برخی از باورهای اشتباه و خطرناک هستند که می تواند برای هر فردی برای وارد شدن به رابطه دردسر ساز باشند و از این که رابطه ای لذت بخش و مناسب و با کیفیت را تجربه کنید شما را دور کند. شما را با این باورهای اشتباه آشنا می کنیم تا خود را از درگیر کردن با این افکار اشتباه پرهیز کنید و باورهای درستی را جایگزین آن ها نمایید. این باور های اشتباه عبارت اند از:

اگر ما عاشق یکدیگر باشیم، هیچ یک از مشکلات ما اهمیتی نخواهد داشت.

طبق نظر بهترین روانشناس تهران افراد صرف نظر از این که چقدر برای یکدیگر مهم باشند، نمی توانند تفاوت های اساسی را نادیده بگیرند و به روی بسیاری از مسائل و مشکلات چشم ببندند و طعم خوشبختی را در کنار یکدیگر بچشند. افرادی که با این باور وارد رابطه می شوند، با مهر ورزیدن بیشتر ممکن است که یکدیگر را بپذیرند اما پس از مدتی بی نتیجه خواهد بود و عشق به تنهایی نمی تواند برای ازدواج و شروع زندگی مشترک کافی باشد بلکه بسیاری از مسائل دیگر نظیر همسانی، باور ها و نگرش های نزدیک به هم، و نبود تفاوت های زیاد در مورد فرهنگ، تحصیلات، اعتقادات و ..... بسیار اهمیت دارند.

اگر بیشتر به او محبت کنم، او تغییر خواهد کرد.

بر اساس مطالعات تست روانشناسی خانواده این باور باعث می شود که شما در رابطه ای باشید که سالم نیست و کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند و گذشته ای مملو از نادیده اتگاشته شدن و یا آزار و اذیت دیدن، بیشتر خود را در روابط مسمومی قرار می دهند که بیرون امدن از آن ها برایشان مشکل است و این افراد همواره خود را متقاعد می کنند که اگر موفق شوند همسر خود را بیشتر دوست داشته باشند، رفتار بد آن ها از بین خواهد رفت و عشق جایگزین آن خواهد شد.

اگر بیشتر دوستش می داشتم، می توانستم رابطه را حفظ کنم.

حقیقت تلخ این است که تنها تعداد کمی از روابط به این دلیل که دو طرف یکدیگر را به اندازه کافی دوست ندارند، پایان می پذیرد ولی بیشتر روابط به این دلیل تمام می شود که دو نفر با هم تفاهم ندارند. بسیاری از افراد با این باور اشتباه می گویند که اگر بیشتر محبت می کردند تفاوت هایشان اهمیت خود را از دست می داد. اما چنین چیزی غیر ممکن است.

 در نگاه اول عاشق او شدم.

طبق نظر برترین مشاور ازدواج در این نوع باور چنان به جاذبه بینتان می پردازید که از بررسی دیگر قسمت های رابطه باز می مانید و موارد بسیار مهم دیگر که می تواند در روند رابطه و کیفیت آن تاثیر داشته باشد را نادیده می گیرید. بسیاری از افراد به دنبال همان عشق در نگاه اول هستند و به جای ان که دنبال همسری باشند که بتوانند با او رابطه ای پر دوام و محکم بسازند با این باور همه چیز را کنار می گذارند. اولین تاثیری که کسی بر ما می گذارد کافی نیست که تعیین کند آیا او می تواند همسری سالم و مهربان باشد. افراد به زمان نیاز دارند تا علاوه بر ظاهر فرد شخصیت و ویژگی های رفتاری طرف مقابل را ببینند.

تنها یک عشق واقعی برای من وجود دارد.

بسیاری از افراد بر این باور هستند که فقط و فقط در دنیا یک نفر مناسب وجود دارد و ما باید همان یک نفر را پیدا کنیم وگرنه خوشبخت نخواهیم شد.و در ذهن خود یک تصویر رویایی ساخته اید و هر فردی را با آن مقایسه می کنید و از درک منحصر به فرد بودن باز می مانید. شما نمی توانید تنها یک فردی را پیدا کنید که هیچ گونه ایرادی نداشته باشد بلکه هر فردی نقص هایی دارد.

همسر ایده ال، شما را از هر لحاظ ارضا خواهد کرد.

اگر که شما با این باور باشید، از شناسایی رابطه خوب و سالم باز می مانید فقط به این دلیل که همسر شما نیازهایی را که خود باید برای خودتان براورده کنید، براورده نمی سازد. شما نمی توانید کسی را پیدا کنید که تمام مشکلات شما را حل کند و باعث ی شود که رابطه ی خوب را نیز پایان بدهید و فکر کنید که همسرتان نمی تواند مشکلات شما را حل کندو این در حالی است که برخی از نیاز ها از سوی همسر رفع می شود و همه نیازهای افراد را همسران نمی توانند حل کنند.

جاذبه جنسی همان عشق است.

این باور اشتباه می تواند به شدت ما را به دردسر بیندازد در این شرایط جاذبه جنسی قدرتمندی احساس می کنید و سپس بر اساس میل خودتان عمل می کنید و  از لحاظ جنسی با فرد مقابل صمیمی می شوید و احساس گناه و ناراحتی می کنید و به خاطر آن با او رابطه نزدیک برقرار می کنید اما دریغ از این که خود را با کسانی درگیر می کنید که با آن ها تفاهم ندارید و کسانی را که برای شما مناسب نیستند را رها نمی کنید زیرا که روابط جنسی خالی از احساس،  هیچ مناسبتی با عشق حقیقی ندارد. برای این که از شر باورهای اشتباه قبل از ازدواج در امان باشید با مراکز مشاوره خوب در ارتباط باشید.