یکی از مهمترین شاخصه های روانشناسی  ، مشاوره متخصصان خانواده و مشاورین خانواده است زیرا مشاور خانواده می تواند در زمینه های حساسی مثل اختلافات زناشویی ،مشکلات ارتباطی و یا ارتباط اعضای خانواده به صورت تخصصی به شما عزیزان کمک کند. می‌توانیم ادعا کنیم در  مراکز خانواده و حتی در بین بهترین مراکز تخصصی مشاوره توانسته ایم به رتبه قابل قبولی دست پیدا کنیم.
در کلینیک تخصصی مشاوره خانواده انتخاب نو مشاوران به صورت تخصصی تر فعالیت می کنند به طور مثال سکستراپ ، مشاوره خانواده ، مشاوره ازدواج ، مشاوره فردی و روابط بین فردی تا کاملا تفکیک شده است .
یکی از موضوعات مهم که ممکن است افراد برای آن مراجعه کنند اختلافات بین فردی است.

که یا با همسر خود دارند و یا در محیط کار و موقعیت‌های اجتماعی اما بعد از مصاحبه و صحبت با دکتر متخصص خانواده متوجه می شوند نیاز است به صورت فردی موانع و مشکلاتی را اول حل کنند. در مقالات قبلی دکتر خانواده به تله های زندگی پرداختیم طرحواره ها و تله هایی که به علت پیش نویس زندگی در کودکی در تمام ما شکل می گیرد

این بار هم قصد داریم قصد داریم به یکی دیگر از طرحواره ها بپردازیم به نام اطاعت

چنین افرادی می گوید من مجبورم همیشه از خواسته‌های دیگران تبعیت کنم تجارب منجر به شکل گیری طرحواره ی اطاعت به شرح زیر است:

می‌توان گفت بخش اعظم تجربه‌های ما پیرامون کنترل می چرخد یعنی دیگران ما را کنترل می‌کنند و ما هم متقابلا آنها را کنترل می‌کنیم گاهی احساس میکنیم همه باید از ما راضی باشند ما مجبوریم با چنین باوری رضایت والدین ،برادر، خواهر، همسر و در محیط کار رئیس و حتی غریبه ها را به دست آوریم.

بی شک در چنین شرایطی به تنها کسی که اهمیت نمی دهید و رضایتش برایتان مهم نیست خودتان هستید و خواسته‌ها و نیازهای خودتان را نادیده می‌گیرید .

برآورده کردن مداوم نیازهای دیگران کار پرمسئولیت و طاقت فرسایی محسوب می‌شود و ممکن است جایی از زندگی به خودتان که نگاه می کنید مشاهده گر فردی باشید که زندگی وآرامش خود را به بهای برآورده کردن مسئولیت پذیری بیمارگونه از دست داده  اید.دقیقا همین است طرحواره اطاعت حس هویت که شامل نیازها خواسته‌ها و تمایلات شخصی است را به مرور زمان از شما دریغ خواهد کرد

 

 توجه داشته باشید شناسایی مشکلات و طرحواره ها باید به صورت دقیق توسط مشاور متخصص خانواده و در مرکز تخصصی مشاوره خانواده صورت بگیرد در غیر این صورت هیچ کس اجازه برچسب زدن ندارد تمامی موارد گفته شده صرفا جهت آگاهی شما است و نیاز است به صورت تخصصی بررسی شود .

موضوع بسیار مهم دیگر در مراجعه به مشاوره این است که افراد باید خودشان از نظر پذیرش و حضور برای درمان آمادگی نشان دهند در غیر این صورت بهترین مشاور خانواده تهران و یا بهترین مشاوره خانواده ایران هم نمی تواند برای شما کاری انجام دهد.

انواع تله زندگی اطاعت :

1)ایثارگری است که به اطاعت به دلیل گریز از احساس گناه است

2)فرمانبرداری که اطاعت به دلیل ترس است.

 افراد ایثارگر همیشه خودشان را مسئول خوشبختی و آسایش دیگران می‌دانند .گاهی افراد در کودکی مجبور مراقبت از نزدیکان خود می شوند و احساس می کنم مجبور هستند از نزدیکان خود مراقبت کند حال در بزرگسالی هم به تدریج اعتقاد پیدا می‌کند که وظیفه آنهاست که از نزدیکان  خود مراقبت کنند.

ایثارگری و کمک ویژگی ارزنده ای است اما در مسیر افراط بی شک عواقب زیادی را خواهد داشت.

 مورد دوم فرمانبرداری است شما فرآیند اطاعت را به شکل غیر ارادی پذیرفته اید یعنی این احساس به شما دست می دهد که هیچ حق انتخابی ندارید و مجبور هستید به این شرایط ناخوشایند تن بدهید.

 

می‌توان گفت این طرحواره در کودکی به این شکل بوده است که شما به خاطر فرار از تنبیه و حتی طرد شدن احتمالی از سمت والدین حرف شنوی افراطی از خود نشان داده اید و والدین دائم تهدید کرده اند که توجه و عشق خود را از شما دریغ می کنند و شما مجبور به اطاعت شده اید.

ادامه مقاله را می توانید در مقالات مشاورخانواده خوب و معرفی کلینیک خانواده دنبال کنید.

جهت اطلاع از خدمات مرکز مشاوره خانواده انتخاب نو و آشنا شدن با مشاوران خانواده تخصصی به صفحه اصلی ما مراجعه کنید لازم به ذکر است که مشاوران خانواده و متخصص مشاوره خانواده کلینیک را می توانید از طریق مشاوره تلفنی هم جهت مشاوره تماس حاصل فرمایید.