مشاوره خانواده به افراد کمک می کند تا درست در زمانی که مشکلات شکل پیچیده و غیر قابل حلی به خود گرفته اند با خدمات روانشناس و مشاوره به حل آنها بپردازند. بسیاری از مراجعینی که برای مشاوره مراجعه می نمایند از عدم درک احساساتشان توسط طرف مقابل رنج می برند و حتی توانایی بیان این احساسات درجا مانده را به یکدیگر ندارند، مشاوره ازدواج با درک مناسب از عملکرد زوجین نسبت به یکدیگر و مدل احساسی آنها کمک می کند تا افراد راه مناسب برای حل مشکلاتشان را پیدا کنند.

در مراکز مشاوره ، روانشناس ابتدا در جلسات فردی و گروهی به برسی افراد ، روابط و مشکلات آنها می پردازد و سپس به حل مشکلات و درمان آنها توجه می کند. یک مشاور خوب تلاش می کند تا پس از آن که افراد دلایل مراجعه به کلینیک روانشناسی را بیان نمودند و از فشار ناشی از مشکلات کمی آزاد گشتند شروع به ریشه یابی عوامل مشکلات در روان افراد و همچنین در گذشته آنها کند. بسیاری از مراجعینی که برای حل اختلافات خانوادگی به مشاور خانواده مراجعه می کنند نیاز به طرحواره درمانی دارند و متخصص روانشناس با انجام تست های روانشناسی تلاش می کند تا به برسی فردی هر یک از اعضای خانواده بپردازد و در حین جلسات گروهی در جلسات فردی افراد به درمان اختلالات خود نیز بپردازند.

در بسیاری از کلینیک های روانشناسی از جمله کلینیک روانشناسی انتخاب نو برای راحتی افراد و احساس آرامش آنها افراد می توانند ازمشاور خانم یا مشاور آقا به انتخاب خود کمک بگیرند بهرین روانشناسان بر این عقیده هستند که مراجعین باید بتوانند با مشاور روانشناس خود ارتباط نزدیکی برقرار نمایند تا به راحتی و بدون خجالت درباره مشکلات خود با مشاور خود صحبت نمایند زیرا پنهان کردن بخش های اساسی در جلسات روانشناسی مانع از آن می شود تا مشاور خوب بتوانددرمان روانشناسی را انجام دهد.

مشاور روانشناس خانواده در مرکزمشاوره برای ارائه بهترین خدمات روانشناسی بر اساس نیاز مراجع ممکن است از مشاوران مختلفی کمک بگیرد که به نمونه هایی از آنها در این مطلب اشاره می نماییم:

- مشاور سکس تراپی : در بسیار از مواردی که افراد به مراکزمشاوره خانواده مراجعه می نمایند از مشکلاتی در روابط جنسی خود و اختلالات جنسی رنج می برند که نیاز به مراجعه به سکس تراپیست حرفه ای دارند.

- روانکاو : روانکاوی یکی از موارد پر کاربرد در مشاوره ازدواج می باشد.روانشناس خانواده معمولا برای دریافت عمق مشکلات، افراد را به برای شرکت در جلسات روانکاوی نزد یک دکتر روانکاو تشویق می نماید.

- روانپزشک : ممکن است در طی درمان متخصص روانشناس احساس نماید افراد خانواده یا یکی از آنها نیاز به دارو درمانی دارد و این امر توسط دکتر روانپزشک ممکن می شود.