برای اغلب مردم ازدواج وسیله ای برای زندگی با شریک است . درباره ی این موضوع مطالعات بسیار زیادی انجام شده که نتیجه ی آن این بوده که زندگی با یکدیگر بدون ازدواج افراد را برای ازدواج آماده نخواهد کرد . در ازدواج تعارض اجتناب نا پذیر است و احتمال طلاق بسیار زیاد است . و به همین دلیل بسیاری از افراد بدون این که ازدواج کنند تصمیم به ازدواج با یکدیگر می کنند ولی این ترفند افراد را برای ازدواج موفق فراهم نمی کند .

انواع با هم زندگی کردن چیست ؟

مردم به دلایل بسیار زیاد با هم زندگی می کنند و بر اساس مطالعات مشاوران برتر روانشناسی 4 الگوی شایع زندگی کردن را بیان کرداند که در ادامه به آن ها اشاره کرده و توضیح می دهیم . این الگو ها عبارتند از :

پتوی محافظتی :

این نوع الگوی ارتباطی زمانی ایجاد می شود که فرد به شدت وابسته و نا ایمن است . فرد نا ایمن ارتباط آزادی که در آن رابطه را به سمت رشد سوق می دهد را دچار مشکل می کند . و فرد قوی تر نمی تواند از فرد ضعیف تر انتقاد کند و زمانی که رابطه تمام می شود عزت نفس فرد متزلزل شده و از قبل هم پایین تر می آید . و به همین دلیل از پایان یافتن رابطه احساس گناه شدیدی می کند .در هر رابطه افراد نیازمند مستقل بودن و رشد فردی و در راستای آن تلاش برای حفظ رابطه و رشد آن می باشد و اگر رابطه ای رشد نیابد با شکست مواجه خواهد شد .

رهایی :

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده برخی از افراد از با هم زندگی کردن برای رهایی از والدین و ارزش های والدین استفاده می کنند و این افراد به دلیل عدم استقلال وارد این نوع زندگی مشترک شده است . اما باید گفت که در این زندگی مشترک نیز فرد احساس ناراحتی و رنج خواهد داشت . چون با به پایان دادن به یک وابستگی وارد نوع دیگری از وضعیت وابستگی می شود و این فرد را آزار خواهد داد . زندگی مشترک با فردی که برای فرار از خانواده و قید و بند ها و اعتقاد ها و ارزش ها باشد با مشکلات زیادی همراه خواهد شد و فرد احساس خوبی را نخواهد داشت .

آسایش :

رابطه ای که در آن یک نفر گیرنده و فرد دیگر دهنده است ، اغلب ارتباطی از نوع آسایش می باشد . ارتباط همزیستی از این نوع الگو ممکن است مردی باشد که مهارت خانه داری خوبی دارد و زن عرضه کننده عشق و نگه داری از خانه را بر عهده می گیرد . اما جرات تقاضای ازدواج را ندارد . در چنین جدایی مرد چیزی را از دست نمی دهد و زن هم یاد گرفته است که انتظار زیادی از مرد نداشته باشد .

آزمایش کردن :

بعضی از افراد زندگی کردن را با یکدیگر را یک زمینه ی آزمایشی برای ازدواج می دانند . اگر که هر دو فرد پخته باشند و آگاهانه برای زندگی با یکدیگر تلاش کنند ، می تواند تشابه زیادی به ازدواج واقعی داشته باشد . از برخی جهات زندگی کردن با یکدیگر مشابه یک ازدواج واقعی می باشد ، اما با یکدیگر زندگی کردن ازدواج نیست و آمادگی خوب برای ازدواج ایجاد نخواهد کرد . 

طبق نظر روانشناس تلفنی افرادی که با یکدیگر زندگی می کنند قانونا رن و شوهر نیستند و ازدواج یک قرار داد رسمی و قانونی است . و باید برای شروع زندگی مشترک زوجین مراحل قانونی را پشت سر بگذارند .

وقتی که زندگی مشترک به خوبی پیش می رود هیچ گونه نگرانی وجود ندارد . اما افراغدی که بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می کنند ثبات کمتری نسبت به زوج هایازدواج کرده دارد و آن ها آسیب پذیر تر خواهند بود . 

اغلب زوج ها بر این اصرار دارند که با هم زندگی کردن نوعی آزمایش برای ازدواج کردنشان است و عقیده دارند که ازدواج بدون تجربه ی زندگی با یک شریک بالقوه غیر ممکن است . جامعه ی ما ، به غلط یا درست ، در حال تغییر است . با یکدیگر زندگی کردن شایع تر است و مواجه شدن با ترس از طلاق و سختی ازدواج ، مردم را وادار کرده تا راه حل های جدید برای مشکلات قدیمی پیدا کنند . 

طبق نظر مشاوران مراکز روانشناسی برای شروع زندگی قبل از ازدواج آشنایی و شناخت یکدیگر لازم است و مشخص کردن مدت زمانی برای آشنایی برای هر دو طرف بهتر خواهد بود . و همچنین زوجین امروزه با پیشرفت مطالعات روانشناسی می توانند از خدمات آن بهره مند شوند . به این صورت که آن ها می توانند از نست های روانشناسی و تفسیر متخصص برای تشخیص اختلالات و مشکلات رفتاری و همچنین مهارت های زناشویی بسیاری که می تواند موفقیت در ازدواج را تضمین کند ، استفاده کنند . آگاهی و شناخت کافی می تواند در تصمیم گیری نهایی بسیار کمک کننده باشد و زندگی مشترک فرد را موفق تر نماید . عدم شناخت کافی و صحیح فرد مقابل و ازدواج بدون منطق مشکلات زیادی را به همراه خواهدداشت و نا توانی در عدم مدیریت رابطه ی زناشویی به مرور زمان ازدواج را با شکست مواجه خواهد کرد . ولی زندگی مشترک بدون ازدواج نمی تواند موفقیت ازدواج را تضمین کند و آن چه که اهمیت دارد شناخت فرد مقابل به شکل صحیح است .