باید بدانید که عشق و علاقه در زندگی مشترک نیاز به  مراقبت دارد. به همین دلیل مدام در حال سنجیدن رابطه تان باشید  که از گرما نیفتد و مراقب رشد زندگی تان هم باشید. مشاور خانواده پیشنهاد می دهد که اشتراک هایتان را فراموش نکنید بسیاری از اوقات زن و‌شوهر ها به موازات پیش رفتن در زندگی مشترک از هم‌ دور می شوند ان قدر که طلاق عاطفی ان ها را به غریبه ترین افراد دنیا برای هم تبدیل می  کند.

اگر چه هیچ‌کار یا اشتراکی برای هم ندارید و تمایلی برای هم ندارید و به خم علاقه ای نشان نمی دهید ولی دارید زیر یک سقف زندگی می کنید برای این که بدانید وارد مرحله خطرناکی شدید یا نه  باید از خودتان بپرسید که ایا هر یک از شما نسبت به یکدیگر دوستی و یا علاقه ای  دارید تا زمان بیشتری را با هم باشید و یا این که دوست دارید افکار و عقایدتان را با همسرتان صحبت  کنید و در میان بگذارید و یا این که به همسرتان احترام می گذارید و در مقابل احترام دریافت می کنید؟  و یا این که همسرتان در اولویت اول شما قرار دارد و … همگی سوال هایی هستند که باید از خودتان بپرسید تا بدانید که ایا درگیر با طلاق عاطفی شده اید یا خیر. اگر که از همدیگر دور شده اید و سوال هایی که هستند پاسخ منفی داده اید یعنی درگیر با طلاق عاطفی هستید و رابطه تان نیازمند درمان است. طلاق عاطفی نه تنها شما را فرسوده می کند بلکه به فرزندانتان نیر لطمه وارد می کند و ان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد  به همین دلیل اقدام برای درمان ان بسیار مهم است. شما و فرزندان به عنوان خانواده نیاز به ارامش و لذت دارید. در ادامه به برخی از دلایل طلاق عاطفی اشاره می کنیم.


مشکلات ارتباطی:

مطب روانشناسی نشان می دهد که عوامل مختلفی مانند عدم اختصاص دادن وقت برای یکدیگر، مشاجرات لفظی، بی توجهی به همدیگر هنگام صحبت کردن، اختلال در ارتباط کلامی و غیر کلامی زوجین باعث کاهش صمیمیت و افزایش فاصله آن ها از یکدیگر می شود. همچنین ضعف زن و مرد در برقراری ارتباط و نداشتن مهارت حل اختلاف و قهر های مکرر و گاهی طولانی مدت زوجین ، با کم شدن از تعاملات مثبت و افزایش تعاملات منفی همسران، موجب رنجش آن ها از یکدیگر شده و به این ترتیب در ایجاد فاصله آن ها از هم تاثیر گذار است.

عدم همدلی و همراهی:

عدم همدلی و همراهی در موقعیت های دشوار مانند دوران بارداری، بیماری، مواجهه با مشکل و ناراحتی و هر شرایط دیگری که نیاز به حمایت دارد از عواملی بوده است که از طریق دریافت نکردن حمایت باعث فاصله بیشتر بین ان ها می شود. طبق تحقیقاتی که انجام شده است در صورت ایجاد مشکلی در همدلی و همگامی بین همسران در تعامل همسران اختلال ایجاد می شود که اختلال در آن از عوامل مهم ایجاد کننده طلاق عاطفی است.

سرزنش کردن یکدیگر در هر شرایطی:

روانشناس ازدواج بیان می کند که برخی از زوجین همواره در حال سرزنش یکدیگر و یاد آوری مسائل گذشته می باشند و این را در نظر نمی گیرند که هر انسانی قابلیت اشتباه کردن را دارد و می تواند خطا کند و در زندگی مشترک باید بخشش داشت و از بسیاری مسائل جزئی چشم پوشی کرد . تکرار مداوم اشتباهات گذشته صمیمیت را از بین خواهد برد و سرزنش کردن و بی احترامی از مواردی است که به شدت با سردی و طلاق عاطفی همراه است و زوجین برای این که سرزنش نشنوند از طرف مقابل دور می شوند.  

کم گذاشتن زمان برای یکدیگر: 

طبق نظر مشاور خانواده زوجین باید به اندازه ی کافی با یکدیگر در طول هفته وقت بگذرانند و این بستگی به نیاز های هر دو طرف دارد و این زمان بندی باید با کیفیت باشد . اما داشتن اوقات فراغت و فعالیت های مشترک با یکدیگر می تواند لحظات خوبی را برای هر دو طرف ایجاد نماید و آن ها را به یکدیگر نزدیک تر کند . به عبارتی وقت گذراندن با یکدیگر یکی از راه های افزایش صمیمت می باشد و نبود آن باعث طلاق عاطفی و دور شدن از یکدیگر خواهد شد..

بی توجهی به همسر:

یکی دیگر از موارد مهم که در روابط همسران  و ایجاد طلاق عاطفی می توان به آن اشاره کرد بی توجهی است. زمانی که زوجین توجه لازم به یکدیگر در موقعیت های مختلف نمی کنند و درک لازم را نشان نمی دهند این بی توجهی در ابعاد مختلف موجب کاهش رضایت از یکدیگر و در نتیجه زمینه ساز افزایش فاصله زن و مرد است . زوجین باید توجه لازم را در هر شرایطی به همدیگر نشان دهند در غیر این صورت با طلاق عاطفی مواجه خواهند شد.

طلاق عاطفی موضوع بسیار حساسی ات که زوجین باید توجه زیادی به آن داشته باشند و هر دو طرف برای جلوگیری از آن تلاش کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.