برخی از واقعیت ها است که دانستن ان ها می تواند به شما در ازدواج تان کمک کند و شما را از درگیر شدن با بسیاری مشکلات نجات دهد .  در ادامه به نکات مهمی از مشاوره خانواده اشاره می کنیم که می تواند به شما و زندگی مشترکتان بسیار سودمند باشد.

نباید زندگی مشترکتان را فدای خوشبختی فرزندتان کنید.


اگر به خاطر فرزندان زندگی مشترک خود را نادیده بگیریم هرگز نمی توانیم بگوییم زندگی خوبی داریم. گاهی اوقات به نظر می رسد در خانواده مان بین همسر و فرزنمان رقابتی وجود دارد . اگر بدانیم که خوشبختی و سلامتی فرزندمان مستقیما به زندگی مشترکمان بستگی دارد و اگر ما زندگی مشترک خوبی داشته باشیم حتما فرزندمان نیز احساس خوشبختی خواهد کرد. دیگر وقتی به همسرمان یا زندگی مشترکمان توجه می کنیم احساس گناه و عذاب وجدان نخواهیم کرد . مشاوره قبل از ازدواج نشان می دهد که یکی از چیز های خوبی که می توانیم به فرزندمان هدیه دهیم، این است که به آن ها نشان دهیم در زندگی مشترک خوشبخت هستیم و از آن لذت می بریم . با این کار بهتر از هر روش دیگری می توانیم آن ها را به اینده و داشتن یک زندگی مشترک خوب و سعادتمند تشویق کنیم . ما باید منتظر بمانیم که فرزندمان ازدواج کنند و تازه ان وقت به این فکر بیفتند که ایا می توانند خوشبخت و سعادتمند باشند یا نه. اگر همین امروز این مسئله را به ان ها ثابت نکنیم شاید فردا خیلی دیر باشد . باید از همان دوران کودکی فرزندمان برای او الگویی از یک زندگی خوب و سعادتمند را ترسیم کنیم.

اگر احساس می کنید نسبت به همسرتان برتری دارید ، بهتر است در افکارتان تجدید نظر کنید. 

مراکز مشاوره این کته را مهم می داند که افراد باید در زندگی مشترک قدردان هم باشند و نباید افراد خودخواهانه برخورد کنند و افراد باید با همسرشان مهربان تر و سخاوتمندانه تر رفتار کنند و فردی متواضع باشد و این متواضع بودن به معنای نادیده گرفتن نیاز ها و عزت نفس خود نیست و نباید انتظار داشته باشد که طرف مقابل او را شاد و خوشبخت کند و بلکه سعی کند در زندگی مشترک همسری دوست داشتنی و قانع باشد.

اگر خودتان احساس خوشبختی نمی کنید توقع نداشته باشید که همسرتان بتواند شما را خوشبخت کند.

ما انسان ها بیشتر به یک دلیل ازدواج می کنیم و ما فکر می کنیم اگر ازدواج کنیم زندگی شادتری خواهیم داشت و خوشبخت خواهیم شد. مشاوره خانواده می گوید که همه ی انسان ها به دنبال خوشبختی هستند و برای رسیدن به آن به هر کاری دست می زنند. در واقع تا زمانی که همسرمان را باعث و یا مانع خوشبختی خودمان بدانیم نمی توانیم از زندگی لذت ببریم و همیشه او را سرزنش خواهیم کرد و مسئول بدبختی های خودمان خواهیم دانست. تفاوت زیادی بین این نگرش که از همسرمان به خاطر کارهایی که برای خوشبختی مان انجام می دهد تشکر کنیم و قدردان او باشیم یا این که این کار را وظیفه ی او بدانیم و از او طلب کار باشیم وجود دارد. متاسفانه بسیاری از ما زمانی که ازدواج می کنیم امیدواریم که همه ی تنهاییمان ، احساس یاس و نا امیدی و بدبختی هایمان به یکباره تمام شود و معتقدیم همسرمان با اسب سفید می اید و همه ی بدبختی هایمان را از بین می برد ولی این اعتقاد بیشتر شبیه افسانه است و در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد. 

مشاوره قبل از ازدواج این نکته را مهم می داند که هرگاه احساس کنید برای خوشبخت بودن به فرد دیگری نیاز دارید و به این فرد اتکا کنید نمی توانید به او عشق بورزید . هر قدر شما بتوانید در درونتان احساس خوشبختی و شادی کنید، فرد شاد تری خواهید بود و از زندگی تان بیشتر لذت خواهید برد . زمانی که خودمان سعی کنیم کمبودهای عاطفی مان را جبران کنیم و عشق و محبت همسرمان را درک کنیم، شادی واقعی را تجربه خواهیم کرد. شاید فکر کنید هیچ وقت نتوانید هرگز نتوانید بدون عشق و محبت همسرتان احساس خوبختی کنید ، ولی باید بدانید این مسئله درست نیست و عشق و محبت همسرتان به تنهایی نمی تواند باعث خوشبختی شما شود. تنها جادویی که عشق و محبت همسرمان می تواند برای ما انجام دهد، این است که ما را متوجه خودمان کند تا بتوانیم خودمان را دوست داشته باشیم و به نیازهای درونی خودمان پاسخ بگوییم و احساس نا امنی، شرم، خشم و عصبانیت و تمام چیزهایی که باعث بدبختی ما می شد را از بین ببریم و احساس خوشبختی کنیم. هرگاه دو نفر چنین نگرشی نسبت به هم داشته باشند و این گونه با هم ارتباط برقرار کرده و ازدواج کنند، می توانند طعم واقعی عشق و خوشبختی را بچشند.

یک نفر به تنهایی نمی تواد نیاز های عاطفی شما را براورده کند.

یکی از اشتباهات دیگر زن و شوهر ها در زندگی مشترک مرتکب می شوند، این است که آن ها فکر می کنند اگر همسرشان عاشق شان باشد و به آن ها کمک کند، برایشان کافی است و به محبت و عشق دیگران نیازی ندارند . این مسئله باعث یاس و نا امیدی و رنج زن و شوهر های بسیاری شده است. اگر چه زندگی مشترک می تواند باعث آرامش زن و شوهر ها در زندگی شان شود ولی همه ی زن و شوهر ها در زندگی مشترکشان مشکلاتی دارند و نباید انتظار داشته باشند همسرشان به تنهایی بتواند مشکلات زندگی مشترکشان را حل کند. همهی ما برای براورده ساختن نیاز های روانی مان به کمک دوستان، خانواده و اقوام نیاز داریم و گاهی نیز برای برطرف کردن نیاز ها به تنهایی نیاز داریم و این مسئله را نیز نباید نادیده گرفت.برای کسب اطلاعات بیشتر با مراکز مشاوره در ارتباط باشید.