خانواده از مهم ترین نهاد هایی است که تاثیرات بسیاری بر روی بسیاری از مسائل دارد. طبق تحقیقات انجام شده در مرکز مشاوره خوب والدین در بستر خانواده نقش مهمی در تربیت فرزندان و آینده ی آن ها دارد  هر گونه سبک فرزند پروری و آموزش و ... می تواند در آینده ی فرزندان تاثیر بگذارد. زمانی که والدین سبک فرزند پروری مناسبی داشته باشند و به عنوان والد خوب عمل کنند می توانند فرزند خود را در بسیاری از مسائل نظیر شایستگی، کفایت، مستقل بودن، ارتباطات اجتماعی و فردی، تصمیم گیری و ابراز وجود و دوست داشتن و دوست داشته شدن و ..... رشد دهند. شما نمی توانید فرزندان را حال خود رها کنید و در این صورت استکه آسیب زیادی به فرزند خود می زنید و از نظر سلامت روان و مشکللات رفتاری او را درگیر می کنید.

خانواده ها به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روند ازدواج فرزندان خود تاثیر می گذارند و از آنجایی که هر والدی دوست دارد فرزندشان شاد باشد و زندگی موفقی داشته باشد به دلیل افراط در نگرانی ممکن است در ازدواج فرزندش تاثیر منفی بگذارد. کاری که والدین باید انجام دهند این است که نکته های صحیح برای انتخاب همسر درست راه فرزندان خود بگویند. توصیه های مهم روانشناسان را  در زمینه تاثیر خانواده در ازدواج دختر و پسر را در ادامه ذکر می کنیم.

نکته اول:

بهتر است که والدین به صورت غیر مستقیم فرزندان خود را در امر ازدواج راهنمایی کنند.

بهتر است که والدین به صورت غیر مستقیم فرزندان خود را در امر ازدواج راهنمایی کنند و اجازه دهند که تصمیم نهایی را خود دختر و یا پسر بگیرند . والدینی که در کودکی به فرزندشان مهارت های مسئولیت پذیری و حق انتخاب داده اند و می دانند که او توانایی بهترین  تصمیم گیری را دارد. سبک فرزند پروری مقتدرانه از جمله بهترین سبک های فرزند پروری است و از زمان کودکی والدین آموزش های لازم را جهت رویارویی با چالش ها داده اند و در نهایت این افراد می توانند در تصمیم ازدواجشان موفق تر عمل کنند.

نکته دوم:

دخالت بیش از اندازه و افراطی در ازدواج فرزندتان نداشته باشید. 

برخی از خانواده ها هستند که کنترل بیش از حد بر روی فرزندان خود دارند و از آن جایی که از کودکی این روند وجود داشته است افرادی بسیار خشک و وابسته هستند و نمی توانند مشکلاتشان را خودشان حل کنند و توانایی تصمیم گیری ندارند و در نتیجه در دوران ازدواج نیز دخالت بیش از اندازه دارند که می تواند مشکل ساز باشد.

نکته سوم:

به فرزندان خود فرصت انتخاب بدهید بدون این که آن ها را رها کنید.

والدین به عنوان راهنما برای فرزندان خود عمل می کنند. در گذشته از آن جایی که محرک های بیرونی کمی وجود داشت، اگر والدین تصمیم به ازدواج فرزندشان می گرفتند ، احتمال موفقیت فرزندانشان در ازدواج بیشتر بود. اما امروزه به دلیل محرک های بیرونی متعدد ، توقعات دختر و پسر برای ازدواج بیشتر شده است. و به همین دلیل دادن فرصت به فرزندان برای انجام این انتخاب بسیار مهم و تعیین کننده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن روانشناس خانواده در ارتباط باشید.

نکته چهارم:

شرایط ازدواج فرزند خود را در نظر بگیرید.

برخی از والدین با موضوع ازدواج فرزندشان برخورد تندی دارندو می خواهند خواسته ها و عقاید خود را در ازدواج به فرزندان خود تحمیل کنند که این روش بسیار اشتباه است و در بسیاری از مواقع فرزند را از ازدواج باز می دارد . توجه به حرف های فرزندان در آستانه ازدواج و درک شرایط آن ها از سوی والدین بسیار همیت دارد. والدین باید دلایل عقلانی، منطقی و احساسی فرزندان را گوش دهند و اگر نیاز به راهنمایی داشتند آن ها را کمک کنند. از مهم ترین کارهایی که خانواده ها می توانند انجام دهند این است که در مسیر ازدواج به فرزندان خود به خوبی گوش دهند و به آن ها آرامش دهند . اگر که فرزندان مسیر اشتباهی را پیش می رفتند بتوانند او را راهنمایی کنند و به مسیر درست هدایت کنند.

نکته پنجم:

خانواده نباید فرزند را مجبور به ازدواج کند.

گاهی والدین به دلایل مختلفی اصرار دارند که فرزندشان ازدواج کند و ممکن است که برای این کار سن او را به رخشان بکشند و یا او را با افراد دیگر مقایسه کنند و از این راه او را مجبور کنند که ازدواج کند. ولی والدین باید بدانند که ازدواج اجباری آسیب های زبادی را به همراه خواهد داشت . هر گونه اجبار در امر ازدواج و انتخاب فردی خاص باعث ایجاد چالش های زیادی برای فرد خواهد شد. اصرار والدین به ازدواج فرزندان احتمال منجر شدن به ازدواج های نامناسب را بیشتر می کند و زندگی زناشویی را با تعارضات زیادی رو به رو می کند. 


مشورت با والدین در امر ازدواج ضروری است و شما نمی توانید بدون مشورت و خبر آن ها تصمیم به ازدواج بگیریرد و یا ازدواج مخفیانه داشته باشید و این کار صلا صحیح نمی باشد و والدین نیز نباید فرزند خود را از ازدواج محروم کنند و یا او را وادار به ازدواج نمایند . هرگونه افراط و تفریط در این مسئله می تواند خطر های زیادی را به همراه داشته باشد. 

امروزه با پیشرفت دانش روانشناسی ازدواج شرایط بهتری در بین چالش ها ایجاد شده است و افراد می توانند از این امکانات استفاده کنند و با قدم های محکم تری در مسیرشان پیش روند. روانشناسان اطلاعات مفید و سودمندی درباره ازدواج و مهارت های ارتباطی و همچنین شناخت خودتان و طرف مقابلتان به شما می دهد و باعث می شود دید باز تر و آگاهانه تری به مسائل پیدا کنید و در نتیجه می توانید تصمیم مناسبی را بگیرید. اگر که در تصمیم گیری ازدواجتان با خانواده تان به اختلاف و تعارض برخوردید و توانایی حل آن را ندارید می توانید از راهنمایی های مشاور ازدواج تهران استفاده کنید و بهتری راه حل را پیدا کنید و مناسب ترین تصمیم را در این مسیر بگیرید.زیرا که این تصمیم بزرگ ترین و مهم ترین تصمیم زندگی هر فرد است.