نامزد سابق شما به گذشته تان تعلق دارد ولی شما مدام درباره ی آن حرف می زنید و این بسیار اشتباه است.چه زمانی حرف زدن از شریک سابقتان را باید متوقف کنید؟

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره ازدواج جواب دادن به این سوال کار بسیار سختی است زیرا زمان و جدول زمان بندی خاصی وجود ندارد. متاسفانه برای تعداد زیادی از افراد حس طرد شدگی و تنفر هنوز وجود دارد و این احساسات منفی را وارد رابطه ی بعدی هم می کنند. ممکن است فکر کنید حرف زدن از نامزد سابقتان کسی را که الان در زندگی تان است اذیت نمی کند و به او کمک می کند تا شما را بهتر درک کند ولی این کار اشتباه است. حرف زدن از روابط قبلی تان و اشتباهات و رخداد ها طبیعی است. ولی این که همیشه و هر وقت که موقعیتی پیش آمد حرف زندگی و نامزد سابقتان را پیش بکشید اصلا طبیعی نیست. یکی از اولین قدم ها برای فراموش کردن گذشته و بازگشتن به روال طبیعی زندگی این است که دیگر در مورد نامزد یا همسر سابقتان حرف نزنید . 

صحبت درباره رابطه گذشته تان چه زمانی مضر است؟

این واقعیت که هنوز از افرادی که در گذشته تان بوده اند حرف می زنید یعنی هنوز به آن ها توجه دارید. بعضی اوقات صحبت کردن از زندگی گذشته تان به جای این که مفید باشد می تواند مضر باشد. دانستن این که چه موقع دیگر نباید از آن صحبت کنید قسمت دشواری است. مخصوصا اگر شریک زندگی تان از آن دسته افرادی باشد که اهل صحبت کردن از عواطفش نباشد. به یاد داشته باشید که چیزی را که دوست ندارید خودتان بشنوید به شریک زندگی تان نگویید. این را بدانید که تکرار مکررات و صحبت درباره ی گذشته هیچ فایده ای ندارد به همین دلیل بهتر است اجازه بدهید مسائل گذشته در گذشته باقی بمانند و از مسائلی که هر دو طرف را ناراحت می کنند حرف نزنید. هیچ دلیل موجهی ندارد که شریک زندگی تان را در چنی وضعیتی قرار بدهید مگر این که از این طریق بخواهید تحریکش کنید. زمانی که دربااره ای صحبت می کنید شاید خودتان متوجه نشوید که با انتخاب کلماتتان او را ناراحت می کنید و شما فکر می کنید که مکالمه ی ساده داشته اید در حالی که در واقعیت به رابطه تان آسیب زده اید. 

طبق مطالعات مشاوره خانواده گاهی شاید احساس نا امنی کنید چون طرفتان نسبت به شما اعتماد به نفس بهتری دارد و یا شاید نامزدتان جذاب و بسیار باهوش باشد و از آن جا که می دانید در گذشته با مردانی موفق آشنا بوده است شما نیز در مورد زانی که در گذشته شما بوده اند تعریف های پوچ و غیر واقعی بکنید. این کار باعث ناراحت کردن نامزدتان و ضربه زدن به غرور خودتان می شود. ولی این کار را انجام ندهید. احتمالا قصدتان این نبوده است که او را نالایق جلوه دهید ولی گفتن این حرف ها باعث بحث و جدل می شود و در نهایت حتی می تواند جدایی شما را به همراه داشته باشد. اگر نامزدتان شروع به صحبت درباره ی رابطه های قبلی اش کرد شما نیز با این روش تلافی نکنید . اگر رابطه تان را دوست دارید این ار می تواند بسیار آسیب رسان باشد. 

بهترین راه حل این است که از همان ابتدای کار با نامزدتان تعامل داشته باشید و حرف بزنید و خوب است که از آن چه در ذهن دارید حرف بزنید .لی در عین حال نباید مداوم گذاشته را به نحوی وارد موضوعات گفت و گوی خودتان کنید. هر دوی شما باید آن قدر به هم اعتماد داشته باشید که بتوانید از چیزهایی که آزارتان می دهد حرف بزنید و در عین حال حواستان به احساسات طرف مقابلتان هم باشد. حرف زدن در مورد خاطرات گذشته را متوقف کنید و در عوض با هم خاطرات جدیدی بسازید. 

زمانی که همسرم درباره رابطه قلی اش صحبت می کند چه کار کنم؟

اگر این قضیه برای شما اتفاق افتاد و نامزدتان مدام در مورد مسائل گذشته و کسانی که در زندگی اش بوده اند حرف زد باید بدانید لزوما به این معنا نیست که می خواهد شما را بازی دهد و یا تحریک کند البته برخی از افراد همین قصد را دارند ولی در حالت بسیار ممکن است که او مشکلاتی در برخورد با جنس مخالف داشته است که حالا باعث ایجاد حس نا امنی در او شده اند یا نمی داند در حال حاضر در چه موقعیتی قرار دارد و حرف زدن درباره گذشته اش او را آرام می کند. اما شما مجبور نیستید که به چنی حرف هایی گوش دهید ولی موقعیت خوبی است که شما نیز درباره چیزهایی که آزارتان می دهد صحبت کنید. 

از دعوا و درگیری جلوگیری کنید و به او بگویید که از این که می بینید درباره نامزد قبلی اش با شما صحبت می کد تعجب کرده اید و به او بگویید که از این کارش ناراحت نیستید ولی کنجکاو هستید که دلیل این کار را بدانید. با این روش گفت و گوی خوبی شکل می گیرد و زمانی که به سوالتان جواب داد می توانید از احساسات خودتان صحبت کنید و برای این که رابطه خوبی داشته باشید باید همدیگر را درک کنید و به حرف های هم گوش دهید. گاهی اوقات همدردی کردن می تواند کمک زیادی به شما کند که دلیل کارش را بدانید و واکنش بهتری نشان دهید و از سوء تفاهم ها بکاهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.