همه ی خانواده ها در زندگی خود با مشکلات مالی مواجه شده اند و نمی توانیم بگوییم که زوج و یا خانواده ای آن را تجربه نکرده است . در جامعه ی ما مشکلات مالی از مسائلی می باشد که به شدت استرس زا بوده و باعث ایجاد بسیاری از اختلاف ها در زندگی مشتر ک می شود و زمانی که به درستی مدیریت نشود مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد .شرایط دشوار اقتصادی فشار بسیار فراوانی را برای خانواده ایجاد می کند ولی همواره باید در جهت تداوم و حفظ خانواده و زندگی مشترک تلاش نمود تا از پس همه ی مشکلات بر آمد . طبق نظر مشاوران مرکز روانشناسی خوب و بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است دلیل بسیاری از اختلاف ها مسائل مالی می باشد و بر اساس آمار طلاق مشکلات مالی دلیل اصلی آن است . بر اساس مطالعات روانپزشکی مشکلات مالی و بحران های مالی با گذشت زمان تبدیل به مشکلات عاطفی می شود برای این که افراد بتوانند اختلاف ها و تعارض ها را مدیریت کنند و از آسیب های بیشتر جلوگیری کنند باید با مشاور خانواده مشورت کنند و از او کمک بگیرند .

مشکلات مالی و خانواده ها :

در بسیاری از مسائل از قبیل مسائل و مشکلات مالی زوجین باید در جهت حل مسئله تلاش نمایند و با یکدیگر مشورت کنند اما بسیاری از زوجین از مهارت های حل مسئله آگاهی ندارند و به جای حل کردن آن وضعیت را وخیم تر می کنند . زوجین همواره انرژی خود را صرف پیدا کردن مقصر ماجرا می نمایند و مقصر جلوه دادن یکدیگر و جبهه گرفتن در مقابل یکدیگر را انتخاب می کنند . اما طبق نظر گاتمن و بسیاری از روانشناسان حالت تدافعی و جبهه گرفتن بسیار نا مناسب است رابطه را به سمت جدایی و کاهش صمیمیت پیش می برد . استرس کاری ، فامیل های زن و فامیل های مرد ، پول و مشکلات مالی ، رابطه جنسی ، کار های خانه و حتی بچه جدید از حیطه هایی هستند که اختلاف را در زندگی زناشویی ایجاد می کنند . هر رابطه ای هر چقدر هم شاد باشد هنگام رو به رو شدن با حیطه های گفته شده دچار مشکلاتی خواهند شد . تست روانشناسی نظیر هوش هیجانی نشان می دهد که زمانی که افراد هوش هیجانی بالایی داشته باشند در برابر تغییرات ایجاد شده سازگاری و انعطاف بیشتری را از خود نشان می دهند و همچنین خود نترل بالایی دارند و در برابر تغییرات محیط و مشکلات ایجاد شده واکنش های بهتری را نشان می دهند و در نتیجه می توان گفت که روابط آن ها در زندگی مشترک نیز بسیار قوی خواهد بود و توانایی حل مسائل راخواهند داشت اما زمانی که هوش هیجانی  پایین تری باشد ممکن است واکنش های صحیح و سازگاری کمتری باشد اما افراد می توانند با کمک متخصص آن را به حد مطلوبی برسانند و در نتیجه روابط بهتری را نیز تجربه کنند و با یادگیری تکنیک های حل مسئله شرایط را بهبود ببخشند .

مشکلات مالی چه اثراتی را به زندگی زناشویی ایجاد می کند ؟

در صورتی که خانواده و یا زوجین با مشکلات مالی رو به رو شوند با توجه به شرایط و شدت صمیمیت و موفق بودن پایداری رابطه شان پیامد های مختلفی را ایجاد خواهد کرد که می توان به افسردگی ، استرس ، دعوا و طلاق و .... اشاره کرد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم .

افسردگی :

زمانی که افراد به خاطر فشار های مالی و اقتصادی با نا امیدی و نا کامی هایی مواجه می شوند ممکن است سلامت روانی آن ها با مشکلاتی رو به رو شود که مبتلا شدن به افسردگی به خاطر شرایط ایجاد شده یکی از آن ها می باشد اما افراد باید در جهت درمان افسردگی خود و ایجاد موقعیت بهتر برای خود و کنار آمدن با آن ها تلاش نمایند .

اضطراب :

مشکلات مالی با استرس و اضطراب زیادی همراه است و زمانی که افراد نتوانند بحران های مالی خود را به درستی مدیریت کنند با آن رو به رو خواهند شد . این اضطراب و استرس زمانی که تعداد افراد خانواده بیشتر باشد و فرزندان و بچه ها نیز حضور داشته باشند بیشتر خواهد بود و این اضطراب و عدم مدیریت بحران باعث خواهد شد که استرس و اضطراب کودکان را نیز درگیر کند و آن ها را با مشکلاتی مواجه کند .

مشکلات در روابط جنسی :

مشکلات مالی باعث می شود که یکی از زوجین زمانی که به اندازه نیاز مورد تامین مالی قرار نمی گیرد بر روابط عاطفی و جنسی او تاثیر بگذارد و  او را پس بزند و هیچ گونه اشتیاقی برای بر قراری رابطه را نداشته باشد که در طولانی مدت می تواند به رابطه بسیار آسیب رسان باشد . 

قبل از به وجود آمدن مشکلات مالی زوجین باید دانش اقتصادی خود را افزایش دهند و در تمام تصمیمات مالی با همسر خود مشورت کنند و او را در جریان قرار دهند زیرا هر گونه عقاید کلیشه ای و یا اطلاع نکردن همسر از وضعیت و در آمد آسیب ایجاد خواهد کرد . زمانی که با مشکلات مالی مواجه شدید باید بتوانید که استرس ناشی از آن را کنترل کنید و با کار کردن روی مشکلات و حل مسئله ریشه آن را پیدا کنید .صحبت کردن درباره احساسات منفی  ایجاد شده به دلیل مشکل ایجاد شده می تواند بسیاری از سوءتفاهم ها و اختلاف ها را در رابطه زناشویی و زندگی مشترک حل کند و به همین دلیل نباید از آن غافل شد .