در ازدواج و رابطه با همسر افراد اشتباهاتی را انجام می دهند که ممکن است بی اهمیت جلوه دهند اما در موارد بسیاری همین موارد بی اهمیت به مروز زمان دچار مشکلات بزرگ تری می شود و حتی ممکن است دلزدگی ، کاهش صمیمیت و حتی طلاق عاطفی را به همراه داشته باشد به همین دلیل شناخت این موارد آسیب زا و اشتباهات در رابطه با همسر و ازدواج بسیار مهم است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

حالت تدافعی :

طبق مطالعات بهترین مرکز مشاوره قبل ازدواج یکی از اشتباهات رایج زوجین حالت تدافعی گرفتن یکی از افراد یا هر دوی آن ها نسبت به یکدیگر است . این افراد بر سر اختلافات خود خیلی سریع سنگر می گیرند و همه ی مشکلات را از همسر خود می دانند و خود را از این مشکلات تبرئه می کنند . این در حالی است که چنین رفتاری نه تنها مشکلی را حل نمی کند ، بلکه اختلاف و تعارضات را بیشتر می کند و احتمال این که زوجین از هم فاصله بگیرند ، بیشتر است . اما آن چه که باید بدانیم این است که در موارد بسیاری زوجین در صورت مواجه شدن با تعارض و اختلاف هر دو به یک اندازه سهیم هستند و نمی توان یکی را علت تمام مشکلات و فرد دیگر را عاری از هر مشکل دانست . زن و مرد هر دو در ایجاد مشکل مقصر بوده و هر دو در جهت حل آن باید همکاری نمایند و هر دو به یک اندازه برای بهبود شرایط رابطه ی خود تلاش نمایند .

عیب جویی :

بین هر زن و شوهری ممکن است که غر زدن ، انتقاد کردن و شکایت کردن وجود داشته باشد . اما عیب جویی در اصل زمانی به وجود می آید که فرد کل شخصیت فرد را زیر سوال ببرد از کل شخصیت او عیب جویی کند . اما این کار کاملا اشتباه است و تاثیرات بسیار بدی را به همراه دارد . طبق نظر مشاوران روانشناس اگر که فرد از رفتار خاص همسرش ناراحت است می تواند در مورد آن رفتار اشتباه صحبت کند و شکایت خود را نسبت به آن رفتار اشتباه بیان کند البته با لحنی آرام و به دور از هرگونه خشونت کلامی و رفتاری و یا توهین و بی احترامی باشد . عیب جویی زیاد از همسر باعث دلزدگی و بیشتر شدن اختلاف ها خواهد شد .

تحقیر کردن :

تحقیر کردن و اهانت کردن به همسر از رفتار های اشتباهی است که فرد ممکن است در رابطه ی خود به کار ببرد . مسخره کردن همسر ، تحقیر کردن او ، چشم غره رفتن ، بد بین بودن و فریاد زدن از مواردی است که می تواند سبب از بین رفتن صمیمیت و افتادن در چرخه ای از رفتار های اشتباه شود و روز به روز رابطه را آسیب پذیر تر نماید .

بی اعتنایی کردن :

بسیاری از زوجین زمانی که به اختلاف بر می خورند و توانایی حل آن را ندارند نسبت به همسر خود بی اعتنایی می کنند و با او صحبت نمی کنند و قهر می کنند و به عبارتی از آن شرایط فرار می کنند . اما این بی اعتنایی ها و عدم حل مشکلات شرایط را بد تر می کند . همه ی زوجین در زندگی مشترک خود و در خانواده بر سر بسیاری از مسائل دچار مشکل می شوند و وجود اختلافات کاملا طبیعی می باشد ولی آن چه که مهم است چگونگی مدیریت و حل کردن این اختلاف ها می باشد و بی اعتنایی کردن به مشکل در رابطه خشم همسر را بیشتر خواهد کرد و حتی در صورت آرام شدن به دلیل حل نشدن مشکل مدتی دیگر دوباره تکرار شده و شرایط دشوار تری را به وجود خواهد آورد . چنین مواردی در نهایت منجر به ازدواج و رابطه ی ناشاد و بدون صمیمیت می شود و حتی طلاق و جدایی را در طولانی مدت به وجود خواهد آورد .

خشم و عصبانیت زیاد :

طبق نظر مشاوران بهترین مرکز مشاوره خانواده زمانی که زوجین با مشکلی مواجه می شوند به سرعت عصبانی شده و از کوره در می روند . شروع صحبت با حالت عصبانیت نتیجه ی خوبی را به همراه نخواهد داشت و بلکه مشکلاتی را نیز ایجاد خواهد کرد و در چنین شرایطه باید دانست که سرانجام خوبی نخواهد بود . اما در صورتی که فرد با ملایمت و آرامش شروع داشته باشد و در چنین شرایط آرامی درباره ی مشکلات صحبت کند در واقع از راه مثبتی قدم برداشته و احتمال این که نتیجه ی مثبتی را به همراه داشته باشد بسیار زیاد است .

زبان بدن زوجین یا ارتباط غیر کلامی ، لحن صحبت کردن یا ارتباط کلامی ، زمان صحبت کردن و شنونده خوب بودن یا نبودن همگی در داشتن رابطه ای مناسب اهمیت دارند و عدم توجه به آن ها به مرور زمان شرایط بد تری را ایجاد خواهد کرد . 

یادگیری مهارت های لازم در ارتباط با همسر و مهارت های لازم در حل مسائل و مشکلات از اصول بسیار مهمی می باشد که هر فردی قبل از ازدواج باید به آن ها توجه کند تا بتواند برخورد مناسبی را در زمان بروز تعارض ها از خود نشان دهد . مرکز مشاوره انتخاب نو دارای متخصصین بسیار مجرب در این زمینه می باشد که می تواند به زوجین در هر مرحله از ازدواج کمک نماید .