رابطه جنسی لذت بخش ابعاد خاصی از لذت و خوشحالی را به یک رابطه اضافه می کند و در ابتدا خود به خود اتفاق می افتد ولی بعد از آن که هیجانات اولیه فروکش کرد به یک انتخاب کنترل شده تبدیل می شود. دو حالت برای زندگی جنسی زوجین وجود دارد که یکی از آن ها این است که شما زمان کمی را برای عشق ورزی دارید و میزان مقاربت کم است و احتمالا یکی از طرفین میل کمتری به رابطه جنسی دارد و نگرش های منفی که دارد باعث می شود که جلوی تغییر دیدگاه هایش را بگیرد و بر اساس آن ممکن است که روزها ماه ها و سال ها بگذرد و شما رابطه جنسی نداشته باشید و اگر این رابطه خوب باشد فرد مشتاق تر می شود که این اتفاق بیشتر تکرار شود ولی در غیر این صورت اشتیاق هر دو طرف از بین می رود. اگر یکی از طرفین از رابطه جنسی فاصله می گیرد و یا به سختی راضی می شود وضعیت ناخوشایندی پیش خواهد آمد.

طبق مطالعات مشاوران قبل ازدواج حالت دیگر که بسیار خوشایند است و هرگاه که خواستید می توانید به آن فکر کنید و با این کار متوجه می شوید که احساسات جنسی در شما برانگیخته می شود. و در این حالت نیز ممکن است نگرش های منفی خود را نشان دهند اما اجازه ندهید که افکار منفی رابطه جنسی شما را متوقف کند و این را به یاد داشته باشید که رابطه جنسی با کسی که دوستش دارید بسیار شگفت انگیز است و شما را به هم نزدیک تر می کند. عشق ورزی مهارتی است که لذتی بی نظیر برای شما هدیه می دهد ولی مثل هر مهارت دیگری به تمرین احتیاج دارد و نتیجه آن در رابطه بسیار خوب خواهد بود.

خود را از تعصبات نا به جا رها کنید.

سعی کنید که از باورهای کهنه و الگوهای رفتاری منفی رها شوید و با نگاهی آگاه به آن دقت داشته باشید. به باورهای قدیمی تان فکر کنید و اگر هر گونه منفی نگری درباره رابطه جنسی دارید آن را ارزیابی کنید و بعد ببینید که این افکار از کجا نشات گرفت اند . معمولا والدین آگاهانه یا نا خواسته نگرش خود را به شما القا می کنند. احساسات و افکار خود درباره مسائل جنسی را در نظر بگیرید و در این صورت می توانید افکار خود را به کار گیرید . نگرشی را که می خواهید به دست بیاورید. رابطه جنسی با کسی که دوستش دارید، از لحاظ فیزیکی و احساسی بسیار لذت بخش است . شما مجبور نیستید که نگرش منفی نسبت به مسائل جنسی داشته باشید پس سعی کنید شیوه جدیدی از تفکر را پیدا کنید که یک رابطه جنسی خوب و دلپذیر را برای شما به همراه داشته باشد. 

نسبت به مسائل جنسی نگرش مثبت داشته باشید.

طبق نظر مشاور سعی کنید رابطه هایی را به یاد بیاورید که برایتان لذت بخش بوده است . و به یاد بیاورید که همسرتان و شما همدیگر را دوست دارید و لحظات خوبی را که با هم داشتید را در نظر بگیرید و آن ها را در ذهن خود تصور کنید و فراموش نکنید.

به همسرتان نشان دهید که گرم و با محبت هستید و بگذارید بداند که که می خواهید به او لذت دهید و خودتان نیز لذت ببرید. و تصمیم بگیرید که با تمام لذت و محبت رابطه جنسی برقرار کنید لذت های مشترک یکی از عالی ترین راه های شریک شدن زندگی با همدیگر است اگر چنین لذتی را گم کرده اید و یا برای آن وقت نمی گذارید دوباره آن را برقرار سازید و برای آن وقت بگذارید. این کار باعث می شود که به همدیگر نزدیک تر شوید و پیوندی خاص میان شما ایجاد شود.

با همسرتان در مورد رابطه جنسی صحبت کنید.

یکی از موارد مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است که با همسرتان درباره رابطه جنسی صحبت کنید. معمولا افراد از صحبت کردن د مورد این موضوع ظفره می روند و یا خجالت می کشند که همانطور که قبلا هم مطرح کردیم ممکن است به دلیل نگرش های منفی درباره این موضوع باشد اما صحبت کردن درباره این موضوع به میزان زیادی در جهت بهبود رابطه شما کمک خواهد کرد. زمانی که زوجین درباره نیاز ها ، علایق و خواسته هایشان در مورد این  موضوع با همدیگر به اشتراک می گذارند. میی توانند شناخت دقیق تری نسبت به هم برقرار سازند و در نتیجه رابطه لذت بخشی را برای هم رقم بزنند. به اشتراک گذاری هر آن چه که فکر شما را درگیر کرده است و مانع آن می شود که رابطه خوبی داشته باشید و حل کردن آن ها به کمک همدیگر برای داشتن لذت مشترک بسیار اهمیت دارد.

لذت های حسی و جنسب به هم مرتبط هستند و زمانی که با تمام حواس خود یک رابطه جنسی را با همسرتان برقرار می کنید می تواند به شما لذت بخش باشد. و باید یاد بگیرید که چطور از رابطه لذت ببرید و این شناخت را با همسرتان سهیم شوید و از همدیگر درس هایی را یاد بگیرید. یک رابطه جنسی سالم شادی بزرگی را به رابطه تان خواهد آورد و باعث می شود که حال عمومی تان بهتر شود و نسبت به زندگی تان حال بهتری داشته باشید. و همچنین باعث می شدود که شما را به هم نزدیک تر کند و عشقتان را عمیق تر کند و باعث استحکام رابطه تان شود. البته در مواردی وجود برخی بیماری ها و اختلال ها باعث می شود که شما را از چنین لذتی محروم کند پس سعی نکنید که آن را نادیده بگیرید و برای درمان آن ها اقدام نکنید بلکه درمان به موقع و سریع شما را در شرایط بهتری قرار خواهد داد و رابطه تان را بهبود خواهد بخشید و در سلامت خودتان نیز نقش مهمی را خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مراکز روانشناسی در ارتباط باشید.