکل می گیرد و نوع ارتباط و دلبستگی او با والدینش تعیین کننده رفتار او در بزرگسالی می باشد برای مثال افرادی که در کودکی دلبستگی نا ایمنی را تجربه می کنند و استقلال و خود مختاری در آن ها رشد پیدا نمی کند در زمان بزرگسالی ممکن است که دچار کمبود اعتماد به نفس و عدم ناتوانی در انجام امور و تایید پیوسته از سوی دیگران باشد در نتیجه فرد به تنهایی نمی تواند در باره ی تصمیمات روزمره خود مستقل عمل کند و دچار وابستگی به دیگران می شود . زمانی که فرد وابسته وارد رابطه می شود فرد مقابل را به شدت تحت فشار و کنترل خود می گیرد که این به مرور زمان خستگی در رابطه را ایجاد می کند و زمانی که این رابطه به پایان برسد ضربه بسیار بزرگی به آن ها وارد می شود . افراد ی که دارای دلبستگی ایمن باشند در بزرگسالی در زمان پایان یافتن رابطه با آسیب هایی به دلیل از دست دادن فرد تجربه می کنند اما نسبت آن علاوه بر موارد گفته شده به عامل های بسیار دیگری نیز بستگی دارد برای مثال کیفیت رابطه ، عوامل فردی ، محیطی و ....  هستند . تشخیص آن باید از سوی روانشناس خوب تهران بسیار مفید خواهد بود . افرادی که جدایی را شکست بزرگی در زندگی خود تلقی می کنند دچار افسردگی و بسیاری از اختلالات نظیر اضطراب و ... خواهد شد .

دلایل ایجاد افسردگی بعد از پایان رابطه چیست ؟

طبق نظر مشاور خانواده خوب افراد به دلیل تجربه های احساسی که فرد در طول رابطه به دست می آورد و سبک زندگی که این رابطه برای فرد ایجاد می کند برای مثال صحبت کردن در زمان خاص یا بسیاری از برنامه های دیگر که در طول زمان فرد به آن ها عادت کرده است و زمانی که رابطه به جدایی ختم می شود سازگار کردن خود با تغییرات زمان بر خواهد بود به همین دلیل فرد ممکن است دچار افسردگی شود .

زمانی که افراد به میزان کافی اعتماد به نفس نداشته باشند به طور پیوسته افکار منفی سراغشان می آید و تمام دلایل اتمام رابطه را تقصیر خودشان می دانند طبق نظر متخصص وسواس وجود چنین افکار وسواسی بعد از اتمام رابطه طبیعی می باشد اما باید بدانیم که نگرش ما نسبت به خودمان در این امر اهمیت ویژه ای دارد زیرا هرچقدر که اعتماد به نفس ما کم باشد نسبت به خود افکار منفی بیشتری خواهیم داشت و در نتیجه گذر از این مرحله دشوار تر خواهد بود و ممکن است که فرد را دچار افسردگی کند زیرا که فکر می کند در پایان رابطه به میزان زیادی مقصر است .

افکاری که فرد نسبت به آینده خود دارد و ترسی را که نسبت به آینده تجربه می کند باعث افسردگی می شود . ترس از تنهایی از ترس های بسیار مهم هر انسانی می باشد که بعد از پایان رابطه فرد به شدت با آن درگیر می شود و آن را تجربه می کند و این احساس تنهایی می تواند فرد را با افسردگی رو به رو کند . 

بر اساس گفته ی مشاوران مرکز مشاوره خوب در تهران داشتن فعالیت های دیگر و جایگزین کردن آن به سبک زندگی گذشته کمک بزرگی در کاهش افسردگی خواهد داشت بعد از شکست در رابطه افراد گوشه گیری و تنهایی را ترجیح می دهند اما این باعث صدمه وارد شدن و ایجاد شرایط بدتر می شود به همین دلیل افراد خود را باید از آن شرایط بیرون بکشند و تمام احساسات منفی که در خود تجربه می کنند را بپذیرند و سعی در انکار آن نداشته باشند . به همان میزان که افراد در قبول کردن احساسات و شرایط فعلی خود قوی باشند راحت تر می توانند این شرایط را پشت سر بگذارند .