اکثر زنان و مردان نمی دانند که دارای چه نیاز هایی هستند و در نتیجه نمی دانند که چگونه از یکدیگر حمایت کنند و حتی ممکن است به اشتباه تصور کنند که نیاز های آن ها مشابه هم می باشد و در نتیجه در زندگی زناشویی با مشکلاتی رو به رو می شوند . زن و مرد ممکن است که ابراز محبت به یکدیگر را داشته باشند اما برای فرد شایسته و کافی نبوده و در ابراز کردن دچار اشتباه می شوند . طبق نظر سکس تراپ تلفنی نیاز های زنان شامل درک ، عشق ، اکرام ، تحسین ، اعتبار ، اطمینان و نیاز های مردان شامل اعتماد ، باور داشتن ، علاقه ، تایید ، احترام و قدردانی می باشد . بر حسب مواردی که گفته شد نمی توان گفت که مرد یا زن به موارد دیگر احتیاج ندارد بلکه هدف از آن تقسیم بندی بر اساس نیاز های اساسی می باشد . مرد یا زن زمانی به نیاز های اساسی زن یا مرد توجه می کند که نیاز های اساسی خودش برآورده شود .

عشق چیست ؟

عشق از نوع مختلفی نظیر جنسی ، پدر و مادری ، فرزندی ، آرزوی رسیدن به محبوب و... باشد . زمانی که فردی بدون خجالت و ترس قادر به ابراز محبت است ، ظرفیت بر قراری روابط صمیمانه با دیگران را داراست . مشخصه ی مهم عشق صمیمیت است و خصلت مهم در رابطه می باشد . طبق مطالعات مرکز مشاوره پیش از ازدواج عشق مجموعه ی هیجاناتی می باشد که نسبت به یک چیز یا شخصی در انسان به وجود می آید . 

اشتباهات زن و شوهر نسبت به هم چیست ؟

زن توصیه هایی را برای تغییر دادن رفتار های همسر خود مطرح می کند و یا به طور غیر مستقیم احساسات ناراحت کننده ی خود را با بیان سخنان طعنه آمیز بیان می کند . مرد احساسات همسر خود را درک نمی کند فکر می کند که همسرش نیازمند راه حل است و توصیه هایی را به او بیان می کند .زن ممکن است به کار های مثبتی که همسرش انجام داده هیچ سخنی نگوید اما درباره ی همه ی مسائلی که انجام نداده است گله و شکایت کند و یا این که مرد به سخنان همسرش گوش نمی دهد یا حواسش پرت می شود و احساسات و نیاز های زن را دست کم می گیرد و یا وقتی همسرش ناراحت است مرد توجیه می کند که حق با خودش است و همسرش نباید ناراحت باشد . مواردی که گفته شد چندین مورد از اشتباهاتی می باشد که زوجین نسبت به یکدیگر مرتکب می شوند و هر چند ممکن است مسائل گفته شده مهم تلقی نشوند اما به مرور زمان و تکرار پیوسته صمیمیت را کاهش داده و فرسودگی در رابطه زناشویی را باعث می شود . زوج درمانی تلفنی و حضوری از مواردی هست که می تواند اصول صحیح گفت و گو و مدیریت رابطه زناشویی را به زن و مرد آموزش می دهد تا بتوانند در کنار یکدیگر زندگی موفقی داشته و صمیمت خود را حفظ کنند و یا بهبود ببخشند .

بهترین شیوه حل اختلاف چیست ؟

بر اساس مطالعات مشاوره فردی تلفنی زندگی همواره با مشکلات و اختلافات همراه است که نیازمند حل اختلاف و مدیریت تعارض ها به بهترین شکل ممکن برای ایجاد شرایط مناسب در زندگی مشترک است .در واقع آن چه در اختلاف و یا مشکلات زندگی تجربه می شود چهره ی واقعی زندگی می باشد و آن چه مهم است توانایی و مهارت کنار آمدن با مشکلات و حل آن ها است . ما نباید توقع داشته باشیم که در طول زندگی با بحران هایی رو به رو نشویم و به خاطر حضور آن ها دچار فشار روانی نشویم . همه ی ما انسان ها  در مورد تحصیل ، شغل ، ازدواج و بسیاری موارد دیگر در معرض فشار روانی قرار می گیریم و مهم این است که در هنگام رو به رو شدن با این مشکل ها به درستی در صدد رفع آن ها تلاش کنیم . 

برخی از افراد در مقابل کوچک ترین اختلافات و ناملایمات زندگی اسیب پذیر هستند و امکان این که دچار بیماری های روانی و جسمی شوند و یا احتمال این که به طلاق و اعتیاد روی بیاورند بسیار بالا است . زیرا آن ها نمی توانند خود را با شرایط ایجاد شده سازگاری دهند و ممکن است از هوش هیجانی کمتری برخوردار باشند و به همین دلیل در هنگام رو به رو شدن با مشکل ها تصمیم درستی نگرفته و خود را گرفتار مشکلات بیشتری می نمایند اما افرادی که از سازگاری بیشتری برخوردار هستند در مدت زمان کوتاهی می توانند خود را با شرایط جدید نطبیق داده و در جهت حل مشکل به شکل منطقی و صحیح بر آیند .

مهارت حل اختلاف ، تفکر منطقی و منظمی با خود به همراه دارد و به فرد کمک می کند تا هنگام رو یا رویی با مشکلات و اختلاف ها ، راه حل های متعدد را جست و جو کرده و پس از آن بهترین آن را انتخاب نماید و در صورتی که موثر نباشد از راه حل های دیگر برای حل مشکل خود اقدام کند . در زندگی مشترک به دلیل وجود تفاوت ها امکان رو به رو شدن با مشکل ها بسیار است و از این رو باید از همین روش در حل مشکلات و بازگشت حالت آرامش به زندگی مشترک هر دو نفر تلاش کنند زیرا تلاش یک طرفه کافی نمی باشد .