یکی از مشکلاتی که جامعه با آن درگیر است طلاق می باشد طبق مطالعات در خصوص طلاق زوجین نشان می دهد که در صد بالایی از طلاق ها در همان سال های اول زندگی می باشد به همین دلیل بهترین راهکار برای جلوگیری از طلاق استفاده از خدمات مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره ازدواج می باشد زیرا که زوجین ممکن است به دلیل آشنا نبودن و آگاه نبودن از مهارت های زندگی و مهارت های زناشوییدر مسیر زندگی خود دچار مشکل شوند و باز هم به دلیل عدم آگاهی و احتمالا طلاق را تنها راه حل دانسته و تصمیم به جدایی بگیرند و سپس دچار پشیمانی شوند، در این راستا در زیر به برخی از مواردی که قبل از طلاق باید آن ها را در خود بسنجید و ببینید که آیا طلاق اجبار و به عنوان آخرین راه در زندگی زناشویی شما می باشد ؟

 

مشاور طلاق کلینیک روانشناسی  به 4 نکته و پرسش  مهم قبل از تصمیم طلاق اشاره می کند.

1)     علت انتخاب طلاق شما چیست ؟

طبق نظر دکتر مشاور طلاق مرکز روانشناسی علت اصلی طلاق زوجین می تواند به دلیل عدم آموزش و آگاهی زوجین از مهارت های زندگی و عدم توانایی آن ها در حل چالش های زندگی مشترک خود می باشد که در این صورت زوجین می توانند  خدمات کلینیک مشاوره طلاق انتخاب نو مشاوره طلاقرا  به عنوان راهی برای آشنایی با مهارت های لازم و پایدار کردن رابطه خود پیش ببرند و راه حل های بهتر و موثر تر از طلاق را یاد بگیرند . حتی علت انتخاب طلاق می تواند بر سر تربیت کودکان باشد و نقطه مشترکی در تربیت آن ها نداشته باشید و بسیاری از موارد دیگر که می تواند سبب تصمیم طلاق شود در حالی که با کسب اطلاعات و آموزش دیدن از سمت فردی بی طرف می تواند زندگی مشترک شما را نجات دهد. در ادامه  دکتر مشاور طلاق خوب به این موضوع اشاره می کند که در زوجین وجود حس مثبت به شریک زندگی از موارد مهمی است که باید به آن تاکید کرد و قبل از طلاق به این موضوع باید فکر کنید طلاق و جدایی همیشه راه حل نیست و گاهی با کمک گرفتن از یک مشاور طلاق خوب می توانید مشکلات خود را حل کنید. همچنین طبق نظر مشاور روانشناس طلاق، انتخاب طلاق باید از روی آگاهی و منطق باشد و نه از روی احساس و عصبانیت و خشم و تهدید باشد.

 

2)     آیا برای نجات ازدواج خود و رابطه تان تلاش کرده اید ؟

در مورد بالا به دلایل  تصمیم طلاق اشاره شد ولی خب بسیاری از افراد بدون منطق و از روی لجبازی و عصبانیت ممکن است که این تصمیم را بگیرند و هیچ تلاشی برای خود و رابطه شان نکرده اند در حالی که می توانند با کمی تغییرات در زندگی مشترک خود و بدون آسیب به یکدیگر البته با آگاهی و دانش کافی به ازدواج خود فرصتی دوباره بدهند . وقتی زوجین به چنین بحرانی در زندگی خود می رسند قدم بزرگ و مهم آن ها پیدا کردن یک متخصص روانشناس طلاق در مرکز مشاوره خوب در تهران خواهد بود و کمک گرفتن حرفه ای راه حلی موثر در روابط زناشویی خواهد بود.

 

3)     آیا به فکر فرزندان خود هستید ؟

بهترین مشاور طلاق  وجود کودک و نوجوان در محیط خانواده را مهم می داند زیرا که تصمیم طلاق آسیب جدی به فرزندان در زمان حال و نیز آینده آن ها وارد می کند و به دلیل این که تغییرات بسیار بزرگی در زندگی آن ها به وجود می آید که تک والد بودن ،تغییر مکان ، تغییر نظم خانه، تغییرات اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر می باشد .روانشناس کودک خوب کلینیک مشاوره انتخاب نو به این موضوع اشاره می کند که کودکان زمانی که هر دو والد در کنار هم باشند از نظر احساسی و عاطفی بسیار بهتر برخورد می کنند.

 

4)     آیا آمادگی رو به رو شدن با تاثیرات طلاق بر زندگی خود هستید ؟

طبق نظر روانشناس طلاق باید این را در نظر داشته باشید پس از طلاق زندگی مشترک به طور کامل از بین می رود و دچار بسیاری از تغییرات می شوید زیرا که طلاق با مواردی مانند جدایی از فرزندان ، مشکلات مالی ، ایجاد حس نا امنی و بلاتکلیفی و.. همراه است. زوجین باید به موارد گفته شده قبل از طلاق فکر کنند و ببینند که آیا واقعا آمادگی روبه رو شدن با این بحران ها و تغییرات را دارند. مشاور قبل از طلاق بیان می کند که زمانی که زوجین از لحاظ ذهنی و احساسی نمی توانند از همسر خود جدا شوند پس آمادگی طلاق را ندارند.

  

از موارد مهم دیگری که در آخر به آن اشاره می کنیم مربوط به حل تعارضات درونی نسبت به طلاق می باشد . گاهی زوجین به دلیل تاثیرات ناهشیار آن ها نمی توانند بین زندگی حال خود و اتفاقاتی که در گذشته به آن ها افتاده تمایز قائل شوند و این باعث به وجود آمدن سوءتفاهم ها و فکر های اشتباه می شود که در این صورت با کمک گرفتن از یک روانشناس خوب این تعارضات را حل کرده و زندگی مشترک خود را نجات دهید.