روانشناس خانواده در مرکز مشاوره بسیاری از مواقع با افرادی مواجه هستند که قربانی خشونت خانواده قرار گرفته اند. معمولا کسانی که مدت زیادی مورد خشونت قرار می گیرند افرادی هستند که دچار کمبود اعتماد به نفس شده و مراجعه به کلینیک خانواده یا مشاور خانواده برایشان بسیار سخت می باشد.

روانشناس متخصص خانواده معمولا خشونت نسبت زنان و کودکان را در خانواده ها بیشتر مشاهده می کنند، کسانی که دچار انواع اختلال های روانی هستند و با عدم پذیرش بیماری خود از مراجعه به مشاوره خانواده پرهیز می کنند.

در بسیاری از مواقع کسانی که به مرکزمشاوره مراجعه می کنند با این سوال رو به رو هستند که آیا امنیت اطلاعات آنها رعایت می شود؟ و آیا مراجعه آنها به تنهایی می تواند به حل این مشکل کمک کند؟

اولین اصلدکتر مشاور خانواده رازداری و حفظ اطلاعات مراجعین می باشد همواره اطلاعات مراجعین نزد مشاور متخصص باقی می ماند ، مگر آن که سلامت مراجع در خطر باشد.

خشونت خانوادگی در سطح مختلف اتفاق می افتاد افرادی که برای گرفتن راه حل و کمک به دکتر روانشناس خانواده مراجعه می کند می توانند با تکنیک های روانشناسی راهی برای حل مشکل خود بیابند، اگرچه مراجعه تمامی افراد خانواده در حل مسئله مهم و کاربردی تر می باشد اما در مواقعی، حضور حتی یک نفر و یادگیری راه هایی که می تواند منجر به توقف خشونت شود بسیار کاربردی می باشد.

کودکانی که مورد خشونت خانوادگی قرار می گیرند حتما برای داشتن یک زندگی طبیعی نیاز به مراجعه روانشناس کودک در یک کلینیک روانشناسی خوب دارند، تأثیراتی که خشونت بر کودکان می گذارد گاهی منجر به ایجاد خشونت در کودکان ، بزهکار و بسیاری از آسیب های روانی دیگری می شوند که آینده آنها را تحت تاثیر می گذارد.

در بسیاری از موارد کسانی که خشم خود رو بر روی نزدیکان به صورت دعوا و یا برخورد فیزیکی ، تخلیه می کنند حتما نیاز به مراجعه به روانکاو و روانشناس حرفه ای دارد. این افراد با تحت درمان بودن در جلسات روانشناسی به صورت منظم می توانند این مشکل را حل نمایند و زندگی آرامتری برای خود و خانواده خود فراهم آورند.

کسانی که به کلینیک تخصصی روانشناسی مراجعه می نمایند با کمک مشاور خوب خانواده می توانند ریشه اصلی خشونت را یافته و با کمک تکنیک های روانشناسی و روانکاوی ، این مشکلات را بر طرف نمایند، گاهی علت این مشکلات چنان در ناخودآگاه فرد قرار گرفته است که حتی خود فرد از علت آن بی خبر است و دکتر روانکاو با کمک شیوه های روانکاوی می تواند به بهبود فرد کمک کند. دکتر روانشناس گاهی مجبور است برای کنترل خشم در افراد آنها را به روانپزشک ارجاع دهد تا فرد در کنار آموزش هابیت که برای کنترل خشم می بیند، از دارو درمانی نیز کمک بگیرد. توجه به این نکته حیاتی می باشد که مشارکت نزدیکان به بیمار در پروژه درمانی بسیار موثری می باشد و حتی در مواردی دیده شده با مراجعه نزدیکان و خانواده به مرکز مشاوره تخصصی و همراهی با متخصص مشاوره رود بهبودی را سریع تر نموده است.

افراد همواره برای داشتن زندگی شاد و آرام تلاش می کنند، مشاور روانشناس خانواده با ارائه خدمات روانشناسی می تواند به افراد برای رسیدن به این هدف کمک کند.