هر داستان عاشقانه یک گفت و گوی بی پایان است. گفت و گوهایی که بین ما در روابط رد و بدل می شود باعث می شود که بیشتر همدیگر را بشناسیم و در کنار یکدیگر سال های طولانی زندگی کنیم و در کنار یکدیگر رشد کنیم. طبق نظر مشاور پیش از ازدواج از پرسش هایی که در اویل آشنایی از همدیگر می پرسیم تا بحث های دیگری که راجع به آن ها با یکدیگر صحبت می کنیم ماند احساسات، رویا ها  و .... و یا حرف هایی که در اختلافات به هم می زنیم باعث می شود که زمانی که به اختلاف برمی خوریم به جای دور شدن از هم، به سوی همدیگر برویم.

چه پرحرف باشید و یا چه کم حرف باشیم، حرف هایی بین ما و همسرمان رد و بدل می شود و همچنین حرکات و اشاراتی که با آن کلمات همراه است، رابطه را مشخص و تعیین می کند. یک رابطه با داستان های پریان فرق دارد و مستلزم آسیب پذیری و تلاش زیاد است. 

زمانی که توقعات از ازدواج و رابطه هرگز تا این حد بالا نبوده و چالش های پیش روی آن نیز هرگز تا این حد زیاد نبوده، ازدواج کردن شانس نیست بلکه یک انتخاب است. 

بر اساس مطالعات گاتمن مشخص شده است که بیشترین مشکلات زوج های جوان، در چه زمینه ای است. و این است که مشخص می کند چه رابطه ای موفق بوده و چه رابطه ای ضعیف و فاجعه آمیز است. 

رابطه های طولانی مدت و موفق از طریق کلمات کوچک و رفتارهای کوچک شکل می گیرند. هر لحظه و هر روزی که در کنار هم هستید یک عمر زندگی عاشقانه را ایجاد می کند. آشنایی با شریک زندگی تان ، تنها به لحظه ای که بله می گویید، به خانه مشترکتان می روید، نیست. آشنایی فرایندی است که هیچ وقت تمام نمی شود. ممکن است زمان زیادی را صرف این موضوع کنید ولی باز هم به قدر کافی همسرتان را شناخته باشید. 

راز شکل گیری عشق چیست؟

راز شکل گیری عشقی که در تمام طول عمر پایدار بماند و هر روز عمیق تر شود، بسیار ساده است. اولویت اول شما باید این باشد که بدون چون و چرا به یکدیگر وقت بگذارید و هرگز دست از شناخت برندارید  و فکر نکند که یک قرار می تواند کافی باشد. در مجموع از سوال پرسیدن دست برندارید و به یاد داشته باشید که باید سوال های رست بپرسید. یعنی منظور ما سوال هایی نیست که با بله و خیر تمام می شود بلکه منظور سوال هایی است که باز پاسخ هستند و صحبت با آن ها شروع می شود و به سمت صمیمیت می رود. این گفت و گو ها به شما کمک می کند که بفهمید چرا همسرتان این کونه است و این گونه فکر می کند 

تحقیقات نشان می دهد که روابط عالی بر پایه احترام ، همدلی و درک عمیق از یکدیگر بنا شده اند. هیچ رابطه ای بدون گفت و گو و صحبت کردن دوام نمی آورد . چه در اول رابطه باشید و چه در حال ازدواج هستید و یا در مرحله نامزدی قرار دارید و یا حتی اگر مدت طولانی از ازدواجتان گذشته و احساس فرسودگی و کهنگی در رابطه تان می کنید و یا حتی زمتی که با مشکلی رو به رو می شوید می توانید رابطه تان را نوسازی کنید. مثلا زمانی که بچه دار می شوید و یا زمانی که شغل خد را از دست می دهید و یا دچار بیماری می شوید می توانید با گفت و گو لحظات خوبی را خلق کنید.

زندگی شاد به معنی زندگی بدون دردسر و مشکل نیست. و نمی شود که وارد یک رابطه شوید و اختلاف نظر نداشته باشید. زندگی با استرس ها و تنش ها همراه است و نحوه مدیریت آن باعث می شود که یک رابطه به سمت موفقیت پیش برود . زدگی شاد به این معنی است هر دو نفر آن چه را که اکنون هستند را بپذیرند و برای آن احترام و ارزش قائل شوند. و هدف این است که هر سالی که می گذرد عمیق تر همسرتان را دوست داشته باشید.

بر اساس مطالعات روانشناسی خانواده گفت و گو ها به شما کمک می کند تا به تفاوت های خود با یکدیگر پی ببرید و از کشمکش و مناقشه و تفاوت های غیر قابل تغییر اجتناب کنید. و اگر سال ها از زندگی مشترک تان می گذرد، به شما کمک می کند تا روابط خود را مستحکم تر و عمیق تر کرده و از میزان کشمکش ها بکاهید. 

تاثیر تفاوت ها در گفت و گو چیست؟

تفاوت ها طبیعی هستند. اگر بتوانید تفاوت هایتان را درک کنید و بپذیرید آن ها می توانند رابطه شما را غنی تر کنند و به یاد داشته باشید که بیشتر از شباهت ها شما با طرف مقابل فرق دارید و قرار نیست طرف مقابلتان همیشه به گونه ای فکر کند که ما فکر می کنیم. البته بسیاری از زوج ها ارزش های مشترکی دارند اما قطعا زمینه هایی وجود دارد که در آن ها متفاوت هستند. و این تفاوت ها همان چیزهای هستند که در ابتدا ما را جذب یکدیگر می کنند ولی بعد ها می خواهیم که آن ها را تغییر دهیم و دردسر ها شروع می شود. درک و پذیرش کلید ارتباط عمیق و عشق پایدار است. 

یکی از هدایایی که ازدواج به ما هدیه می دهد این است که می توانیم جهان را صمیمانه و با تمام وجود از نگاه فرد دیگر ببینیم . همان طور که با مهارت گفت و گو و شگفتی های آن در رابطه آشنا شده اید و میزان اهمیت آن را متوجه شدید برای کسب مهارت لازم در این زمینه می توانید از متخصصان کمک و راهنمایی دریافت نمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با بهترین مطب روانشناسی در ارتباط باشید. زمانی که شما این مهارت ها را پیش از ازدواج آموزش ببینید در رابطه تان از همان ابتدا آگاهانه تر و بهتر پیش خواهید رفت.