جنبه ی جنسی یک رابطه می تواند باعث نگرانی و اضطراب زیادی برای برخی افراد شود. و بر اساس رسانه ها و بسیاری از موارد دیگر ممکن است که انتظارات واقع بینانه زیادی در ذهن افراد باشد و این انتظارات نا معقول خود باعث ایجاد نگرانی ها و مشکلات زیادی می شود. طبق نظر مشاور قبل ازدواج اگر که زوجین مهارت ارتباط و گفت و گو را نداشته باشند این مشکل باعث تشدید در رابطه جنسی وایجاد تنش و استرس و اضطراب می شود. در واقع زوجین باید درباره رابطه جنسی شان، نگرش ها، علایق و بسیاری از موارد دیگر با یکدیگر صحبت کنند ولی شاهد این هستیم که بسیاری از زوجین از صحبت کردن درباره این مسئله طفره می روند و این بعد را نادیده می گیرند و نتیجه ی این کار به وجود آمدن مشکل در رابطه جنسی و نتیجه منفی آن به رابطه است.

اضطراب رابطه جنسی:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده زوجینی که با مشکلات صمیمیت جنسی در جدال هستند مستعد اضطراب و ترس در رابطه اند و نگرانی های زیادی همراه این هیجانات وجود خواهد داشت. و از میان این نگرانی ها که بین زوجین وجود دارد می توان به مواردی از این قبیل اشاره کرد که عبارت اند از: آن ها از قضاوت همسرشان می ترسند، آن ها از عزت نفس پایین رنج می برند و همواره خودشان را در مورد همه چیز نگران می بینندو همواره نیازمند اطمینان خاطر از سوی همسر هستند و هیچ وقت احساس نمی کنند که این اطمینان بخشی کافی است و این افراد نمی توانند از جنبه جنسی رابطه شان لذت ببرند زیرا که در این مورد نگرانی دارند که آیا کار درستی انجام می دهند و آیا همسرشان از این وضعیت راضی است یا نه و نمی توانند به راحتی باور کنند که همسرشان از بعد جنسی رابطه شان شاد است و آن ها کاهش محرک جنسی را به دلیل تاثیر استرس و اضطراب می دانند.

اگر که شما یا همسرتان هر کدام از موارد زیر را تجربه می کنید از اضطراب جنسی رنج می برید و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در نهایت منجر به بی اعتمادی و عدم توانایی برای برقراری رابطه جنسی با همسرمی شود. این وضعیت تنش و اضطراب زیادی را برای زوجین ایجاد می کند و هر دو نفر با درگیر می سازدو نگرانی افراطی می تواند منجر به رفتارهای مخرب شود و در دوره طولانی این رفتارهای مخرب می تواند باعث گسستن رابطه شود زیرا که هر یک از زوجین احساس می کنند که دیگر توانایی کنترل این استرس را ندارند.

راه های تشخیص اضطراب رابطه جنسی همسر چیست؟

اضطراب یک حالت هیجانی است و افراد مختلف به طریق مختلف آن را تجربه می کنند و آن را با کلماتی مانند نگرانی، ترس، وحشت، خستگی، فشار، استرس و در لبه پرتگاه بودن و .... توصیف می کنند. اگر همسرتان این هیجانات را با نشانه های فیزیکی ابراز می کند پس بدانید که مشکلی وجود دارد و درگیر با اضطراب است. اگر همسرتان همواره می گوید که احساس نگرانی و تشویش دارد پس نشانه ی اضطراب است و اگر این نگرانی و تشویش زیاد باشد پس ممکن است همسرتان وسواس فکری دارد و در مورد همه چیز زیاد فکر می کند. و حتی این افکار ممکن است در مورد جزئی ترین چیز ها باشد که حتی شما اهمیتی به آن ها نمی دهید. . داشتن اضطراب یک مشکل جدی است و نباید آن را نادیده گرفت و بهتر است که هر چه سریع تر درمان شود.

آیا می توانید به همسرتان کمک کنید؟

طبق نظر متخصص روانشناس ارتقای گفتگو و و ارتباط یکی از مهم ترین اصول برای داشتن ازدواج موفق است. ممکن است که صحبت کردن در مورد این موضوع دشوار به نظر برسد اما اگر می خواهید تا ارتباط و گفتگوی خود را ارتقا دهید باید یاد بگیرید که در مورد بعد جنسی و مشکلات جنسی تان با یکدیگر گفتگو کنید.

زمانی که همسرتان اضطراب رابطه جنسی دارد همواره نگران پر از ترس است و این حالت باعث می شود که فرد از نیازهای همسرش آگاه نباشد زیرا که جز نگرانی و ترس به چیز دیگری نمی توانند تمرکز کنند. و در چنین شرایطی اعتماد و ارتباط بسیار دشوار بوده و حتی ممکن است احساس کنند که شما نمی توانید نیازهای او را تامین کنید.  ولی شما به عنوان همسر می توانید که او را آرام کنید و از ایجاد ترس و نگرانی در خودتان اجتناب کنید زیرا که باعث می شود شرایط بد تر شود و در قدم اول باید خودتان آرام باشید و آرام برخورد کنید تا همسرتان را هم آرام کنید. و او را تشویق کنید که در مورد احساساتش صحبت کند و با همدلی و مهربانی او را همراهی کنید و او را تشویق کنید که به شما اعتماد کند و با شما صحبت کند. سعی کنید که در محیط امن و به صورت واضح صحبت کنید و حمایت و همراهی خود را به او نشان دهید و چیزهایی که برایش مهم هستند را در نظر بگیرید و حتی می توانید از برخی ترس ها و نگرانی های خودتان نیز صحبت کنید به طوری که همسرتان بداند که تنها نیست.در صورتی که نمی توانید این مشکل را در رابطه تان حل کنید توصیه می شود که از مشاوران کلینیک روانشناسی تهران کمک و راهنمایی دریافت نمایید و جلسه های درمانی را به طور مرتب شرکت کنید تا از داشتن رابطه بهتر و موفق و بهبود کیفیت رابطه تان لذت ببرید.